צילומים במנשר, ציורים בגלריה גבו: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

סטודנטים מפרשים נחום גוטמן, מיצב משולב במוזיאון יפו העתיקה, תערוכת צילומים בגלריה מנשר ונשים חשופות בגלריה גבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מהר לפני שיגמר

קבוצת אמנים, הכוללת אנשים מתחום המדע, הרוח, העיצוב, התקשורת  והמוסיקה, יהפכו את מוזיאון יפו לעתיקות לאזור אוטונומי המשלב אמנות פלסטית, מילה כתובה, מוסיקה, מיצב ומיצג. התערוכה מתקיימת בשיתוף המשורר יחזקאל נפשי, מוסיקה מבית מכללת  BPM, המוסיקאי יוגב פריליכמן והאמן לסרו רדוסקוביץ במיצג.

על רקע מציאות לא ברורה - מצב כלכלי חברתי מתוח והרגשה חסרת מילים שיש מציאות אחרת, שונה ורצויה, יציגו האמנים יצירות ריאליסטיות-אקספרסיוניסטיות, גיאומטריות המשלבות מוסיקה, שירה ומיצג. הצבעוניות העזה שמאפיינת את רוב היצירות מדגישה את המושג "דממה" כסמל לאטימות ואבדון או צורך חיוני לראיית מציאות מוארת  ע"פ תורות המזרח.

» צליל דממה וצבע, עד ה-31.10. מוזיאון יפו העתיקה, מפרץ שלמה 10, יפו. שעות פתיחה: א'-ה'  18:00-21:00 ימי ו' 10:00-14:00.

מיצג משותף במוזיאון יפו. עבודה של רות פלדי

נשים מנותקות

התערוכה "חשופה" מציגה פורטרטים ריאלסטיים של האמנית מיכל ויטלס. לראשונה מתנסה האמנית בציור פיגורטיבי - ציור המספר סיפור, המחזיר לתמונה את הנרטיב. ויטלס מכוונת אותנו אל עבר האידיאה ובכך מבקשת מן הצופה להיות חלק בתהליך הפענוח.

ויטלס מציירת את עצמה, דיוקן עצמי שמשקף לא רק את עולמה הפנימי אלא גם את החברה והסביבה בה היא מצויה. הגברים שמיכל מציירת הנם בלבוש מלא ובפרופורציות שונות  ואילו הנשים שלה עירומות, כמעט קלאסיות. הדמויות ניצבות בתוך חלל נקי, מככבות במוזרותן ושונותן במרכז הבד. מבע פניהן מלמד כי הן שקועות בעולמן הפנימי, מנותקות מסביבתן, רחוקות ממגע, זרות ומבודדות, נתונות בהקשבה או התבוננות. חלק מהדמויות מישירות מבט אל הצופה ונראה כאילו הן בוחנות אותנו ואת המתרחש במציאות שמולן.

» מיכל ויטלס - חשופה, עד ה-6.11. גלריה גבו - Gebo, שדרות שאול המלך 35, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 11:00-19:00, ו' 11:00-14:00

אמיתי וכנה. מיכל ויטלס, "חשופה"

סטודנטים מפרשים נחום גוטמן

התערוכה "מה זה נקרא לפרש מסורת" במוזיאון נחום גוטמן מציגה עבודות של אמנים צעירים, תלמידי השנה הראשונה בתוכנית ללימודי התואר השני באמנויות בבצלאל, שנוצרו בעקבות מפגש עם יצירתו של נחום גוטמן. התערוכה היא חלק מפרויקט משותף בין המוזיאון לבצלאל, שיזמה צפיה דגני מהמוזיאון.

האמנים התבקשו לעשות עבודות שיכללו את המושג "גוטמן" באופנים הקרובים ללבם. התערוכה מנסה לדובב ולאתר קשרים בין אמנים צעירים בתחילת דרכם ובין יצירתו של נחום גוטמן; לקרוא את עבודותיו מחדש ובמבט עכשווי, ולייצר קריאה פרשנית ואישית על אחד מאבות הציור הישראלי. בתוך כך, היא מבקשת לבחון את מושג המסורת  ואת אופני המסירה באמנות הישראלית.

התערוכה עוסקת בנושאים שונים. ישנה התייחסות ברורה לתל אביב – עמה מזוהה גוטמן יותר מכל אמן אחר. עבודות שמשרטטות פרופיל עכשווי של העיר ומתייחסות אליה כמיקרוקוסמוס של המציאות הישראלית. כמה מהן מכילות אמירה ביקורתית ואירונית כלפי המציאות הנוכחית לעומת ייצוגיה האופטימיים והאוטופיים ביצירותיו של גוטמן.  קרן אלה גפן מתייחסת לכך ברישום המתאר את המציאות התל אביבית דרך דימויים שונים של מחאת האוהלים. עבודות אחרות מנסות לשחזר את עבודתיו של גוטמן במדיומים שונים, כמו העבודות שלי אלכסנדר "אישה יושבת וגבר שרוע" ו - "אישה רוחצת בבריכה בפרדס", המתכתבות עם ציוריו האירוטיים המפורסמים. עבודות נוספות מתייחסות להבטים שונים ביצירה הרחבה של גוטמן לאורך השנים.

» מה זה נקרא לפרש מסורת, עד ה-17.12. מוזיאון נחום גוטמן, שמעון רוקח 21, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-16:00 יום ו' 10:00-14:00 ללא תשלום, שבת 10:00-15:00

איך מפרשים מסורת? "קיץ 2011", עבודה של קרן אלה גפן

בין רפואה לאמנות

ראיית מנהרה היא סימפטום למצב רפואי הידוע בכינויו "רטיניטיס פיגמנטוזה" - פגם בראיה בו ניתן לראות רק עצמים הנמצאים בקו ישר עם העין, דבר המביא לאבדן הדרגתי בראיה הפריפראלית ולעיתים לעיוורון מוחלט. ברוב המקרים התופעה נובעת מסיבות פיסיולוגיות אולם ידוע גם על נסיבות פסיכולוגיות.

אילון גנור מחבר בין שני עולמות רחוקים דרך סדרת הצילומים האפלה אותה יצר בשנתיים האחרונות. בהתחשב ברקע הביוגרפי שלו, כמי שלמד רפואה ואז פנה לאמנות – אין הדבר מפתיע.  גם נקודת הזמן של יצירה זאת אינה מקרית כלל וכלל ונשענת על מערכת יחסים שבין אב לבן. האמן שלראשונה בחייו פוגש במוות פנים אל פנים ונאלץ להיפרד מאביו אותו סעד באחרית ימיו. מעגל הזמן שהופך את הבן לאב.

» שר היער – אילון גנור, עד ה-1.12. מנשר, דוד חכמי 18, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 11:00-19:00ראיית לילה. אילון גנור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ