רישומי עירום, סרטי אוונגרד: מי אתה ז'אק קתמור?

תערוכה חדשה במוזיאון נחום גוטמן שופכת אור על דמותו השנויה במחלוקת של אחד האמנים המסתוריים בישראל

הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר

במוזיאון נחום גוטמן נפתחה בסופ"ש התערוכה בעלת השם העצוב למות לאט של יצירותיו של האמן ז'אק קתמור. התערוכה מציגה מגוון חומרים, יצירות קולנועיות, תצלומים, ציורים ועוד, שחלקם לא הוצגו מעולם, ומנסה להציג את דמותו ואת חייו הטרגיים של האמן דרך רישומי עירום, ציור מופשט, רישומים אוטומטיים, צילומי סטילס, קולאז'ים, קולנוע, מיצגים ועוד, היוצרים, על פי דף התערוכה, טרמינולוגיה אישית, "המושתתת על השקפת עולם קבלית־סוריאלסיטית־מאגית־קוסמית".

» למות לאט - לכל הפרטים

אוצר התערוכה, אורי דרומר, אסף חומרים על קתמור במשך תשע השנים האחרונות. הוא קיבל מאשתו השנייה של קתמור, אן טוכמאייר, עשרות יצירות שלו שמעולם לא הוצגו - ציורים, תיעוד עבודות, תצלומים שצילם, סרטים שביים ויומנים שכתב בצרפתית. דרומר חקר את חייו של קתמור דרך יומניו האישיים, יצירותיו, מכריו והתכנים שבהם עסק, והתערוכה תשים דגש על הפן האישי של קתמור כפי שבא לידי ביטוי בעבודותיו.

ב"למות לאט" מוצגות עבודות מוכרות יותר כמו הסרטים "מקרה אשה" (1969), "השוטה" (1976) ויצירות קולנועיות שייחשפו לראשונה אחרי עשרות שנים כמו "סימן" ו"הבור" - סרט שנעשה בצלה של מלחמת יום כיפור. 

» ז'אק קתמור וקבוצת "העין השלישית" - למות לאט, עד ה-19.5. מוזיאון נחום גוטמן, שמעון רוקח 21, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-16:00 יום ו' - 10:00-14:00 ללא תשלום, שבת 10:00-15:00

מבט דרך היומן האישי, ז'אק קתמור:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ