הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר
הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר

תערוכת צילומי עיתונות מרגשת, מרינה אברמוביץ' במוזיאון נחום גוטמן ומוזיאון תל אביב שממשיך להציע תערוכות מצוינות - החורף הגיע ואיתו שלל הצעות איך לחמם את הסופ"שים בתערוכות טובות. זה הזמן להתעדכן ולראות מה עולם האמנות הישראלי מציע בחודשים הקרים.

כשבחוץ קר - במוזיאון תל אביב חם כנראה שבחורף הקרוב מוזיאון תל אביב ימשיך לעורר את העניין הרב ביותר. השילוב בין מבנה מונומנטלי, תערוכה של אחד הכוכבים הגדולים ושטחי תצוגות כפולים בגודלם – האגף החדש של מוזיאון תל אביב יכול להעביר בכייף ובעניין כמה שבתות גשומות.

» אגף חדש במוזיאון תל אביב - לעוד פרטים על התערוכות

אבל בעוד שהאגף החדש תופס את תשומת הלב, גם האגף המרכזי מתחדש בתערוכות מסקרנות. תערוכת תחריטים של פיקאסו נפתחה בחודש שעבר במקום וכוללת כ- 100 עבודות של פיקאסו, בעיקר רישומים והדפסים. מרבית העבודות עוסקות במלחמות שוורים או הקורידה, נושא שהעסיק את האמן החל בתקופת ילדותו ועד שנות ה-60 של המאה ה-20. בנוסף לתיעוד דוקומנטרי של שלבי מלחמת השוורים, נותנות עבודותיו של פיקאסו ביטוי לתופעה כמטפורה לחיים – תוך הדגשת מאפייניה כריטואל של הקרבה וקורבנות, שהיבטיה המרכזיים הם כוח, אכזריות, ארוטיקה ומוות. הצגת התערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות היא מחווה של ממשלת ספרד לציון 25 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

» מצגת: פיקאסו מגיע למוזיאון תל אביב

» פיקאסו - מלחמות שוורים, עד ה-15.1. מוזיאון תל אביב, שדרות שאול המלך 27, תל אביב. שעות פעילות: א' סגור ב', ד' 16.00-10.00 ג', ה' 22.00-10.00 ו' 14.00-10.00 שבת 16.00-10.00.

מלחמות שוורים, מתח מיני ומבטא ספרדי סקסי, פיקאסו:

"אתה יודעים, התמונה של הבחורה" התערוכות לצילומי עיתונות - "עדות מקומית" וה-World Press Photo, מוצגות במקביל זו השנה התשיעית. התערוכה העולמית לצילומי עיתונות, World Press Photo, מוצגת מידי שנה בכ-100 ערים מרכזיות ברחבי העולם. התמונה הזוכה לשנת 2010 היא תמונת פניה של ביבי איישה, צעירה אפגנית, שפניה הושחתו על ידי הטאליבן כתגמול על כך שברחה מבית בעלה. היא צולמה על ידי הצלמת ג'ודי ביבר (Jodi Bieber, מדרום אפריקה) עבור שבועון טיים. יו"ר חבר השופטים הבינ"ל ג'רי בארנט כתב: "לתמונה פוטנציאל להפוך לאחת מהתמונות הנדירות הללו, שכמישהו מזכיר 'אתה יודע, התמונה של הבחורה...' אתה יודע בדיוק על איזה תמונה הוא מדבר".

התערוכה הישראלית לצילומי עיתונות "עדות מקומית" נותנת מדי שנה במה לצילום העיתונאי בישראל וברשות הפלשתינית. בדומה לתערוכה העולמית גם "עדות מקומית" מציגה תוצאה של תחרות מקדימה, הפתוחה לצלמי עיתונות מקצועיים בתחומים השונים.

» תערוכת צילומי עיתונות, עד ה-28.1. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ד' 10:00-16:00, ה' 10:00-20:00 (ביתן האתנוגרפיה והפולקלור פתוח עד 16:00) סופ"ש: 14:00-10:00.

מבט על האזור והעולם, תערוכת צילומי עיתונות:

קסם במוזיאון ישראל

18 רכישות חדשות של אמנות עכשווית מוצגות לראשונה בתערוכה פנס הקסם במוזיאון ישראל. העבודות נוגעות באופנים שונים ברעיון ההיקסמות ובעולם מסתורי מרתק. בין שמתואר בהן נוף, ובין שמתוארת תמונה ביתית - כולן משרטטות עולם של תעתוע בין דמיון למציאות. עולם מסתורי וגבולי זה מוצג באמצעות מיצבים, תצלומים, עבודות וידאו וקולנוע ואף עבודות שמחזירות אל האמצעי הראשון, פנס הקסם, שהעלה בדרך פלאית דימויים על המסך והביא עמו רוחות רפאים ערטילאיות. בין העבודות: האמן הארמני והרם אגסיאן מציג בתערוכה צילומים דיגיטליים הבוחנים מבנים ואתרים שהוקמו בעידן הסובייטי ועתה הם עומדים שוממים.

» פנס הקסם, עד ה-13.4. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה: א', ב', ד', ה' 17:00-10:00 ג' 21:00-16:00, ו' וערבי חג 10:00-14:00 שבתות וחגים 17:00-10:00

בין מציאות לחלום. "פנס הקסם", עבודה של אדריאן פאצ'י

קוביה גרמנית השילוב בין הקסם של בית טיכו, הפיסול המודרניסטי של רודי להמן והאוצרות של אמיתי מנדלסון הוא אחד הדברים שיחממו את החורף הקרוב. רודי להמן נולד בגרמניה בשנת 1903, הוא מעולם לא התגייר ולא למד עברית כראוי, ובכל זאת נחשב לאמן מפתח בתולדות הפיסול הישראלי. ב- 1933 עלה להמן לארץ מברלין והחל ליצור באבן, עץ ותבליטי טרקוטה, בהמשך החל ליצור גם תבליטי עץ. למרות מקורות השפעה מגוונים, מאמנות מצרית דרך אקספרסיוניזם גרמני, להמן פיתח שפה פיסולי משלו, שעקרונותיה היו תמצות ושימוש במבנים גיאומטריים בסיסיים: הקובייה, הגליל, הפירמידה, החרוט והכדור. באמצעותם הוא יצר פסלים נרטביים, מלאי תום ורגש.

» רודי להמן - דומם-חי, עד ה-15.3. בית טיכו מוזיאון ישראל, הרב קוק, ירושלים. שעות פתיחה: א', ב', ד', ה': 10:00-17:00, ג' 10:00-22:00, ו' 10:00-14:00.

מלא תום ורגש. "דומם-חי", רודי  להמן

כל הנמרודים של האמנות הישראלית בבית האמנים בירושלים מוצגת תערוכה המבוססת על אחד הפסלים הקאנוניים ביותר של האמנות הישראלית -  "נמרוד", של יצחק דנציגר. הפסל נוצר מאבן חול נובית בשנת 1939 והוא מתאר את דמות הגיבור, בז על כתפו, כל כולו עוצמה אצורה. למעלה משבעים שנה אחר כך, הדמות הזאת עדיין מסקרנת, משמעותית ומעוררת השראה. התערוכה הנמרודים החדשים, אותה אצר גדעון עפרת, בוחנת את האיקון והשפעותיו, גלגלו וניסוחיו השונים באמנות הישראלית מאז שנות ה-50 ועד היום. התערוכה נרחבת וכוללנית, והיא כוללת פסלים, ציורים, כרזות, תצלומים ועבודות וידיאו.

» הנמרודים החדשים, עד ה-14.1. בית האמנים ירושלים, שמואל הנגיד 12, ירושלים. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-13:00, 16:00-19:00, ו' 10:00-13:00, שבת: 11:00-14:00.

באינטרפטציה חדשה. "ברית", עבודה של שי אזולאי מתוך "הנמרודים החדשים"

אבק שריפה, נזירים בודהיסטים

שמות כמו מרינה אברמוביץ', ז'נין אנטוני ושירין נשאט מושכים תמיד תשומת לב, גם אם מדובר בתערוכה שנעשתה בלאוס. מוזיאון נחום גוטמן לאמנות מציג תערוכה של פרויקט אמנות ייחודי - ושקטה הארץ. 12 אמנים בינלאומיים עכשוויים ביקרו בלואנג פראבנג בלאוס (אתר מורשת עולמי) מספר פעמים בין השנים 2004-2008, יצרו קשר עם אנשי ואמני הקהילה המקומית ואת תוצאות וחוויות המפגש ביטאו ביצירות שונות שנעשו בהשראתם. הפרויקט מנסה לבדוק כיצד משפיעה הגלובליזציה על חיי היום יום של תושבי המקום, כמו גם השפעת האמנות העכשווית על שינויים חברתיים. עם סיום הפרויקט בלואנג פראבנג יצא לאור תיק עבודות מצומצם של יצירות האמנות שנעשו במקום. התיק הודפס בחמישים עותקים, כאשר בכל תיק  12 זוגות תצלומים שצולמו בידי האמנים המשתתפים.» מה מתחדש במוזיאון גוטמן לאמנות?

» ושקטה הארץ, עד ה-31.1. מוזיאון נחום גוטמן, שמעון רוקח 21, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-16:00 יום ו' - 10:00-14:00 ללא תשלום, שבת 10:00-15:00

מביאה מטען מהבית. "ושקטה הארץ", מרינה אברמוביץ'

חוגגים את החגים בחיפה דצמבר הם ימי פסטיבל החג של החגים בחיפה. התערוכה המרכזית של הפסטיבל היא נאמן למקור, אותה אוצרים יעלה חזות ופריד אבו שקרה בבית הגפן ובוואדי ניסנאס. בנוסף לה יתקיימו במהלך החג ימי סטודיו פתוח של אמנים, מיצגים של אמנים ישראלים ובינלאומיים, מפגשי אמנים ועוד. לדברי אוצרי התערוכה, "נאמן למקור" מבקשת לעלות שאלות שונות הקשורות לשימור, יחסים בין מרחב חדש וישן, שימור מקורות ומתח בין היסטורי לבין עכשווי. בתערוכה משתתפים 32 אמנים והיא מתפרשת על פני ארבעה מוקדים בוואדי ניסנאס -  בין מבנים היסטוריים דוגמת הגלריה לאמנות של בית הגפן ובית העיתון "אל איתיחאד" לבין  מבנים חדשים והמרחב הציבורי של הוואדי.

» החג של החגים 2011: המלצות לתערוכות ואירועי אמנות

» נאמן למקור - התערוכה המרכזית באירועי "החג של החגים", עד ה-18.2. גלריית בית הגפן, הגפן 2 ,חיפה. שעות משתנות.

חוגגים בדצמבר. עבודה של הדס סט, "החג של החגים"

תלוי במקום עשר שנים מתקיים פרויקט 'עבודות קיר' במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, פרויקט בו מוזמנים אמנים להציג עבודות תלויות אתר. תלוי במקום – עבודות קיר מציגה אמנים שהשתתפו בעבר בפרויקט והם מוזמנים להציג שוב, להתייחס, להגיב ולהתערב בחללים הפנימיים של המוזיאון: קירות במימדים שונים, גומחות וגרמי מדרגות, ויצירותיהם מתייחסות באופן ספציפי למיקומם במוזיאון. העבודות המוצגות בתערוכה נעשו במגוון טכניקות: רישום, אסמבלאז', וידאו, מיצבים, אובייקטים וצילום. בין האמנים המשתתפים בתערוכה: עידו מרקוס, מרוה מור, מירי צ'ייס, רענן טל וחנה בן חיים לוזרי.

» תלוי במקום – עבודות קיר, עד ה-31.12. מוזיאון ינקו-דאדא, עין הוד. שעות פתיחה: א'-ו' 09:30-14:00, שבת 10:00-15:00.

אותם אמנים, תערוכה חדשה. תלוי במקום – עבודות קיר, מוזיאון ינקו דאדא

דור העתיד למי שפספס, או למי שרוצה שוב, כבכל שנה מארח המוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי את בוגרי בתי הספר הגבוהים לצילום ולאמנות בארץ, וכל מוסד אצר ועיצב את תערוכתו במוזיאון. גודל החלל חייב בחירה מוקפדת של העבודות המוצגות וצמצום משמעותי בהיקפן. בניגוד לנעשה בבתי הספר עצמם, בהם מוצגות כלל העבודות של הבוגרים, כאן נעשתה עבודת אוצרות ממוקדת, המלמדת על הדימוי המוסדי שבתי הספר מעוניינים ליצור לעצמם.

התערוכה מאפשרת נקודת מבט השוואתית גם לגבי התכנים המטופלים בעבודות, נושאים דומיננטיים בכל מוסד והגישות האוצרותיות השונות. ניתן למצוא הבדלים בדגשים ובמגמות, או לחילופין, לבחון האם הדימוי של בית הספר מגולם בעבודות: האם בוגרים של מוסדות בעלי אוריינטאציה חברתית כמו מוסררה, מה הנושאים המעסיקים בתי ספר פריפריאליים כמו מכללת ספיר ואילו מושאי צילום מאפיינים את הבוגרים של המוסדות הקאנונים - כמו בצלאל או המדרשה לאמנות?

» צילום בתנועה - תערוכת הבוגרים השנתית, עד ה-31.1. המוזיאון הפתוח לצילום - תל חי, גן התעשיה תל חי. שעות פעילות: א' - ה': 8:00-16:00 שבת: 10:00-17:00.

גגג בגישות שונות. עבודה של שמרית אברהם חופית, בית ברל

מיתוס של עם 26 פסלי ברזל של האמן אחמד כנעאן מוצבים במדשאות המוזיאון הפתוח בעומר. כנעאן יוצר מתוך מציאות החיים בכפר הולדתו תמרה בגליל, בו הוא גם מתגורר, מתוך חוויותיו כבן לחברת מיעוט במדינה, השקפותיו האישיות והמצב הפוליטי המורכב בישראל.

כנעאן הוא אחד האמנים הערבים הבכירים ביותר, ועבודותיו נוגעות בשאלות של זהות, בית, מקום ונדודים. יצירותיו מציגות את מסעו בחיפוש אחר זהות ומביעות את המורכבות ממנה בנוי עולמו: המסורת והתרבויות הערבית העתיקות. היצירות בתערוכה משלבות מוטיבים מהאמנות האסלאמית, עם אלמנטים המבטאים את שאלת הזהות כגון: סירות, כנפיים, דמות המורכבת מדמויות קטנות רבות, מפתחות ועוד.

» אחמד כנעאן - פסלים, עד ה-30.10. המוזיאון הפתוח בעומר, גן התעשייה עומר. שעות פתיחה: א'-ה' 09:00-16:00, שבת 10:00-17:00

המצב המורכב. אחמד כנעאן, "פסלים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ