הצייר ידיד רובין הלך לעולמו

"האמן הארצישראלי האחרון" הלך לעולמו בשעות הבוקר המוקדמות. "הוא היה איש יקר ומכבד, עבודותיו היו שונות ממה שהיינו מורגלים באמנות ישראלית במשך שנים רבות" אומרים עליו מכריו

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

הצייר ידיד רובין (74) מבכירי האמנים בארץ, נפטר הבוקר (יום ג') בבית חולים בחדרה. רובין, חבר קיבוץ גבעת-חיים איחוד, היה מהאמנים הישראלים המוכרים והנחשבים בארץ. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובעולם והוא הרבה לעבוד עם גלריה שלוש בתל אביב ובגלריות בלוס אנג'לס. בשנת שעברה הוצגה במוזיאון תל אביב תערוכת הרטרוספקטיבה צבע חרוש אשר הציגה את יצירתו מסוף שנות ה־60 ועד ימינו.

ידיד רובין נחשב בעיני רבים ל-"צייר הארץ-ישראלי האחרון". רובין למד ציור בווינה, ואחרי הצבא השלים לימודים במכון אבני וברויאל קולג' אוף ארט בלונדון. רובין הרבה לעסוק בעבודותיו בציורי נוף של סביבת חייו – הקיבוץ. הוא העמיד פרשנות חדשה לדימויים ברורים ונתן להם הקשרים חדשים. השדה איבד את הקשרו הגשמי והפך למושג ציורי מופשט, כעין "שדה פעולה"; הברוש ועץ ההדר, מסימני ההיכר של עמק חפר, מופיעים כהד לתצורות של שדרות הברושים הנטועות לאורך הכבישים, והשמש מופיעה כפיגורה עגולה ומתפרצת המשתנה מציור לציור ומתגלה באינספור פנים וצורות.

גליה בר אור, אוצרת תערוכת הרטרוספקטיבה של ידיד רובין במוזיאון תל אביב אומרת: "העבודה איתו הייתה נהדרת. זה אמן שהמשיך ליצור כל הזמן כמו בתחילת הדרך. הוא היה בנאדם מכבד ויקר. עבודותיו היו שונות ממה שהיינו מורגלים באמנות ישראלית במשך שנים רבות. "אמנות דקורטיבית" הייתה מילת גנאי במשך שנים רבות בעולם האמנות הישראלי, והוא נתן לה עומק נוסף".

"עבדנו ביחד 25 שנה", מספרת נירה יצחקי, בעלת גלריה שלוש, גלרית הבית של ידיד רובין. "הוא היה אחד מהאמנים החשובים של הגלריה וקרוב כבן משפחה. תמיד הייתה לו נקודת מבט אופטימית על החיים, ולמרות שעבר תקופות לא קלות הוא לקח את הכל בפרופורציה. הוא היה איש תאב חיים שנסע המון וראה הרבה - אחד מהאנשים היקרים שעבדתי איתם ואיש שאהבתי אהבת נפש"."הצייר הארץ-ישראלי האחרון". ידיד רובין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ