מערבוני ספגטי וסרטים אירוטיים: הקולנוע של פעם בחיפה

בשנות ה-60 הייתה חיפה בית חם לחובבי קולנוע עם עשרות אולמות והצגות. שתי תערוכות חדשות בעיר מספרות את סיפורה של "עיר הסרטים של ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרבה לפני פסטיבל הסרטים והרבה לפני ההכתרה הרשמית כ"עיר הסרטים של ישראל לשנת 2012", חיפה הייתה בית אמיתי לחובבי קולנוע. בסוף שנות ה-60 פעלו בעיר כ-28 בתי קולנוע  ומדי יום התקיימה בבתי הקולנוע "ארמון", "אמפי", "שביט", "עדן", "אורה", "הדר", "אוריון" ורבים אחרים הצגה יומית, ראשונה ושנייה. מה לא הוקרן שם: סרטים הוליוודיים של האולפנים הגדולים, מערבוני ספגטי, סרטי סוכנות מגויסים (בהתאם לשמה כ"עיר הפועלים"), סרטים ערביים וגם סרטים ארוטיים. אפילו מועדון הסרט הטוב של וים וליה ואן-ליר החל את דרכו בסינמטק הראשון בחיפה ורק לאחריו השתקעו הזוג ואן-ליר בבירה והקימו את הסינמטק הירושלמי. חיפה של לאחר קום המדינה הייתה עיר חילונית, הטרוגנית ותוססת שחיו בה אנשים מכל הדתות ומכל המעמדות – והקולנוע היה חלק בלתי נפרד ממנה.

שתי תערוכות שמוקדשות לבתי הקולנוע הססגוניים של אותה תקופה נפתחו במקביל לפסטיבל הקולנוע החיפאי - "הצגה אחרונה, ימי הזוהר של בתי הקולנוע בחיפה", "והארמונות של חיפה". התערוכות, באצירתה של ענבר דרור לקס, מתקיימות במוזיאון העירוני חיפה במרכז העיר ומאפשרות הצצה נדירה ומקיפה לאולמות הקולנוע של פעם.

» אולמות מופלאים - בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום, עד ה-24.6.12. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה. שעות פתיחה: ב',ג',ד' 10:00-16:00 ה' 16:00-21:00 ו' וערבי חג 10:00-13:00 שבת וחגים 10:00-15:00

תור הזהב

"הצגה אחרונה, ימי הזוהר של בתי הקולנוע בחיפה", היא תערוכה ראשונה מסוגה בארץ המציגה את סיפורם של בתי הקולנוע השכונתיים. באמצעות צילומים, כרזות, סרטונים ישנים והסברים מקיפים של חוקר הקולנוע דוד שליט התערוכה מלווה את העיר מימי הראינוע ועד להיעלמותם של בתי הקולנוע השכונתיים בסוף שנות ה-80 בחיפה. בקומה העליונה מציגים צילומים נדירים של בתי הקולנוע ומשקפים את  המבנים הארכיטקטוניים הייחודים שלהם. כרזות של סרטים וזיכרונות תיעודיים של מקימי בתי הקולנוע, פרנסי העיר והצופים מעטרים את הקירות ולוקחים את הצופה אחורה במנהרת הזמן. מעניין לגלות שבאולמות של חיפה עלו כמה מהקרנות הבכורה של הראינוע: סרטים של דיוויד גריפית, צ'ארלי צ'פלין ובאסטר קיטון.  מאוחר יותר גם הגיעו סרטים הוליוודיים, אירופאים, מצריים ואפילו סרטי "בוליווד", מתעשיית הסרטים ההודית, מצאו את מקומם.

מהראינוע ועד בוליווד, בתי הקולנוע בחיפה:

אבל המגוון של חיפה הוא הרבה מעבר לסרטים שהוצגו בה. התערוכה נותנת הצצה לסיפורי המשפחות שפיתחו את תרבות הקולנוע בעיר ומשקפות את יחסי הכוחות בין המעמדות השונים בעיר. יחסי הקהילה הערבית והיהודית באים לידי ביטוי בסיפורים על בית הקולנוע "אל- נאסר", המתח בין תושבי הכרמל העמידים לתושבי עיר התחתית מתואר דרך בתי קולנוע כמו "אוריון ו"גלאור" וסיפורה של משפחת אוביץ, שעלתה ארצה לאחר שניצלה ממשרפות אושוויץ, נחשף דרך בתי הקולנוע "כרמל" ו -"גנים". "התערוכה היא ניסיון ראשון לחשוף בפני הקהל הרחב את מקומו של הקולנוע בעיצוב המרחב הציבורי והתרבותי" אומרת האוצרת ענבל דרור לקס, "בתי הקולנוע משמשים בתערוכה כמראה להתבוננות על תהליך כינונה של החברה הישראלית בארץ".

ארמונות באוויר

התערוכה השנייה, "הארמונות של חיפה" מציגה בקומת הכניסה של המוזיאון ומתארת מקרה פרטי ומוחשי יותר של היעלמות בתי הקולנוע השכונתיים והחלפתם בבתי קולנוע גדולים וחדשים. התערוכה עוקבת אחר השינויים שעבר "תיאטרון ארמון" מאז שנחנך במרכז חיפה בסוף שנות ה-20 ועד ימינו. בית הקולנוע הראשון בחיפה הפך כבר בשנת 35' ל"אולם ארמון" המפואר והיה לאחד מאולמות המופעים הגדולים והמרכזיים בישראל. הוא הכיל כ־1,800 מושבים, יציע ותאי כבוד ואף שימש כביתה של התזמורת הפילהרמונית. באולם הוצגו סדרות קונצרטים, הצגות של "הבימה", "האוהל" ו"הקאמרי" וכן הופעות של להקות מחו"ל. עם הזמן השתנה ייעודו של המבנה בעקבות תהליכי העיור והמודרניזציה של חיפה ועלייתן התרבותית של ירושלים ובעיקר של תל אביב. "תיאטרון ארמון" איבד לאט לאט ממקומו ומהדרו בתרבות המקומית והלאומית.

ארמון נמצא באופק. קרן אור, קומנדו ארמון, 1961

ימי הקולנוע העליזים של חיפה נמשכו מעל לחמישה עשורים עד תחילת שנות ה-90. במרוצת הזמן השתנו התנאים הטכנולוגיים של איכות הצפייה והקול, אבל השינוי  המכריע בהרגלי הצפייה בקולנוע הגיע בעידן ריבוי ערוצי הטלוויזיה בכבלים ולאחר מכן האינטרנט. "התערוכה מנסה להשוות באמצעות צילומים, שרטוטים ורישומים בין קולנוע ארמון הישן לבין מתחמים של בתי קולנוע קטנים כמו "רב חן" בשנות ה-80 ועד מתחם "יס פלאנט"שנפתחו בשנות ה - 2000", מספרת דרור לקס. "השילוב הטבעי של בתי הקולנוע ברחובות העיר ובמרכז התרבותי וההיסטורי של חיפה מתחלף בבתי קולנוע מרובי אולמות, הממוקמים בקניונים - מרחב של תרבות צריכה ישראלית שהולכת ומתעצמת".

הסרט הנפלא "הצגת הקולנוע האחרונה" של הבמאי פיטר בוגדנוביץ' מ-1971, מתאר בצורה נוסטלגית את ההתבגרות של נערי תיכון אמריקאים על רקע הקולנוע היחיד של עיירה בארה"ב. התערוכות "הצגה אחרונה, ימי הזוהר של בתי הקולנוע בחיפה" והארמונות של חיפה" מומלצות לא רק לחיפאים ולאלו שחצו את גיל 40 -הן מיועדות לא פחות עבור הצעירים שבינינו. מסתבר שפעם היה אפשר לקפוץ מהרחוב ישר לבית הקולנוע - בלי להזמין כרטיסים מראש, בלי חניונים בקומה מינוס שתיים שאף פעם לא מוצאים בהם את הרכב, ובלי פופקורן וקולה במחירים שערורייתיים. פעם היה אפשר פשוט לבוא לראות סרט.

» אולמות מופלאים - בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום, עד ה-24.6.12. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה. שעות פתיחה: ב',ג',ד' 10:00-16:00 ה' 16:00-21:00 ו' וערבי חג 10:00-13:00 שבת וחגים 10:00-15:00

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ