דנה שוופי, עכבר העיר

באופן מיידי, אינסטינקטיבי, נדמה שהכרס הגברית היא קללה. היא מציגה את הידרדרות והזדקנות הגוף באופן הכי בלתי אמצעי והכי בלתי ניתן להסוואה שיכול להיות. היא תוקפת את הגברים חסרי המזל בגיל מוקדם יחסית ומתפתחת בתוך תוכם באיטיות אך בנחישות של הנוסע השמיני. לאחר שהיא מקננת יחסית בשקט, אחרי גיל העמידה היא פורצת אל מעבר לקו החגורה ומנפחת את ממדיו של בעליה, הופכת אותו לסוג של בלון מהלך. וברגע שהיא שם, שום דבר לא יעזור – לא משנה כמה ירעיבו אותה, כמה ימתחו את השרירים שמאחוריה, כמה יתפללו להיעלמותה – היא לא תלך לשום מקום. אבל אם נעצור לרגע או שניים ונבחן את הגברים שמאחורי הכרס, את חיוכם, את עיניהם השובבות, את האוכל שבבטנם, אולי נגלה כי הם דווקא פיתחו קשרים של חיבה עם הבליטה שלהם. אולי הם למדו לאהוב את המפלצת הקטנה, אולי היא מסיבה להם נחת, רוגע, חברה, אומרת משהו על איזה מין חיים הם עברו, וגם משמשת משענת מאוד נוחה לצלחת מול הטלוויזיה.

» בין שאנל לרצח עם: אסמה אל-אסד » החולצה השחורה של יאיר לפיד מקרבת לבבות» מה מסתתר מתחת ליופי של אנסטסיה מיכאלי?

הכרס מנהלת את העניינים

כששר הביטחון אהוד ברק מונה לתפקיד הרמטכ”ל לפני 21 שנה ונכנס לחיים הציבוריים באופן בלתי הפיך, כבר היו סימנים. יותר מכך אפילו, היתה עדות ממשית לכל מה שאנחנו יכולים לצפות לו מברק בעתיד. הכרס, אז צנועה בממדיה יחסית להיום, נתלתה מגופו והתחככה במדי הצבא שלו, שלחה קדימה כיסים וכפתורים, והכריזה כי היא זו שנמצאת למעשה בפיקוד, היא זו שתנהל את סדר היום של ברק, ובהמשך גם את שלנו.

אז צנועה, היום מכובדת. הכרס של אהוד ברק  (צילום: ניר קידר)

עם חלוף השנים, הכרס מימשה את הבטחתה. בכל מערכת בחירות, בכל קדנציה ובכל כהונה היא תפסה את מקומה בתור אחת המנהיגות המרכזיות של ישראל. כשברק הוביל את מבצע עופרת יצוקה, זו בעצם הכרס שהיתה צמאה לדם. כישלון השיחות עם הפלסטינים וההכרזה שאין פרטנר? זו הכרס ביום רע. הכהונה הקצרה ביותר אי פעם לראש ממשלה ישראלי? זו הכרס שהתעייפה ומבקשת מנוחה. עובדת זרה לא חוקית? זו הכרס שחושבת שהיא מעל החוק. פרישה מהעבודה והקמת מפלגת עצמאות? זו כרס מאוד רעבה. אבל חשוב מכל – זו הכרס שרצתה לעבור לדירת יוקרה עצומה במגדלי אקירוב. היא הרגישה, ובמידה מסוימת של צדק, שכוכב יאיר כבר קטן עליה, שאין לה עוד לאן לגדול, לאיפה להתרחב.

מתקרב לציבור

הכרס של ברק היא כמו אות הקלון שלו. היא העדות הבלתי ניתנת להסתרה לכמה שהוא שבע, לכמה שהוא מדושן, לכמה שהוא גרגרן, לכמה שנוח ונעים לו. לכמה שיש לו יותר מכפי שהוא צריך. כשהוא מכר את הדירה המפוארת בשבוע שעבר ברווח של 14 מילון שקל, אבל טען שהוא עושה זאת כדי להתקרב לציבור וכדי לא להיות כזה מנותק, הכרס היא זו שהסגירה את הבלוף שלו.

מסגירה את הבלוף. הכרס של אהוד ברק (צילום: אמיל סלמן)

לכל אחד יש כמה שלדים בארון, כמה סודות אפלים, כמה טעויות טקטיות שהוא מנקה מהרזומה שלו לפני שהוא מדפיס ושולח. בדרך כלל אפשר לזייף באופן יחסית מוצלח ולהציג בפני העולם דימוי נטול מטענים וכביסה מלוכלכת. לא כך אצל ברק. הוא נושא בחזית גופו כל אחת מהטעויות שלו, כל אחד מפשעיו, כל אגורה, כל טיפה וכל פירור.

מאחורי החולצות המכופתרות שלו שנמתחות קדימה יושבת לה בטן מלאה. אבל לא נראה שזה מפריע לברק. אם נתבונן בחיוכו הקטן, בעיניו השובבות, בהבעת הפנים המרוצה, אולי נגלה שהוא פיתח קשרים של חיבה עם הבליטה שלו. שהוא למד לאהוב את המפלצת הקטנה. אחרת אין להסביר מדוע הוא ממשיך להאכיל אותה בכזו התלהבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ