אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מלוניות נטושות בתל אביב, עיצוב מתקדם בירושלים: תערוכות מומלצות לסופ"ש

מוזיאון ארץ ישראל מציג תמונות מהמאה שעברה, גלריה נגא בתערוכה שמתעדת מלוניות שקטות ומוזיאון ישראל בתערוכת עיצוב בינלאומית חדשה

תגובות

האמנית אורן בן מורה מציגה ציורי פסטל שמן על נייר שצוירו במהלך השנה האחרונה. שם התערוכה מלונית – Motel קושר את הסצנות המצוירות למלון דרכים, למקום זמני ,חולף  ומשתנה. עולם דמיוני של אסוציאציות בו  מתרחשים סיפורים המנותקים מכל נרטיב.

רוב הדימויים של בן מורה מגיעים ממסך הקולנוע. הן עולם הקולנוע והן  מדיום הציור מאפשרים יצירה של חלל אשלייתי, אולם בניגוד למדיום הסינמסקופי בו מתרחש סיפור עלילה ותנועה, בציור ניתן לגלות רק עקבות או ניצוצות של החוויה הקולנועית.  האמנית נמשכת  לאספקטים חלומיים הנמצאים בתווך שבין הזיה, פנטזיה ואשליה ובעיקר לאלמנטים עוכרי שלווה, לחללים ריקים או מרוקנים.

» אורן בן מורה - מלונית, עד ה-27.1. גלריה נגא, אחד העם 60, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 11:00-19:00 שישי-שבת: 11:00-14:00

מקבלת השראה מהקולנוע. "מלונית", אורן בן מורה

למרות שבימים אלו מתקיימת במוזיאון ארץ ישראל תערוכת צילומי העיתונות המדוברת, המוזיאון מחביא בתוכו עוד כמה תערוכות שכדאי לבדוק. התערוכה "תמונות מארץ התנ"ך" מציגה צילומים נדירים השוכנים דרך קבע במוזיאון היהודי ההיסטורי באמסטרדם ומוצגים עתה לראשונה בישראל. התערוכה היא פרי עבודתם של צלמי ה"אמריקן קולוני" שהנציחו בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 באלפי צילומים את חיי היום-יום המסורתיים של תושבי הערים והכפרים, יושבי הקבע והנוודים בארץ-ישראל, דמוית ונופים  שכמותם נראו בוודאי גם לפני אלפי שנים, בימי אבותינו.

מחלקת הצילום של המושבה האמריקנית (אמריקן קולוני), התבססה בירושלים לקראת ביקורו בארץ של קיסר גרמניה, וילהלם השני, בשנת 1898. המחלקה נודעה ברמתה הטכנית הגבוהה, בהיקף פעילותה ובהכרות הטובה של צלמיה, תושבי הארץ, את השטח והתושבים, שתרמה לריאליזם של התמונות.

בצילומים רבים ניכר, שנעשה מאמץ לבחור ואף לביים סצנות "מקראיות" שידברו אל ליבם של הקונים: תיירים, עולי-רגל, חוקרים ועיתונאים. הצילומים מעידים גם על נטייתם של הצלמים הזרים לתעד בראייה רומנטית ואלגורית את התושבים הערבים בעיר, בכפר ובמאהלי הבדווים. אלה ייצגו לדעתם, באופן אותנטי את הדמויות המקראיות, ושמרו במשך הדורות על אורחות החיים, האקזוטיים בעיניהם, שמזכירים התנ"ך והברית החדשה, כגון: חרישת השדה, טחינת דגן, שאיבת מים, דיג ועבודת הנגר. 

» תמונות מארץ התנ"ך, עד ה-1.9. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ד' 10:00-16:00, ה' 10:00-20:00סופ"ש: 14:00-10:00

סצנה מקראית. "מכירת דגים בחוף הכינרת"

התערוכה "חוקרים במופלא" באה לחקור טריטוריות חדשות בתחום העיצוב. מאז שנות ה-90 חוקר דור חדש של מעצבים טכנולוגיות דיגיטאליות ואינטראקטיביות ליצירת עבודות חדשניות. במסגרת מה שמכונה "עיצוב ביקורתי", מעלים מעצבים שאלות נוקבות הנוגעות להתנהגות אנושית ומתייחסים לתוצאות החברתיות, התרבותיות והאתיות של טכנולוגיות מתקדמות.

העבודות המוצגות נחלקות לארבעה נושאים: פוסט-דיגיטאליות– מחוות פיוטיות; תסריטים לעתיד; תהליך העשייה; ועיצוב – זמן אמת. ואולם במהלך העבודה על התערוכה התברר מהר מאוד שהחלוקה איננה מובהקת, שכן הרעיונות הנוגעים לטכנולוגיה, לתרבות החומר ולזהות נושקים זה לזה.

» חוקרים במופלא, עד ה-14.4. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17,ירושלים. ימים ושעות פתיחה: א', ב', ד', ה'  17:00-10:00  ג' 21:00-16:00.  ו' וערבי חג 10:00-14:00 שבתות וחגים 17:00-10:00.

עולם חדש של עיצוב. עבודה של סימון היידנס

*#