אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אמנות לחימה: האם שנת האמנות התל אביבית בסכנה?

אחרי היוזמה לחרם על שנת האמנות שוקלים כעת חלק מהאמנים להקים אירוע אלטרנטיבי מקביל

תגובות

מאז שעיריית תל אביב הכריזה על 2012 כשנת האמנות - כעוד דרך למנף את תל אביב כעיר עולם על ידי קידום התרבות שלה – קהילת האמנים ממש לא מרוצה. יחד עם הרוח הגבית שקיבלו מהמחאה החברתית, האמנים קמו לאחר תנומה ארוכה והחלו בפעולות מחאה משלהם, כולל הפגנות באגף החדש של מוזיאון תל אביב, השתלטות על המבנה הנטוש בדב הוז, וכעת - יוזמה לחרם על שנת האמנות עצמה.

» אמנים פרצו למוזיאון תל אביב » האמנים הפלסטיים מצטרפים לגל המחאה»  מי צריך אירועי אמנות המוניים?

הטענה המרכזית של האמנים היא ששנת האמנות היא פלטפורמה יחצנית עבור העירייה, כאשר רוב התקציב הולך לשיווק במקום להשקעה באמנים עצמם. הכל התחיל כאשר מנהל רובע מזרח בעירייה, שלום בן אהרון, ערך בספטמבר פגישה עם האמנים השוכרים במחיר מוזל מקלט מהעירייה כסטודיו. הוא הציע להם ליזום ולבנות פרויקטים עם הקהילה בשכונות מזרח העיר, וכן להציג את עבודותיהם במסגרת שנת האמנות. בפגישה התברר לאמנים כי אין בכוונת העירייה לשלם להם שכר עבור פרויקטים אלו, והפגישה נסתיימה בלא שיתוף פעולה.

“זימנו אותי ואמנים נוספים ואמרו לנו ‘אנחנו לא מבינים באמנות’”, מספרת האמנית מיכל יפה, שנכחה בפגישה, “אמרו לנו - אתם תעשו את העבודה, פרויקט לשנת האמנות, ואנחנו נקבל את הכסף. לא ייתכן שיצפו מאיתנו לתת את הרעיון, לתכנן ולהפיק פרויקט עם הקהילה, או להציג עבודה שלנו, ללא שום תשלום”. “הכוונות של מינהלת רובע מזרח העיר היו טובות בסך הכל”, מוסיף האמן טל שטרן, שנכח אף הוא בפגישה, “אבל כשהבנו שאין תכנון לשלם לנו, ההתלהבות שלנו שככה. לאמנים אין פנאי לעסוק בפעילות כזו ללא תשלום. אולי הם חשבו שבגלל שהם מאפשרים לנו שימוש מוזל במקלט כסטודיו הם מצפים לתרומה שלנו בחזרה”. 

אין שיתוף פעולה. אירוע אמנות עירוניים (צילום: אריאל בשור)

בשבוע שעבר יצאה יפה בקריאה לאמנים להחרים את שנת האמנות לגמרי. כעת, היא מספרת, יש לה תוכניות ליזום אירוע אלטרנטיבי ועצמאי שיתקיים במקביל לאירועים שהעירייה מארגנת. “אנחנו רוצים לעשות פרויקט פיראטי”, היא אומרת, “כזה שיהיה נפרד משנת האמנות. זה לא יהיה פרויקט שייעשה בהתנדבות לעירייה, אלא בשבילנו ובשביל תושבי העיר, וללא אישורים מיוחדים מהעירייה”.

ממינהלת עיר עולם נמסר כי “כל האמנים המשתתפים בפרויקטים המוגדרים חלק משנת האמנות יקבלו שכר אמן, וחלקים ניכרים מתקציב שנת האמנות יופנו כלפי קידום אמנים הפועלים בעיר. במהלך השבועות הקרובים תציג העירייה את תוכנית שנת האמנות, כמו גם את המבנה התקציבי שלה, ונושאים אלה יובהרו במלואם”. מהעירייה נמסר: “בפגישה בין מנהל הרובע שלום בן אהרון ובין האמנים עידכן בן אהרון את הנוכחים בדבר קיומה של שנת האמנות, והזמין אותם להציע רעיונות לפעילות במסגרת זו. בפגישה אף הובהר כי בשלב זה לא קיימת תוכנית אירועים סופית וכי טרם נקבעה תוכנית תקציבית סופית לשנת האמנות”.

*#