הבל החן, שקר הנויבך: מה זה אומר "לא עוברת מסך"?

כשדנה שוופי שמעה שקרן נויבך פוטרה מהגשת התוכנית "מבט שני" בערוץ הראשון כי היא “לא עוברת מסך”, היא החליטה לצאת ולברר מה לכל הרוחות זה אומר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה שלפיה קרן נויבך הודחה מהגשת התוכנית “מבט שני” בערוץ 1. יהיו מה שיהיו המניעים של העורכים בערוץ (או של מי שמעליהם, או אלו שמעליהם) לפיטורים, הסיבה הרשמית שהם מסרו היתה: “היא לא עוברת מסך”. הנימוק הזה פשט כמו אש בשדה הקוצים הברנז’אי, ותוך שעות ספורות מצאו את עצמם כולם דנים בשאלה המאוד עיתונאית ונורא מעמיקה “האם קרן נויבך עוברת מסך?”. אני בעיקר תהיתי באיזה עולם היא לא עוברת מסך, ומה זה בכלל אמור להביע. האם הם מתייחסים למראה החיצוני שלה? קשה להאמין, היא רחוקה מלהיות מפגע אסתטי. האם ליכולות שלה להתנהל מול מצלמה? הרי היא עושה את זה כבר שנים. הנימוק “לא עוברת מסך” הוא עמום למדי, אם לא סתום אפילו, והוא בעיקר מעלה את השאלות הבאות: כיצד ייתכן כי רק עכשיו הם נזכרו שנויבך אינה עוברת מסך? האם היא עברה מסך עד כה ופתאום צצו לה כמה קמטי הבעה חדשים (שלא ניתן לטשטש בתקציב המייק־אפ של ערוץ 1) שגרמו לה להפסיק לעבור מסך? האם היא לא עברה מסך מלכתחילה אבל עד עכשיו זה לא היה תנאי הכרחי להעסקה בערוץ? ובכלל, ממתי ערוץ 1, ממלכת הטעויות המביכות, התקלות הטכניות והאנכרוניזם, בכלל מוצא זמן להעסיק את עצמו בשאלות כמו מי עובר ולא עובר מסך?

» קרן נויבך הודחה מהגשת "מבט שני"» תהיי יפה ותקרייני: למה קרן נויבך יורדת מהמסך?

אז למה בעצם הודחת? קרן נויבך. (צילום: ששון תירם)

ניסיתי להבין מהם, בעולם התקשורת של היום, הקריטריונים המובהקים לעבירת מסך, בעיקר בכדי ששדרנים שכן עוברים מסך יוכלו לישון בשקט בלילה ולדעת כי מקומם מובטח. ראשית – גברים. גברים ללא ספק עוברים מסך יותר מנשים. הרי יש במהדורות החדשות ובתוכניות המגזין השונות גברים רבים עם עודף שומנים, עם פנים חרושות קמטים, עם אוזניים גדולות ואפילו עם בעיות לא קלות של הזעה. יש גם גברים עם פגמים בדיבור וגברים עם חוסר יכולת לנסח שאלה רהוטה וגברים שהם פשוט מעמסה מיותרת על הצופים. ובכל זאת, אם אתה גבר, אתה כנראה עובר מסך (למעט אולי רביב דרוקר, שגורמים שונים דנים ברגעים אלו ממש בשאלה אם הוא עובר מסך או לא). שנית – נשים יפות וצעירות. אם במקרה קוראים לך יונית לוי או תמר איש שלום, ואם את במקרה נראית כמו פרסומת מהלכת לשמפו, גם אז סביר להניח שאת עוברת מסך. לפחות בכמה שנים הקרובות. שלישית – אם את או אתה שייכים למיינסטרים או חביבי קהל, אז מידת עבירת המסך שלכם כנראה מספקת (ע”ע מיקי חיימוביץ, קשה להאמין שמישהו אי פעם יאשים אותה בחוסר עבירת מסך). ואחרון ובהחלט חביב – אם הקריירה שלך נבנית בקו ישיר ביחס לקונצנזוס הכללי ולרוח המנשבת, אם מעולם לא הלכת ראש בראש עם איל הון או פוליטיקאי בעל השפעה, אם את/ה מספק/ת חדשות מסעירות אך לא חתרניות – המקום שלך בפנתיאון עוברי המסך כנראה מובטח. 

במקרה של קרן נויבך, הרי שהיא לא עומדת באף קריטריון. היא לא גבר, היא אינה פרסומת מהלכת לקרם לחות, היא מעולם לא הפכה לסוג של מאמי לאומית ובעיקר – היא עוסקת בנושאים שהם לא בהכרח נעימים כמו שחיתות שלטונית, תקיפה מינית ואוכלוסיות מוחלשות. על פי קו ההיגיון הזה, ייתכן מאוד שטעיתי כשהסקתי בפזיזות שקרן נויבך עוברת מסך. בשיחה הבאה שאקיים בתוך שדה הברנז’ה הקוצני כנראה אשנה את עמדתי ואטען בתוקף שנויבך לא רק שאינה עוברת מסך פלזמה 37 אינץ’ חדש ויפה, היא בקושי עוברת מכשיר טלוויזיה ישן מהאייטיז, שמדי פעם צריך להכניס לו איזו בעיטה מהצד כדי שיקלוט את האנטנה של הערוץ הראשון. אדבק בתוקף בדעה כי היא לא סתם לא עוברת מסך – היא עבריינית מסך. ואז אתיישב לי מול יונית לוי או תמר איש שלום, בזמן שאגלוש באתר של הסופר־פארם וארכוש לי קונדישנר, או מול אהוד יערי או יעקב איילון, בזמן שאקרא “ישראל היום”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ