אלון אבוטבול בקסטיאל, יאיר גרבוז במדרשה: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

משבר אקלים בירושלים, צנזורה בחולון, רישומים של אלון אבוטבול בתל אביב וצילומי לוח שנה בגלרית המדרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שנה של אופנה

בית העיר תל אביב משיק שנה של אופנה - פרויקט בינלאומי בשם F2 העוסק במפגש שבין אמנות לחיים. ביום ראשון 27.11.11 בשעה 20:30 יתקיים במקום אירוע פתיחה של התערוכה הראשונה שתפתח את האירועים -  inSALAAM inSHALLOM - פרויקט אופנה ייחודי של קולקטיב המעצבים האוונגארדי מניו יורק threeASFOUR.

» inSALAAM inSHALLOM - לכל הפרטים

באותו היום תציג השלישיה את קולקציית האביב ל – 2012, שהוצגה זה עתה בשבוע האופנה בניו יורק וזכתה לביקורות נלהבות בעולם. תצוגת האופנה תלווה במיצג וידאו וסאונד של האמנית הישראלית נבט יצחק. בנוסף יכלול האירוע מיצג של הכוריאוגראפית הניו יורקית ילידת קפריסין  מריה הסאבי. בכל הערב ינגנו הדיג'יים חיים ויטאלי כהן, אייל שגיא ביזאוי, מוחמד ג'באלי. הכניסה חינם בערב הפתיחה.

» אירוע פתיחת התערוכה inSALAAM inSHALLOM, יום ראשון 27.11, 20:30. בית העיר תל אביב, ביאליק 27, תל אביב.

הדרך הנכונה לשלום. מתוך inSALAAM inSHALLOM. (צילום: תמרה וובר

מתקמבק בישראל

השחקן אלון אבוטבול, המתגורר בשנתיים האחרונות בארה"ב, מגיח עם תערוכת יחיד ראשונה, המציגה במקביל בתל אביב ובלוס אנגל'ס.

» לא רק שחקן: אלון אבוטבול מציג תערוכת יחיד ראשונה

ב"חלקים ממני" מבקש אבוטבול להתחקות אחר מה שנותר כשעוברים מקום ובחלוף הזמן, אחר מה שנשאר מאיתנו. הציורים המוצגים בתערוכה מפשיטים את הרגע לכדי קו שחור כמעט גרפי.

» אלון אבוטבול - חלקים ממני. בית קסטיאל, רח' אלפסי 36 תל-אביב 66077. שעות פתיחה: א'-ה' 09:00-18:00 ו' וערבי חג 09:00-13:00

חלקים ממנו פה. "חלקים ממני", אלון אבוטבול (צילום: רוני סיקלוסקי)

לקראת השנה החדשה

12 אמנים שהצטלמו לפרויקט לוח השנה של המדרשה לאמנות בית ברל, יציגו בגלריית המדרשה בתל אביב, תערוכה ייחודית היוצרת חיבור קונטקסטואלי וויזואלי בין האמן המצולם בלוח השנה לעבודתו בתערוכה. לוח השנה הינו פרויקט של תלמידי התוכנית ללימודי המשך במדרשה לאמנות בבית ברל, במטרה לגייס מלגות לתלמידי התוכנית. הסטודנטית נועה יפה, צילמה כל אחד מהאמנים, שרובם מורים במדרשה, בלבוש מינימאלי באווירה קיצית, על חוף הים.

כל אחד מ-12 האמנים, כולם גברים, מציג בתערוכה עבודה שתתכתב עם הדיוקן שלו מתוך פרויקט לוח השנה. התערוכה מייצרת עולם של פנטזיה מתוך עולם האמנות ואל מאחורי הקלעים שלו. מבנה התערוכה משבש ומתעתע את חווית הצפייה, מהלכי הקריאה והפרשנות. אין מאחורי התערוכה ניסיון לקבוע היררכיות או לייצר עמדה פרשנית כלפי השדה, אלא הצעה – קריאה למשחק. הזמנה למרחב אינטואיציות ואסוציאציות שאינו נטול משמעויות. 

האמנים המשתתפים בפרויקט: גיא בן נר, יעקב מישורי, בועז ארד, איציק לבנה, דוד עדיקא, רועי רוזן, חיים לוסקי, אוהד מטלון, דורון רבינא, דרור דאום, יהושע סימון ויאיר גרבוז.

» אמני לוח השנה, עד ה-23.12. גלרית המדרשה לאמנות תל אביב, דיזנגוף 34, תל אביב. שעות פתיחה: ב'- ה' 12:00 – 19:00, ו'  10:00 – 14:00, שבת 11:00 – 14:00

בלבוש מינמאלי. יאיר גרבוז (צילום: נועה יפה)

חדשות מזג האוויר

העבודות המוצגות בתערוכה "תרבות.אקלים" מפגישות מחדש את הסביבה עם החושים. כדבריו של אלפונוס הוג (אוצר הביאנלה בסאו-פאולו 2002, 2004 ומי שאצר את עבודות הוידאו בתערוכה הנוכחית): “תופעות אקלימיות, שנתפסות יותר ויותר כנתונים יבשים העוברים דרך המדיה, צריכות לעבור תירבות מחדש, על ידי מדידה של הטמפ' האסתטיות של גישות חדשה כלפי החיים”. התערוכה מתבוננת לפיו בהתקבלות האסתטית של משבר האקלים בעולם ומתחקה אחר ההשלכות המוסריות של תופעה אשר תקבע במידה רבה את עתיד הדורות הבאים.

עתר גבע ושחר דור, עובדים יחד בקבוץ עין-שמר בטווח שבין אקולוגיה, חינוך ואמנות. ה"אובייקט הפרפורמטיבי" שיציגו מכיל בתוכו עקרונות מתוך אמנות המופע והפיסול יחד. זהו אובייקט פיסולי  "צף", עשוי פלסטיק, שניתן למצוא בד"כ בשימוש בחקלאות ובפרט בגידול ירקות. האובייקט כולא בתוכו ומסמן כמות קבועה של אויר, הנכנס אליו וזולג בזליגות ספונטניות – תוך כדי שהוא צף ומוצב בחלל הגלריה.

ה"שליח" של דניאל קיצ'לס, אמן ומוזיקאי ירושלמי, סולן להקת "יאפים עם ג'יפים", היא קריאה פרשנית לתרבות האקלים המקומית, בירושלים של 2011. העבודה צולמה מקמפוס בצלאל בהר הצופים, אל מול עיסאוויה. קיצ'לס משתמש בנוף ובקולות המקומיים שהוא מייצר, במקרה זה המואזין, כברדי-מייד, ומנכס אותו ליצירה מוזיקלית חדשה. העבודה כביכול מודדת את המרחק בין שתי סביבות תרבותיות החולקות אקלים זהה.

האמנים המקומיים המשתתפים בפרויקט: עתר גבע ושחר דור, ואניה שאוב, שרון גלזברג ודניאל קיצ'לס.

» תרבות.אקלים, עד ה-6.1. יפו 23 - בצלאל, יפו 23, ירושלים.שעות פתיחה: ב'-ה' 16:00-20:00 ו' 11:00-14:00

יוצר יצירה חדשה עם המוזיאון. מתוך "השליח", עבודה של דניאל קיצ'לס

מתנערים מאחריות

בצרוף המילים "על פי מקורות זרים" (According to Foreign Sources) נעשה שימוש כאשר הדובר מעוניין לומר משהו על מקום, פעולה, ארגון או מערך אשר נמצא במדינה או בקהילה מסוימת תחת איפול או צנזורה. על מנת לעקוף את איסור הפרסום המקומי, יש להשתמש בביטוי "על פי מקורות זרים"  ובכך, להתנער למעשה מאחריות לחשיפת המידע.

התערוכה חוקרת  את אותם אלמנטים של איפול, צנזורה, הסוואה והסתרה של מידע רשמי – מדיני, בטחוני, וכלכלי בחברה ובתרבות, דרך עבודותיהם של אמנים המגיבים מחד למושגים אלו ומאידך, בוחנים בדרכים שונות את מה שאותם מקורות זרים טוענים שקיים במקומות שונים ברחבי העולם.

מטרת התערוכה אינה לחשוף סודות, אלא לתהות על אותם תהליכי האיפול והצנזורה בתקופה בה המדיה הדיגיטלית על שלל כליה החדשים מזרימה מידע, שמועות, רמזים ועובדות, שזורמים באופן שקשה מאוד לעצור. בעידן בו המצלמות הסלולאריות והנגישות לתקשורת מחשבית אלחוטית ולוויינית מאפשרים העברה של מידע טקסטואלי, ויזואלי וקולי קרוב לזמן אמת לאירוע, תוך הקטנת החשיפה האישית, קשה "להשתיק את המידע". 

אמנים משתתפים: יאיר גרבוז, דגנית ברסט, מיקי קרצמן, שוקה גלוטמן, אניסה אשכר, טרוור פייגלן (ארה"ב), אורסולה ביימן (שוויץ), ג'ון סמית (בריטניה), דוד גנתון, יוחאי אברהמי ואילן גרין, חיים דעואל לוסקי, אפרת ויטל, טליה לינק, עדו מיכאלי, עמי רביב, ציון אברהם חזן.

» על פי מקורות זרים, עד ה-4.2. המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, ירמיהו 16, חולון. שעות פעילות: ג', ד': 16:00 עד 20:00 ה': 10:00 עד 14:00 ו', שבת: 10:00 עד 15:00

להשתיק את המידע. עבודה של טרוור פייגלין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ