בין המגדלור לבית הקולנוע: כל ההמלצות לפסטיבל בתים מבפנים בתל אביב

מדירת לופט קטנה ועד בית השגריר הצרפתי, מסטודיו לאמנות ועד הגן הזאולוגי - גם השנה פותחת תל אביב את דלתותיה לפסטיבל "בתים מבפנים", אז חסכנו לכם עבודת מחקר וריכזנו את האירועים השווים

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

תהיתם פעם מאיפה מפעילים את הרמזורים? לאן נעלמים השפכים? איפה חי השגריר ומה מסתתר בנבכי המנהרות התת קרקעיות של דיזנגוף סנטר? פסטיבל "בתים מבפנים" חוזר לתל אביב זו השנה השמינית ברציפות, ויתקיים בין ה-22-24 במאי בשיתוף עיריית תל אביב יפו. הפסטיבל יכלול סיורים במבנים הכי מסקרנים בעיר, שחלקם נפתחים לראשונה לקהל הרחב. אז הזמן אמנם קצר והאפשרויות מרובות, אבל אתם מוזמנים לפתוח את מפת תל אביב ולתקוע נעצים בנקודות הבאות:» בתים מבפנים 2014 - לכל הפרטים יום חמישי » מרכז רבין מפגשים עם אדריכל המבנה צחי הלברשטט ועם מתכנן ומעצב המוזיאון אורי אברמסון, בהם יציגו את הרעיונות שמאחורי תכנון מרכז רבין – פרויקט ההנצחה לראש הממשלה המנוח. המפגשים יכללו מצגת וסיור במבנה בעל גגות היונה והמוקף גנים, וכן סקירה של החלק התוכני והחלק הרעיוני של המרכז. כיום מוצגת במרכז תערוכה בשם Ground Zero - תערוכה נודדת שהגיעה מארצות הברית, הכוללת תמונות, מיצגים וסיפורים שנאספו מאתר אסון התאומים. התערוכה מוקדשת לזכר הנספים באסון. מספר המקומות מוגבל וברישום מוקדם בטלפון: 03-7453358 או *4585.איפה: חיים לבנון 8, רמת אביב.מתי: חמישי, 22.5, 20:00; שישי, 23.5, 10:00; שבת, 24.5, 20:00. מציגים את התפיסה שמאחורי. מרכז רבין (צילום: יח"צ)

» רביעיית פלורנטין סיור עם האדריכלים  שתכננו את אחד הפרויקטים החדשים והבולטים בעיר – ארבעה בניינים בני תשע קומות הממוקמים על גבול פלורנטין ויפו. בסיור תוצג הגישה האדריכלית שהובילה את הפרויקט, המבוססת על תמהיל דירות בנות שניים עד חמישה חדרים, המייצר אפשרות מגורים לאוכלוסייה מגוונת. ארבעה סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: נקודת המפגש ברחוב המעון 10 (ליד רחוב אברבנאל).מתי: חמישי, 22.5, 17:00 סיור עם האדריכל עמית מס, שותף ומנהל המשרד; שישי, 23.5, ב-10:00, סיור עם האדריכל עדי כלב וב-16:00 עם האדריכל אילן פיבקו; שבת, 24.5, 17:00, סיור עם האדריכל אילן פיבקו.» בית יוסף באוהצצה לסטודיו הקטן ששימש את המאייר יוסף באו משנות ה-50 עד מותו בשנת 2002. הסטודיו נשמר על ידי בנותיו במצבו המקורי וכולל את פינת העבודה שלו, מכונת אנימציה שהמציא ובנה במו ידיו, מסך קולנוע קטנטן הכולל גם שני סוגים של מקרנות שבנה, חדר חושך, תערוכת כרזות שעיצב לסרטי קולנוע ישראליים בשנות ה-60 ובשנות ה-70, תערוכה על ההומור בשפה העברית ועוד. אין צורך ברישום מוקדם. איפה: רחוב ברדיצ'בסקי 9.מתי: חמישי, 22.5, 21:00-18:00; שישי, 23.5, 15:00-11:00; שבת, 24.5, 19:00-12:00. סיור מודרך ל-20 הבאים הראשונים יצא בכל שעה עגולה.על טהרת האיור. בית יוסף באו (צילום: יח"צ)

» בית קריגר– דה רוטשילד 71סיורים מודרכים בבניין לשימור בסגנון הבינלאומי שנודע בשם בית קריגר. בבניין גרה מאז בנייתו משפחתם של הרופאים ד"ר משה וד"ר פני (צ'לנוב) קריגר, והוא משמש כיום כמלון בוטיק. הסיורים יתחילו בחדר ההסבה שבקומת הכניסה, בה יובא סיפור תולדות הבית שעוצב מחדש בשנת 2012, ויימשכו בדירות ששופצו בשנת 2012 בעיצוב עכשווי תוך שימור סממני הבאוהאוס, ובחדר המדרגות המשותף שנותר בעיצובו המקורי. לחלק מהסיורים יתלוו נכדיהם של בני הזוג קריגר. שישה סיורים ברישום מוקדם, המוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.איפה: שדרות רוטשילד 71.מתי: חמישי, 22.5, 14:00 (סיור למחזיקי מקסימום תל אביב)  ו-15:00. שישי, 23.5, 12:30 (סיור למחזיקי מקסימום תל אביב)  ו-14:00. שבת, 24.5, 13:00 ו-14:30.

» בין בית לבית גידולהאם שאלתם את עצמכם פעם איפה ישן התנין או מתי נדלק האור בבית של העטלפים? הגן הזאולוגי של אוניברסיטת תל אביב יערוך סיורים לכל המשפחה שבהם יוצגו מגוון בעלי חיים מקומיים ובתי הגידול שלהם, שתוכננו, נבנו והותאמו לפי צורכיהם הייחודיים. משך כל סיור כשעה והוא מוגבל ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: הגן הזואולוגי, רחוב קלאוזנר, רמת אביב.מתי: חמישי, 22.5, 18:00-16:30. סיור ל-30 המבקרים הראשונים יצא בכל רבע שעה.יום שישי

» Inside Out - הדירהדירת לופט קטנטנה ומפתיעה (47 מ"ר) בקומת הקרקע של בניין משנות ה-30 ששימשה שנים רבות כסטודיו לתכשיטים ועברה לאחרונה שיפוץ יסודי שהחזיר אותה לייעודה המקורי – מגורים. עיצובה המדויק והנעים נעזר בחומרים בהירים ובקו מינימליסטי שאליו נוספו פריטים משווקי פשפשים ומפירוק גרוטאות כמו מראת משאיות שהוסבה למראת אמבטיה. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: רחוב יהודה הלוי 89.מתי: שישי, 23.5, 15:00-11:00; שבת, 24.5, 17:00-12:00. » מגדלור תל אביבהזדמנות להכיר את המבנה ההיסטורי שנבנה ב-1936 כחלק ממתקני הנמל העברי הראשון, ופותח את דלתותיו לאחר עשרות שנים שבהן עמד נטוש וסגור. המגדלור שימש כנקודת ציון לכניסה לנמל וכאזהרה למוצא שפך הירקון.בשעות הביקור תתאפשר עלייה למרפסות. לא תתאפשר עלייה לראש המגדלור. אין צורך ברישום מוקדם. איפה: רחוב רחבעם זאבי 1 א', ליד רדינג.מתי: שישי, 23.5, 18:00-12:00; שבת, 24.5, 17:00-11:00. הזדמנות להציץ פנימה. מגדלור רידינג (צילום: עמרי אמסלם)

» בית השגריר הצרפתי ביקור בחללים הציבוריים של אחד הבתים המיוחדים בעיר, וילה רחבת ידיים בסגנון בינלאומי, שנבנתה בשנות ה-30 עבור מוחמד עבד אל-רחים (אבו חסן), מנכבדי יפו בתחילת המאה ה-20. הווילה תוכננה על ידי האדריכל יצחק רפפורט, ידידו של אבו חסן, שהתבקש לעצב את הפנים שלה בסגנון אוריינטלי. ברוח התקופה מעוצבת הווילה באופן טוטלי כיצירה שלמה ומוקפדת, עד פרטי הריהוט והגמר. בבית נשמרו עד היום רהיטי ארט-דקו מקוריים, פריטי נגרות ואלמנטים אדריכליים תקופתיים נוספים כמו מעקה המדרגות. את קירותיו מעטרות יצירות אמנות צרפתית עכשווית. את הסיורים בעברית ידריך אדריכל עודד רפפורט, בנו של אדריכל יצחק רפפורט, מתכנן הבית. הסיורים באנגלית ובצרפתית יועברו על ידי צוות השגרירות. הכניסה לבית בקבוצות של 20 מבקרים בכל 20 דקות. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: רחוב טולוז 1, עג'מי, יפו.מתי: שישי, 23.5, 13:00-9:30.

» לובשים באוהאוס וחובשים אקלקטיהסטודנטים לעיצוב אופנה בסטודיו 6B מזמינים לתצוגת אופנה אלטרנטיבית שנוצרה כמחווה לבניינים אדריכליים איקוניים בתל אביב ולסגנונות הבנייה הבולטים של העיר: הבאוהאוס, הברוטליזם והסגנון האקלקטי. התצוגה תתקיים בשדרה המרכזית של העיר, שהיא מוזיאון אדריכלי לסגנונות הבנייה התל אביביים. התצוגה תכלול כוריאוגרפיה של 20 דוגמניות לבושות בקולקציות שנוצרו בהשראת הסגנונות האדריכליים והאנשים שמרכיבים את הפסיפס העירוני ויצעדו על שטיח אדום לצלילי מוסיקה חיה. העבודות עוצבו במסגרת פרויקט גמר בהנחיית המעצב וראש המסלול לאופנה בסטודיו 6B, עידו רקאנטי. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: נקודת יציאת התצוגה בשדרות רוטשילד, בין נחמני לבצלאל יפה.מתי: שישי, 23.5, 13:00. » נוכחות והיעדרותהזדמנות להיפגש עם האדריכל פיצו קדם, האחראי בין היתר על עיצוב אולם התצוגה החדש של בולטהאופ, ולשמוע ממנו על תהליכי התכנון והחשיבה של הסטודיו שלו בעבודה על פרויקטים שונים בעשור האחרון. משך ההרצאה כשעה ואחריה יענה קדם על שאלות. מפגש מוגבל ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.מתי: אולם התצוגה של בולטהאופ, רחוב התערוכה 3, יריד המזרח.איפה: שישי, 23.5, 14:00.» מלון סינמהביקור במבנה באוהאוס שעבר שימור ושינוי ייעוד מבית קולנוע מיתולוגי למלון בוטיק (הראשון בארץ). באמצעות כרזות מקוריות ועלוני פרסומת מאמצע המאה הקודמת משמר המלון בין כתליו את סיפורו של קולנוע אסתר שפעל בו כ-50 שנה ואת סיפורם של מייסדיו, משפחת נתנאל שעלתה ממושבת הכתר הבריטית, עדן. הביקור בהדרכת ההיסטוריון דני גולדשמיד, נכדה של אסתר (שעל שמה נקרא הקולנוע), יצא מלובי המלון ויציג את החללים המקוריים ששומרו ואת אוסף המקרנות, המסרטות והכרזות המוצג במקום דרך קבע. כמו כן ייפתחו להצצה חדרים במלון שעבר לאחרונה שיפוץ ותתאפשר עלייה למרפסת המשקיפה לכיכר צינה דיזנגוף. סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור. איפה: רחוב זמנהוף 1, כיכר דיזנגוף.מתי: שישי, 23.5, ב-11:00 (סיור למחזיקי מקסימום תל אביב), 12:00 ו-13:00. שבת, 24.5, ב-11:00 (סיור למחזיקי מקסימום תל אביב), 12:30 ו-14:00.על סיפורו של קולנוע אסתר. מלון סינמה (צילום: נתן דביר)» חלל יצירהסטודיו פתוח ומפגשים עם צוות המעצבים של סטודיו דניאלה להבי ועם מנהל הקריאטיב של המותג אורי להבי, שיעסקו בקשר שבין יצירה ובין החלל הארכיטקטוני שבו היא מתרחשת. במפגשים יוצגו הסטודיו שתכנונו הותאם במדויק לכל שלב ביצירת פריטי המותג - משלב העיצוב, דרך הפיתוח המורכב, עד ייצור הפריטים בעבודת יד מסורתית מוקפדת; וכן חדר עבודתה של דניאלה להבי ז"ל שהוסב לארכיון יצירתה. במהלך הסיורים יפעלו בסטודיו כל אמני בית המלאכה, והם יציגו למבקרים את התמחויות המותג הייחודיות ביצירת אביזרי עור. המפגשים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים על בסיס כל הקודם זוכה. אין צורך ברישום מוקדם. איפה: סטודיו דניאלה להבי, בית פנרמה, שד' בן צבי 84.מתי: שישי, 23.5, 16:00-11:00. מפגשים מודרכים יתחילו בכל חצי שעה.

שבת

» הקרוסלה העברית הראשונהמפגש עם האמנית ענת ברמן ועם האדריכל אילן ברמן מ-City Peloton, העוסקים בתכנון ובהקמה של מיצבים עירוניים ויצרו בין היתר גם את הקרוסלה שבנמל תל אביב. במפגש יציגו השניים את עבודותיהם מהשנים האחרונות (בהן מיצב האופניים "פול גז בניוטרל" בירושלים), ישתפו בתהליך פיתוח הקונספט לקרוסלה ולמיצבים עירוניים בכלל ויספרו על ההתפתחות בתחום בשנים האחרונות ובייחוד על הנהייה אחר מיצבים עירוניים המשלבים אלמנטים של משחק כחלק מהמרחב הציבורי. במפגש יציגו גם פרויקטים מעוררי השראה מהארץ ומהעולם. מפגש פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.איפה: גלריה זהזהזה בנמל תל אביב, האנגר 21, נמל תל אביב.מתי: שבת, 24.5, 10:00.עדיין מסתובבת? הקרוסלה העברית הראשונה (צילום: יח"צ)» מעברים תת-קרקעיים בדיזנגוף סנטרמנהל התפעול והביטחון של דיזנגוף סנטר, איתי בללי, יוביל שני סיורים תפעוליים בבניין שיעברו במעברים התת קרקעיים של הסנטר, בחדרי החשמל ודרך מערכות שסגורות בדרך כלל בפני הקהל הרחב, כמו תחנת השאיבה בתחתית הבניין ועוד. הסיורים יכללו הסבר על תכנון המבנה ועל ההיסטוריה שלו. 2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: רחוב דיזנגוף 50.מתי: שבת, 24.5, 12:00 ו-16:00. התחלה של סרט אימה? מעברים תת קרקעיים בדיזנגוף סנטר (צילום: רון הנזל)» שיקום נחל פרדסיםסיור עם אדריכל הנוף ליאב שלם באחת מאטרקציות הטבע העירוני הבתולי האחרונות בעיר - יובל של נחל הירקון המתפתל לאורך של כשני קילומטרים בצדה המזרחי של שכונת נווה שרת ועשיר בצמחיית נחלים, בעלי חיים וקני ציפורים. הסיור יכלול הליכה רגלית בנתיב הנחל (היבש בעונה זו) ולצדו עומד עדיין הפרדס האחרון של תל אביב, היכרות עם החזון להפוך את המקום לאתר טבע עירוני שמור (שהחל ביוזמת שתי תושבות השכונה), והצגה של המהלכים שבוצעו בשנה האחרונה, הכוללים שתילה של יותר מ-70 מיני צומח אופייניים לקרקעות חמרה ולערוץ נחל ותחילת הסדרת שבילי כניסה לאתר. מומלץ להגיע בנעליים סגורות. אין צורך ברישום מוקדם.איפה: נקודת מפגש: בסוף החניון ברחוב כורזים בשכונת נווה שרת. מתי: שבת, 24.5, 8:30 ו-17:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ