מרינה אברמוביץ' במוזיאון נחום גוטמן ומרסל ינקו במוזיאון ישראל

תערוכות פורטרטים בבית ראובן רובין, תערוכה בינלאומית במוזיאון נחום גוטמן ורכישות חדשות במוזיאון ישראל - תערוכות מומלצות לסופ"ש הקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרינה אברמוביץ' מגיעה לנחום גוטמן

ושקטה הארץ הוא פרויקט אמנות חוצה ארצות ותרבויות שמציג מוזיאון נחום גוטמן בתל אביב. 12 אמנים בינלאומיים עכשוויים מציגים יצירות פרי מפגש עם הקהילה המקומית בלואנג פראבנג בלאוס. הפרויקט, שנוסד בשנת 1995 על ידי האוצרת האמריקאית פרנס מורין, מאפשר לאמנים עכשוויים היכרות והיטמעות עם קהילות מקומיות במקומות שונים בעולם וביטויים בעבודות אמנות.

במסגרת הפרויקט, שנמשך כארבע שנים (משנת 2004 ועד 2008), ביקרו האמנים בעיר מספר פעמים, יצרו קשר עם אנשי ואמני הקהילה המקומית ואת תוצאות וחוויות המפגש ביטאו באמצעות האמנות. הפרויקט מנסה לבדוק כיצד משפיעה הגלובליזציה על חיי היום יום של תושבי המקום, כמו גם השפעת האמנות העכשווית על שינויים חברתיים.

בין האמנים שהשתתפו בפרויקט : מרינה אברמוביץ', ז'נין אנטוני, אלן סקולה, הנס גאורג ברגר, קאי גואו קיאנג, אן המילטון, דין קיו לה וניתאקונג סומסנית, שירין נשאט, ג'ון נגויאן הצושיבה, וונג פאופניט, שהזיה סיקנדר ורירקריט טיראווניחה.

» ושקטה הארץ, עד ה-31.12. מוזיאון נחום גוטמן, שמעון רוקח 21, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-16:00 יום ו' - 10:00-14:00 ללא תשלום, שבת 10:00-15:00.

מגיעים לתל אביב. עבודה של מרינה אברמוביץ', "והארץ שקטה"

פנים חדשות

התערוכה פנים וסודות - דיוקנאות נשים בציורי ראובן, מציגה עשרים דיוקנאות נשים שצייר ראובן רובין החל בראשית דרכו ברומניה, ועד שנות החמישים בארץ.

ראובן איננו מוכר כצייר דיוקנאות ופורטרטים אך התערוכה חושפת פסיפס עשיר של דמויות ומגוון של סגנונות, מציור אקדמי, דרך ציור בעל ניחוחות מודרניסטיים עם נטייה לנאיבי ועד לאכספרסיוניזם. בין הדמויות המצוירות נשים אלמוניות שהתיעוד שלהן מייצג את רוח הזמן והמקום. דמויות אחרות היו קשורות לביוגרפיה של ראובן, כמו למשל דיוקן אמו, דיוקן אהובת נעוריו (שנחשף בתערוכה לראשונה), דיוקן חברתו הצרפתייה (ציור שקיומו לא היה ידוע והתגלה בצרפת לפני שנים אחדות) ושני דיוקנאות של רעייתו אסתר (אותה צייר פעמים אחדות אך לא כל הדיוקנאות שרדו את הביקורת העצמית שלו). 

» פנים וסודות - דיוקנאות נשים בציורי ראובן, עד ה-1.2.12. מוזיאון בית ראובן, ביאליק 14, תל אביב. שעות פתיחה: ב', ד', ה', ו' 10.00 - 15.00, ג' 10.00 - 20.00, חג ושבת 11.00 - 14.00.חושף פנים חדשות. "דיוקן אישה", ראובן רובין

במתחדש במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל מתחדש בשתי תערוכות חדשות: האחת - דווקא – אמני אוונגרד יהודים מרומניה כוללת 90 עבודות של אמני אוונגרד יהודים מרומניה, אשר נוצרו בין השנים 1938-1910. הציורים משקפים את התפתחותם של שבעה אמנים יהודים מרומניה אשר בראשית המאה ה־20 הסעירו את עולם האמנות בניסיונותיהם הנועזים: טריסטאן צארה, ויקטור בראונר, מרסל ינקו, מ"ה מקסי, ארתור סגל, ז'ול פרחים ופאול פאון. אמנים אלה היו ממולידי תנועת האוונגרד רבת ההשפעה. הם הציגו את רעיונותיהם המהפכניים, פרסמו אותם בכתבי־עת פורצי דרך ויצרו בכל הדרכים שעמדו לרשותם יצירות דאדאיסטיות, אקספרסיוניסטיות וקונסטרוקטיוויסטיות.

התערוכה השנייה,"פנס הקסם", מציגה רכישות חדשות של אמנות עכשווית אשר מוצגות לקהל בפעם הראשונה. בין שמתואר בנוף ובין שמתוארת תמונה ביתית  - כולן משרטטות עולם של תעתוע בין דמיון למציאות, עולם של אגדות וחלומות בהקיץ. עולם מסתורי וגבולי זה מוצג באמצעות מיצבים, תצלומים, עבודות וידאו וקולנוע ואף עבודות שמחזירות אותנו אל האמצעי הראשון - פנס הקסם, שהעלה בדרך פלאית דימויים על המסך והביא עמו רוחות רפאים ערטילאיות. מה שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים על העולם הזה חדל להיות מובחן וברור וקווי המתאר של הדברים הם קוויו המתפשטים של הפלאי.  

» דווקא – אמני אוונגרד יהודים מרומניה, פנס הקסם. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה: א', ב', ד', ה'  17:00-10:00  ג' 21:00-16:00. ו' וערבי חג 10:00-14:00 שבתות וחגים 17:00-10:00.עושים עליה. אמני אוונגרד יהודים מרומניה (עבודה של ויקטור בראונר - "לסשה פנה אהובי", 1930)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ