עדי הררי, עכבר העיר

ליאורה ריבלין, מוני מושונוב או אולי חיים טופול? לרגל יובל לתיאטרון חיפה מציג מוזיאון העיר חיפה תערוכה הכוללת איורים, סקיצות ותהליכי עבודה של זאב - הקריקטוריסט יעקב פרקש. למרות שזאב הוא דמות ידועה ומוכרת למבוגרים, שמכירים את עבודתיו הפוליטיות לאורך השנים, התערוכה מאפשרת למידה על איור וציור גם למשפחות וילדים.

» זאב בתיאטרון החיפני - לכל הפרטים

"במסגרת שיתוף הפעולה בין שתי המוסדות סקרנו את ארכיון התיאטרון שהועבר למרכז למידה דיגיטלי של אוניברסיטת חיפה". מספרת עינבר לקס, אוצרת מוזיאון העיר חיפה. "בתהליך המיון ראינו שיש הרבה איורים של זאב, שהתפרסמו בסמוך לביקורת או לכתבה על התיאטרון בעיתון. רצינו לעשות תערוכה כוללת יותר ופנינו למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס חולון במטרה לקבל רישומי הכנה וסקיצות לאותם ציורים גמורים. ככה יצרנו תערוכה שמטרתה ללמוד ולהראות איך חושב מאייר, ומה תהליך העבודה שלו".

לא רק איורים, זאב:

זאב היה ידוע במשך שנים כחובב תיאטרון מושבע, ודאג לאייר מחזות, פרמיירות ודיוקנאות של שחקנים בתפקידים בלתי נשכחים. חיים טופול, זהרירה חריפאי, אילן דר, ליאורה ריבלין, מוני מושונוב הם חלק מהשמות שהוא אייר מהשורה הראשונה של המופע בו צפה. תערוכה זו, זאב בתיאטרון החיפני, היא מעין תערוכה משלימה לתערוכה גדולה המציגה בחלל העליון של המוזיאון, "כל העולם במה", המספרת את סיפורו של תיאטרון חיפה דרך צילומים, תכתובות, סרטים, שחקנים, הצגות מרכזיות ועוד. "מתוך אלפי האיורים של זאב בחרנו רק כאלה שמציגים הצגות ושחקנים מתוך תיאטרון חיפה", אומרת לקס. "בצורה זו אפשר ללמד גם על התיאטרון וגלגולו לאורך השנים".

כאמור התערוכה לא מסתפקת בלהציב תמונות על הקיר, ובחלל ישנו חלק פעיל המותאם לילדים. עם הוראות הממוקמות על שולחנות עבודה, ילדים יכולים ללמוד איך לאייר, להשוות בין השחקנים המפורסמים לקריקטורות, ללמוד על המחזות שהוצגו לאורך השנים ועוד.

»  זאב בתיאטרון החיפני, עד ה-14.11. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה. מים ב'-ד': 10:00-16:00, ה' 16:00-21:00 ו' וערבי חג 10:00-13:00, שבת וחג: 10:00-15:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ