אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כדורגל בתל אביב, אקטיביזם בפתח תקווה: המלצות ליום המוזיאונים

עשרות מוזיאונים ברחבי ישראל יפתחו בחינם לקהל הרחב ביום המוזיאונים הבינלאומי 2012, שיתקיים ביום חמישי. הנה כמה מומלצים במיוחד

תגובות

פעם בשנה פותחים מוזיאוני ישראל את שעריהם לקהל הרחב, למבקרים יחידים ולא לקבוצות, ובחינם לחלוטין. מטרתו של יום המוזיאונים לחשוף את העושר התרבותי ולעודד את הציבור לבקר וליהנות מכך.

» יום המוזיאונים הבינלאומי - לכל הפרטים

מרכז: "מצב משפחתי" או אמנות ישראלית? תמונה משפחתית: בשבוע שעבר נפתחה במוזיאון ארץ ישראל תערוכה המסכמת את מפעלם של הצלמת רלי אברהמי והעיתונאי אבנר אברהמי בעשר השנים האחרונות תחת המדור "מצב משפחתי" במוסף הארץ בעבר, וכיום במעריב. התערוכה מציגה 60 משפחות ישראליות מתוך מאות אותן ביקרו השניים בבתיהם במהלך העשור האחרון. תצלומי המשפחה הוגדלו והם מאפשרים להתבונן בארכיטקטורה שהתפתחה כאן לאורך השנים במרכז ובפריפריה, ביישובים עירוניים וביישובים כפריים, ולהעלות שאלות בדבר קיומם של עיצוב ישראלי ואופנה ישראלית. הסיפורים האישיים מעלים שאלות על זהות פרטית וקולקטיבית המתקיימת בתוך החברה הישראלית הסובלת משסעים לאומיים, דתיים, כלכליים  ועדתיים, מחשבות על מהות הגדרת המשפחה היום  והרהורים על מה הוא "בית". אוצרת: גליה גור זאב.

» רלי אברהמי ואבנר אברהמי. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. שעות פתיחה: יום ה' 10:00-20:00.

» הסיפורים שמאחורי המדור "מצב משפחתי" תערוכות נוספות במוזיאון ארץ ישראל:» דיוקן תימני - לכל הפרטים» מאה שנות כדורגל בישראל - לכל הפרטיםלגמרי בחינם. מצב משפחתי עם משפחת אגמור מיודפת (צילום: רלי אברהמי)

בסימן מעורבות חברתית: במוזיאון פתח תקווה מוצגות מקבץ התערוכות אמנות-חברה-קהילה המשקפות את יחסי הגומלין בין הגורמים אמנות, חברה וקהילה, ומנסה לשפוך אור על מודלים שונים של מעורבות חברתית. במרכז המקבץ עומדים מגוון פרויקטים של אמנים ישראלים ובינלאומיים הפועלים בקרב קהילות באזורים גיאוגרפיים ותרבותיים שונים, כחלק מקידום אג'נדה חברתית ופוליטית שמטרתה להניע תהליכים ולהשפיע על החברה והממסד. התערוכות במקבץ כוללות עבודות במגוון מדיומים: מיצב, אדריכלות, וידיאו, צילום, מיצג וקולנוע. אוצרת: דרורית גור אריה.

בין המשתתפים: אופקים: ז'וזף דדון, ארץ אינסוף: אלונה הרפז ומיקה רוטנברג, אל סרו: צ'מי רוסאדו סייחו, אין שם כלום: קטרינה שדה, Nomansland - טרילוגיה של מסעות: "הרשות העצמית" וקבוצת "מוסללה", החוג לקולנוע: אורי רוזנווקס ועוד.

»אמנות-חברה-קהילה. מוזיאון פתח תקוה לאמנות. ארלוזורוב 30, פתח תקוה. יום ה' 16:00-20:00.

משולב ביחד. מתוך פרויקט "אופקים" של ז'וזף דדון

הדור הבא: במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית מוצגת מדי חודש תערוכה מתחלפת של אמן ישראלי צעיר. אסף אלבוחר עוסק בשנים האחרונות בפעולות מחושבות של לכידה, סריקה, איסוף, שימור וקטלוג. פעולות אלו הובילו לארכיון עבודות מינימליסטי ומובחן. בתערוכת היחיד הראשונה שלו, מציג אלבוחר הצבת חלל מתוך ארכיון זה ובה תצלומים, אובייקטים, טקסט  וסאונד, המצויים במצבי צבירה שונים וביחד מסמנים הוויה של התפרקות והעלמות.

» אסף אלבוחר - כרוניקה אקראית, מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, דרך אבא הלל 146, רמת-גן. שעות פתיחה: יום ה' 10:00-20:00.

תערוכות נוספות במוזיאון רמת לאמנות ישראלית: » מורנו פנקס - ציורים - לכל הפרטים» אבן בלב - לכל הפרטים

לכידה, איסוף ושימור. עבודה של אסף אלבוחר

נוסעים לצפון, מרגישים במרכז: התערוכה "חיפה-ירושלים-תל אביב", המציגה במוזיאון חיפה לאמנות, מבקשת למפות, לאפיין ולהציג אמנות עבר ואמנות עכשווית בשלוש הערים הגדולות. בחלקה ההיסטורי של התערוכה מוצגות יצירות של אמנים שחיו ופעלו באחת מהערים, והם מזוהים איתה בצורה זו או אחרת. מיכאל גרוס, יהושע גרוסברד, צבי מאירוביץ מחיפה, רפי לביא, יחזקאל שטרייכמן והנרי שלזניאק מתל אביב, אברהם אופק, מישל חדד, יעקב פינס ולאופולד קרקואר מירושלים.

חלקה העכשווי של התערוכה מתמקד בעשייה של קבוצות אמנים הפועלות בשנים האחרונות ומציעות מודלים שונים של שיתוף, התארגנות ופעולה. הפנייה של המוזיאון לקבוצות האמנים הייתה מתוך רצון להפנות את תשומת הלב לאחת התופעות המרתקות של השנים האחרונות – הופעתן של גלריות שיתופיות וקבוצות אמנים. בדיעבד אפשר לראות בהן סמן מקדים למחאה החברתית שפרצה בקיץ האחרון, מעין תגובה השרדותית למצוקה הכלכלית, ותגובת נגד לאינדיבידואליזם ולקפיטליזם. 

» חיפה-ירושלים-תל אביב. מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה. שעות פתיחה: יום ה' 19:00-16:00.

מכל קצוות הארץ. עבודה של ליאת אלבלינג, גלריה אלפרד תל אביב

חיים בסרט: במוזיאון העיר חיפה מציגות התערוכות הותיקות אולמות מופלאים: בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום העוסקות בבתי הקולנוע בחיפה משנות ה-20 של המאה הקודמת ועד היום. התערוכה הראשונה, "הארמונות של חיפה", שואפת לבחון את קולנוע "ארמון", אחד מבתי הקולנוע המפורסמים של העיר חיפה לאור השינויים שעבר הקולנוע בשדה הבינלאומי והמקומי. התערוכה השנייה, "הצגה אחרונה, ימי הזוהר של בתי הקולנוע בחיפה", מביאה את סיפורם של בתי הקולנוע השכונתיים בחיפה והמבנים הארעיים שהקרינו בהם סרטי ראינוע משנות העשרים עד שנות השמונים של המאה ה- 20 והאירועים המכוננים שהתרחשו במסגרתם.

» אולמות מופלאים: בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה. שעות פתיחה: יום ה' 10:00-16:00.

» מערבוני ספגטי וסרטים אירוטיים: הקולנוע של פעם בחיפה

לעוד תערוכות במוזיאון העיר חיפה:» זאב בתיאטרון החיפני - לכל הפרטים

הטוב, הרע והמכוער. פוטו מערבון, מערבון קולנועי מצולם, דפוס אבנר שני

בקצב הגלים: במוזיאון הפתוח לצילום בתל חי מוצגת התערוכה "שובר גלים" שנעשתה בשיתוף עם גלריה גורדון בתל-אביב, המתמקדת בתצלומי הנוף של הצלם הוותיק שמחה שירמן. שובר הגלים הינו מחסום שמציב האדם בלב הטבע כמגן בפני פורענותו, אך הוא עצמו פוגם בשלמותו של הים. כמוהו כקו אופק החוסם את הראייה. קרע זה מצוי בלב יצירתו של שמחה שירמן - כמו גם השאיפה לחרוג ממנו באמצעות מעשה האמנות.

» שמחה שירמן - שובר גלים. המוזיאון הפתוח לצילום בתל חי, גן התעשייה תל חי.  שעות פתיחה:  יום ה' 9:00-17:00.

מחסום. "מכתש רמון, 1987", עבודה של שמחה שירמן

שלח לי מלאך: התערוכה "על אודות מלאכים" במוזיאון ישראל בוחנת את דמות המלאך, אותו יצור שמימי שגילו ומינו אינם ברורים, והוא מוכר ומסתורי כאחד. בתערוכה מבחר יצירות המציגות את דמות המלאך לא רק כמי שמתהלך בין העולמות, אלא כדמות משותפת לכל בני-האדם שחוצה את גבולות הדת והמקום. בתערוכה מגוון רחב של  יצירות מופת ובהם דמויות של מלאכים בתפקידיהם השונים: מלאכי בשורה, שליחי האל, מגניי האדם, או כחלק מצבא השמים כולו המופיעים לראשונה יחדיו.

» על אודות מלאכים. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה: יום ה' 17:00-10:00.

תערוכות נוספות במוזיאון ישראל:» על אהבה ומוות – רובנס: ונוס ואדוניס - לכל הפרטים

מלאכי עליון. עבודה של פאול קלה, "אנגלוס נובוס

דרום: מחפשים תובנה חדשה  לא כל יום פורים: במוזיאון אשדוד מוצגת התערוכה "התחפשות" של הצלם פבל וולברג. סוג הצילום של וולברג מערב בין סממנים של מסורת צילום הרחוב לבין אלו של צילום עיתונות. בעוד הראשונה מתמקדת בחיפוש אחר הופעה של "הארה" או של תובנה חדשה, השנייה עסוקה בציד משימתי של "רגעי שיא" הקשורים לסדר היום החברתי הלאומי.

מסכות, תחפושות, מדים, כיסויי פנים, גוף ועיניים מאכלסים את התצלומים של וולברג של העשור האחרון, בין אם מדובר  בטקסי חתונות  ומשתאות פורים של חרדים, חיילים מצטבעים לפני קרב וחבושים לאחריו, עצירים פלשתינים אטומי עיניים ומתקוממים פלסטינים רעולי פנים, מארחות במועדוני לילה, הומואים במצעדי גאווה ובמועדונים, צליינים נוצרים ודוגמניות מסלול. התמקדות זו מגיעה למיצוי בתצלומי פורים הרבים שלו. התערוכה מתמקדת בתצלומים אלו בהדגשה על תצלומים של מתנחלי חברון אותם הוא מצלם בהתמדה מידי שנה.

» פבל וולברג - התחפשות. מוזיאון אשדוד, דרך ארץ 8, אשדוד. שעות פתיחה: ה' : 10:00-16:00.

תערוכות נוספות המציגות במוזיאון אשדוד:» שרון פוליאקין - שמונה שיעורי רישום - לכל הפרטים» האמבטיה של שטרייכמן - לכל הפרטים

רגעי שיא. עבודה של פבל וולברג

*#