אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

זהות ישראלית שבורה וזכרונות כואבים: תערוכות פרס רפפורט נפתחות השבוע

לצד הכרזה על דגנית ברסט ואלעד קופלר כזוכי פרס רפפורט 2012, יפתחו בסופ"ש תערוכות היחיד של הזוכים משנה שעברה - אסף בן צבי ומיכאל חלאק

תגובות

פרס רפפורט הוא מסורת מוכרת במוזיאון תל אביב לאמנות. בשנת 2006 ייסדה קרן רפפורט פרס על סך מליון דולר, לכבוד רות וברוך רפפורט, שבמשך עשר שנים תעניק מדי שנה סכום כסף לשני ציירים, בכיר וצעיר, המתגוררים ופועלים בארץ. מדובר במענקים של 70,000 דולר לצייר ותיק ו-30,000 דולר לצייר צעיר, כשחצי מהסכום מיועד לאמן וחצי למימון תערוכת יחיד וקטלוג. מדי שנה בחודש מרץ, במקביל להכרזה על הזוכים בפרס, נפתחת במוזיאון תערוכת היחיד של הזוכים בשנה שעברה. הפרס הוענק במהלך השנים לאמנים מוכרים כמו אלי פטל (2006), יאן ראוכוורגר (2007) ויוסף קריספל (2008).

הזוכים לשנת 2012 הם האמנים דגנית ברסט ואלעד קופלר. ברסט היא אמנית מוכרת וידעה בישראל ופרס רפפורט מתווסף לרשימה ארוכה של פרסים מכובדים שהוענקו לה בעבר. ברסט מזוהה עם צילום וציור אנליטיים ועם שאיפה "לתפוס" את הטבע בצורה נאמנה, כמיטב המסורת האימפרסיוניסטית. היא החלה להציג בשנות השבעים ועד היום משתתפת בתערוכות קבוצתיות ויחיד ברחבי הארץ. קופלר הוא בוגר בית הספר לאמנות "המדרשה" בקלמניה ובוגר התואר השני באמנות של האקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל. עבודתיו הוצגו בגלריה טבי דרזנר, בגלריה הקיבוץ, במוזיאון חיפה ועוד.

מימין - "ללא כותרת",אלעד קופלר. משמאל - "מחבל II", דגנית ברסט

במקביל להכרזת הזוכים והענקת הפרס, תפתח במוזיאון תערוכות היחיד של הזוכים בפרס בשנה שעברה - הציירים אסף בן צבי ומיכאל חלאק. בן צבי הוא בוגר האקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל שנת 1985, מתגורר ויוצר בירושלים. התערוכה לשכוח כמעט את הכל היא תערוכת היחיד השנייה שלו במוזיאון תל אביב ומוצגות בה עבודות משנות ה-90 ועד היום. יצירות גדולות לצד זעירות; בדים מפוארים לצד קרטונים בלויים - כל אלו מוצגים זה לצד זה, כשהם מוותרים על עקרונות תצוגה תמטיים או ליניאריים. בן צבי חותר בעבודותיו לשיבוש הסדר המוכר, לתוהו ובוהו או לחילופין לאיחוד ולמיזוג הרמוני. שם התערוכה, "לשכוח כמעט את הכל", מבטא שאיפה של האמן לשכוח – זיכרונות כואבים, סכסוכים ורגעי שפל - כדי לזכות בהשלמה ובפיוס. לצד הרצון בשכחה ובמחיקת העבר, בן צבי מרבה לעסוק בממד הזמן ובתיעודו. בעבודות רבות הוא מסמן תאריכים בגוף היצירה המתייחסים לאירועים פוליטיים מזמנים שונים: תחילת האינתיפאדה הראשונה, יום הפיגוע בקפה מומנט ותחילת מבצע "עופרת יצוקה".

» אסף בן צבי - לשכוח כמעט את הכל - לכל הפרטים

גב אל גב, עבודות של בן צבי וחלאק:

מיכאל חלאק הוא בעל תואר שני מהחוג לאמנות באוניברסיטת חיפה. הוא מצייר ציורים פיגורטיבים ומרבה לצייר דיוקנאות. בראיונות עבר הוא העיד על עצמו שציוריו הם ייצוגים סמליים ומטפוריים לעיסוקו בפוליטיקת הזהות והייצוג העצמי, לעיסוק בזהות ובשבר בקרב צעירים ערבים בישראל של היום. בתערוכה פנים ונופים מוצגים ציורים משלוש השנים האחרונות, והיא מתמקדת בסדרת הדיוקנאות ובציורי הנוף של חלאק, הטעונים במתח שבין נוכחות והעדר, בין הזדהות לאי-הזדהות, בין עדות להשתקה ובין זיכרון להשכחה. 

» מיכאל חלאק - פנים ונופים לכל הפרטים

כתבות שאולי פספסתם

*#