סמל סטטוס: גלעד שליט כפרזנטור של מעמד הפועלים

מדוע החמאס הלביש את גלעד שליט בחולצה חדשה ולמה היא הפכה למרצ'נדייז הכי לוהט ברשות הפלסטינית?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעט אחרי שקיבלנו את התמונות הראשונות של גלעד שליט לאחר שיצא מהשבי והגיע למצרים, התעורר לראשונה בתולדות המדינה דיון ציבורי נרחב אודות אופנה פלסטינית. אתרי חדשות דיווחו, בבדיחות הדעת, כי החולצה שאותה לבש שליט (לפני שהחליף את מלתחתו במדים חדשים, ומעט גדולים על מידותיו, של צה"ל) הפכה לפריט מבוקש בעזה וכי היא אוזלת מהחנויות כמו מרצ'נדייז של ביבר. כמו כן, כך סיפרו לנו, נפתחה קבוצת פייסבוק בערבית המוקדשת לחולצה, שבה ניתן להחליף מידע על אודותיה (לצד הגיגים פוליטיים עילגים, כדרכי הרשת) ובה אנשים מעלים תמונות של עצמם כאשר הם לבושים כמו המשוחרר הטרי. במילים אחרות, אותה חולצה הפכה לסובניר. אולי כשם ששליט עצמו היה הסובניר הכי טוב של החמאס מישראל, והחולצה היא מעין תחליף פטישיסטי שלו.

» סיקור החזרה של גלעד שליט: תמונה שווה אלף פרשנים» דיבור נגוע: גלעד שליט ניצח גם את הציניות

ראוי להעריך את החמאס על כך שקנו לשליט את החולצה הזו. אפשר להניח די בביטחון כי 1,027 האסירים הפלסטיניים המשוחררים מהכלא הישראלי בעקבות העסקה לא קיבלו טיפול דומה. אבל שליט הוא פרס שהחמאס הביא לעמו, ובתוך כך היה צורך להציגו לראווה כאשר הוא נראה במיטבו ולבוש כהלכה. החולצה - משובצת, מכופתרת, עם צווארון מעומלן שחור עם שוליים לבנים (מעל ג'ינס כחול חדש) - היא סמל לכיבוד אמיתי שאנשי החמאס המטירו על שליט. הם לא שלפו בגד ישן מהמחסן – הם הלכו ורכשו עבורו חולצה חדשה. הבחירה בחולצה הזו עזרה לנו להבין מה הפלסטינים מחשיבים אופנתי ויפה, אבל הסיבה שפלסטינים רבים בעזה מיהרו לרוץ ולרכוש לעצמם חולצה דומה (שלפי הדיווחים מתומחרת ב־60-50 שקל) היא שעבורם אלו הם מדי הניצחון. וניצחון, בעזה, הוא מן הסתם רגע נדיר שיש להוקירו. לא כל יום התקשורת העולמית מכתירה אותם בתור המנצחים הבלתי מעורערים במשחק הכס מול ישראל. שליט הפך לסלב הגדול ביותר שלהם. כך שלמעשה, עבור צעיר מעזה רכישת חולצה של גלעד שליט משולה לרכישה של חולצה בסגנון "דמדומים" על ידי ילדה בת 14 בארצות הברית.

הגרסה המקומית ל"דמדומים". גלעד שליט (צילום: דובר צה"ל)

מה היידי קלום הייתה אומרת?

אבל מהו טיבה של החולצה הזו? כלומר, מבחינה אופנתית. מה היידי קלום היתה אומרת עליה לו הוצגה לה על ידי מעצב שאפתן כתרגיל אופנת רחוב ב"פרויקט מסלול"? אולי היא היתה אומרת שזו חולצה מיושנת (השפעת ניינטיז גרועה?), שהיא נראית קצת זולה, שהיא לא יושבת בול, שהיא נראית קצת ערבייה ואפילו משהו מעזה שאפר לרכוש מרוכל ברחוב (“It's a hot mess”, היה מוסיף מייקל קורס בעוד נינה גרסייה מגלגלת את עיניה אל על). ואולי היא היתה אומרת שהיא נראית כמו אופנת אלנבי, המקבילה הקרובה ביותר שיש לנו לאופנת עזה.

חייבים להודות, 60 שקל זה מחיר מציאה לפריט אופנתי שנמצא בשיא המודה. ממש כשם שבאלנבי אפשר למצוא חיקויים של מיני סגנונות מהפשוטים ועד היוקרתיים – כך גם ברחובות עזה. כל הפילוסופיה של אופנת אלנבי־עזה אומרת שאתה לא צריך להוציא הרבה כסף כדי להיראות טוב. אם באמריקן אפרל אתה קונה גופייה במחיר של חולצת מעצבים, אז באלנבי־עזה אתה קונה חיקוי של חולצת מעצבים במחיר של גופייה. החולצה של גלעד שליט, שעולה 60 שקל בלבד, היא עוד תסמין של עולם מלא בפייקים ובחיקויים זולים. החולצה הזו היא חלק מתעשייה שבה אנשים עניים יכולים לקנות בגדים חגיגיים.

אז גלעד שליט, בחולצתו המשובצת והמכופתרת עם הצווארון המעומלן, הוא לא רק הילד של כולנו ששב הביתה, והוא לא רק סמל לניצחון של החמאס מול ישראל – הוא הפרזנטור המפורסם והחשוב ביותר שאי פעם היה לאופנת רחוב זולה. הוא השליח של המחאה החברתית אל מול אחת התעשיות שהכי מסמלות את תרבות המותרות. מאוד מסקרן לדעת מה יבחר שליט ללבוש אחרי שיעשה את הקפיצה הראשונה שלו לקניון או לסנטר ויזכה לבחור את הבגדים שלו בעצמו (המלתחה הנוכחית שלו היא ללא ספק שאריות מהתיכון או קניות נמהרות שעשתה עבורו אמא שלו). אם יורשה לי, אשמח להציע שיקנה קצת וינטאג'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ