אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

צילום היסטורי, וידאו-ארט מודרני: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

תערוכת יהודי תימן במוזיאון ארץ ישראל, וידאו ארט של האמן אלון אנדוראן בגלריה המדרשה, תערוכת מחווה לפסל קובי הראל ותערוכה רצופה כוונות טובות בגלריה חזי כהן

תגובות

התערוכה "דיוקן תימני" מציגה תיעוד תימנים בארץ ישראל בשנים 1881-1948 באמצעות צילומים של בכירי הצלמים של אותה תקופה ביניהם: אברהם סוסקין ודורית ליליין. אוצר: גיא רז.

מאה הצילומים מציגים מבט מורכב ורב-פנים, המשקף התייחסות אל האחר והאקזוטי מנקודת מבט אירופית ואוריינטליסטית. מראשית דרכה של היצירה והאמנות בארץ בני העדה התימנית זכו ליחס מיוחד כמושאי היצירה בתחומים רבים: שירים, סיפורים, ציורים, הצגות תיאטרון, סרטים ותצלומים. לעומת זאת, התצלומים שנמצאו בארכיונים ציבוריים ובאוספים פרטיים חושפים תגליות המכילות את ההיסטוריה החזותית של העדה התימנית בארץ מראשיתה ועד קום המדינה. 

דיוקני התימנים מובאים בתערוכה בהקשר ההיסטורי-צילומי – החל מהצילום הרומנטי המבוים בסטודיו ובחוץ ועד לצילום תיעודי/עיתונאי חופשי. הרצף הכרונולוגי של הדיוקן עובר מתיעוד של אנשים שומרי מסורת, כאשר רובם בלבוש בגדי בד אתניים במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, דרך צילום של אנשים חילוניים בלבוש מערבי ועד קומפוזיציות צילומיות דרמטיות כשל אנשי ההתיישבות העובדת.

» דיוקן תימני, עד ה-31.1. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב,תל אביב. שעות פתיחה: א'-ד' 10:00-16:00, ה' 10:00-20:00, סופ"ש: 14:00-10:00.

עם הרבה סטייל. קבוצת הספורט של פעילי ועד התימנים, "דיוקן תימני"

בתערוכה "Girl Scout Gone Wild" מציג האמן אלון אנדורן מיתוסים ונרטיביים עכשוויים בהם טיפל וחיבל. זוהי תערוכת מיצב הכוללת קטע וידאו מרכזי ומספר אובייקטים בתוך החלל  של גלריית "המדרשה".

קטע הווידיאו מציג התרחשות אחרי מקרה שהשאירה שאריות ושרידים. בקטע זה נשמע מונולוג, שהוא ספק תפילה ספק מכתב פרידה, המדוקלם מפי אישיות מפוצלת לכמה דמויות : מקסימיליאן האייל, בובת כפפה חסינת אש, וקארן הירש, הצופה שהלכה פרא. מבעד למניפולציות התיאטרליות ולמנגנוני ההסוואה נחשף נרטיב המרמז לאן ומדוע הלכה, מי הדובר, ואל מי הוא מדבר. גם האמן עצמו לוקח חלק בקטע וידאו זה כשהוא מחופש לאחת הדמויות הדוברות.

» אלון אנדורן - Girl Scout Gone Wild, עד ה-28.1. גלרית המדרשה לאמנות תל אביב, דיזנגוף 34, תל אביב. שעות פתיחה: ב'- ה' 12:00 – 19:00, ו'  10:00 – 14:00, שבת 11:00 – 14:00.

משבש ומחבל. "Girl Scout Gone Wild", אלון אנדורן

התערוכה "פסל שבר מפרקת" היא מחווה לזכרו של קובי הראל, פסל ומורה לאמנות בכיר. התערוכה היא יוזמה משותפה של ביה"ס לאמנות, חברה ותרבות המכללה האקדמית ספיר וביה"ס לאמנות "המדרשה", שני מוסדות העיקריים בהם לימד. אוצרי התערוכה: סמדר לוי וראובן קופרמן.

התערוכה תבקש להציג את ההתכתבויות השונות של אמנים ואמניות – בוגרי ובוגרות בתי הספר, סטודנטים של הראל בעבר – עם מאפייני עשייתו: החומריות, ההומור, הציניות והחושניות; כמו-גם עם מאפייניו של קובי כמורה, כאמן, כאדם וחבר.

» פסל שבר מפרקת - תערוכה לזכרו של קובי הראל, עד ה-26.1. גלריה החללית, רחוב הירקון 70, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 19:00 - 11:00 ו' 14:00- 11:00.

עושים כבוד. עבודה של ניר אדוני, "פסל שבר מפרקת"

התערוכה "כוונות טובות" מציגה עבודות ציור, צילום, סאונד ואינסטליישן של אמנים ישראלים ובינלאומיים. היצירות מקצינות רגעי שפל והידרדרות של החברה והאינדיבידואל במובנים כלכליים, חברתיים ותרבותיים - הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות.

בתערוכה הנוכחית תציג לראשונה טאי שני (Tai Shani) עבודה מחוץ למדיום הפרפורמנס, ולמרות שהיא שואבת השראה ממקורות הפרפורמנס, היא מורכבת מצילום, סאונד וטקסט. העבודה עוקבת אחר סיפורה של שחקנית שיוצאת מדעתה תוך כדי הכנה על תפקיד חדש לסרט. זהותה של השחקנית במציאות חופפת עם זהותה של הדמות אותה היא משחקת. כפילותה של דמות זומבי שמדרדרת לכדי טירוף ומוות.

ביצירות המציגות: ליסה סאנדז (Lisa Saditz) מתארת נופים אמריקאים שמשקפים את הדעיכה המתרחשת בתרבות ובכלכלה, בובת בוב ספוג גוססת בתוך בריכת ילדים עזובה. עיירות אמריקאיות נטושות לאחר המשבר הכלכלי. טום סנפורד (Tom Sanford) מזמין מסין דיוקנאות של מאו דזה-דונג (Mao Zedong) ו"אונס" אותם באמצעות מוטיבים שלקוחים מהתרבות האמריקאית. תערוכה נוספת המציגה בגלריה חזי כהן: ליטל לב-כהן - זיקוק לא נודע

» כוונות טובות, עד ה-4.2. גלריה חזי כהן, וולפסון 54, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה'  10:30-19:00, ו'-10:00-14:00, שבת 11:00-14:00.

בין סין לארה"ב. עבודה של טום סנפורד, "כוונות טובות"

*#