הקולות הצפים: איך הפך אביב גפן מאייקון אופנה לדוד שמרני?

ז'קט נפוליאון, חליפה עם סמל פיס וחולצה של Yeah Yeah Yeah הם בדיוק ההפך מהדמות הבועטת שהיה אביב גפן בצעירותו

דנה שוופי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה שוופי, עכבר העיר

אם יש דבר אחד שאפשר לומר לזכותו של אביב גפן זה שהוא תמיד מנסה. לפעמים הוא מנסה יותר מדי, לפעמים לא מספיק, לפעמים זה יוצא עקום ופעמים רבות זה פשוט לא יוצא בכלל. אבל לפחות הוא מנסה, בכל פעם שהוא מופיע, בכל פעם שהוא מצטלם, בכל פעם שהוא עושה קאמבק וכעת בכל פעם שהוא יושב על כיסא המנטורים של דה ווייס.

» The Voice ישראל - לכל הפרטים» מאחורי הקלעים של The Voice

לעוד כתבות של דנה שוופי:» אביבית בר זוהר מדכאת את המין הנשי» החולצה השחורה של יאיר לפיד מקרבת לבבות» מקעקועים קשוחים לקניות בהוניגמן: מה עובר על איגי וקסמן?

לפחות באופן חלקי, גפן התפרסם בזכות העובדה הזאת. בתחילת הקריירה שלו הוא משך כמויות לא מבוטלות של תשומת לב כאשר מרח איפור על עיניו, פניו ושפתיו, צבע את שערו הארוך לאדום ולבש חולצת רשת (או לא לבש חולצה בכלל). אלו היו שנות ה־90 והמהלך האופנתי של גפן היה רלוונטי ונכון, אמירה במקומה. לנו לא היו רוברט סמיתסון ובוי ג'ורג', אנחנו לא זכינו ליהנות מגל הזהות המגדרית המטושטשת של האייטיז, ואביב גפן הביא לנו את זה בגרסת כחול־לבן.

בין נער פרחים לניק קייב

הוא סחב כמה שנים כאלה, כמנהיג ילדי הנרות, פעם עם מכנסי עור ושרשרת שכתוב עליה "מת", פעם עם ז'קט מייקל ג'קסון אדום, פעם עם כתונת משוגעים לבנה וסימן פיס. מזפזפ בין לוק של נער פרחים למראה מושפע ניק קייב. מסמן את עצמו כנציג ההיפים של דורו. ואז, כמו כולנו, הוא גם התבגר. זה היה בלתי נמנע מן הסתם. השיער התקצר, המלתחה התמתנה, אילנה באה, אילנה הלכה, יכולת אפילו לתפוס אותו עם זוג נעלי אולסטאר וטי־שירט אם הוא לא שם לב שאתה מסתכל. הפרובוקציות נרגעו ו"דור מזוין" פינה את מקומו לדואט עם אריק איינשטיין. המסר זז הצדה לטובת המוזיקה.

נציג ההיפים של דורו, אביב גפן הצעיר:

והנה אנחנו מוצאים את גפן עכשיו, חלק ממכונת להיטים מיינסטרימית־פריימטיימית־שוברת שיאי רייטינג שעומדת בראש ממלכת הרשע של הטלוויזיה המסחרית ומערבבת דם של ילדים קטנים עם הקורנפלקס בכל ארוחת בוקר. הנה הוא יושב שם לצד מלך היוז'ים רמי קליינשטיין, מלכת הפרחות שרית חדד ועוד אחד ששר בחתונות לפעמים. הנה הוא מקבל אל הנבחרת שלו ילדות שטוענות שהיו בקטע של מרד נעורים בעצמן, אבל הדרך שהן בוחרות לעשות היא זו של תוכניות המציאות, ואין לו בעיה עם זה. הנה הוא מחייך יפה למצלמה ולא מקלל אפילו פעם אחת.

סמל פיס ב-2012?

אנחנו לא, חלילה, באים בתלונות. כל אחד צריך להתפרנס וכל אחד היה שמח לקבל את הצ'ק הכי שמן של החיים שלו ולהיות בטלוויזיה פעמיים בשבוע. מה גם שגפן מוכיח פעמיים בשבוע, בין 21:00 ל־22:30 בערב, שזה שקנו את הפרצוף שלו לא אומר שקנו לו גם את האופי. הוא מספק ביקורת כנה, קשה וחותכת יותר מעמיתיו, הוא גורם לקליינשטיין להשתין במכנסיים לפחות חמש פעמים בכל תוכנית וחשוב מכל – הוא ממשיך לנסות. הוא ממש ממש ממשיך לנסות. הבעיה היא שלעתים תכופות הוא פשוט מפספס בקילומטרים.

לא נכון ב-2012. אביב גפן בג'קט נפוליאון (צילום: מנחה נופה)

ז'קט נפוליאון? באמת? חליפה עם סמל פיס? ברצינות? בשנת 2012? גפן של 20 שנה אחרי הפריצה עדיין מנסה להיות הילד הישראלי שמהווה את הגשר בינינו ובין דור הפרחים של שנות ה־60. אלא שהעשור הזה מלכתחילה לא היה משהו להתגאות בו בחזית האופנתית, שלא לדבר על זה שאפילו מאז הסיקסטיז ריבייבל עברו כבר איזה 15 שנים. העובדה שגפן ממשיך להיצמד דווקא למקום הזה מראה שיותר מכל הוא פשוט שמרן. כבר הבנו שהוא ויתר על כל העניין הזה של לבעוט לממסד בביצים, של לנצל את הבמה שלו כדי להעביר מסרים, כשראינו אותו לראשונה כמנטור בתוכנית כישרונות. אבל אולי קצת קיוונו שלפחות מבחינת החזות החיצונית שלו הוא יביא משהו מרענן לפלטפורמה הזו.

אז נכון שכאשר רואים אותו יושב לצד הנצנצים של חדד וכובע הברט של קליינשטיין (ואו.אם.ג'י מה זה הווסט הזה שקליינשטיין לבש ביום שבת??), הז'קט נפוליאון שלו וחולצת ה־Yeah Yeah Yeah לא נדמים כאלו מרדימים, אבל ביחס למה שקורה בעולם האמיתי, מדובר בלא פחות מקונפורמיזם. כזה מהסוג החבוי, שמנסה להסתתר תחת מעטה של ליברליות אבל הוא למעשה הכי שמרני שיכול להיות. אביב גפן, למרות כל הניסיונות הממש כנים שלו להיות הילד המורד, הוא בסך הכל עוד דוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ