אמריקנו גדול נטול: אמנדה נוקס לא מתערבבת

אמנדה נוקס כנראה היתה קורבן לאיבה שרוחשים האירופים לאמריקאים. אם היא היתה טורחת להיות קצת יותר איטלקייה ואופנתית, אולי הסיפור שלה היה מתגלגל כמו זה של אמריקאי אחר באיטליה: תום ריפלי

דנה שוופי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה שוופי, עכבר העיר

"פוקסי נוקסי" הוא הכינוי שלו זכתה אמנדה נוקס בעת הסיקור הצמוד והנרחב של שני המשפטים שלה לאורך ארבע השנים האחרונות. יש להודות, אמנדה היא אכן די פוקסית, בחורה אמריקאית צעירה ויפה, שהיתה בת 20 בזמן שנעצרה והואשמה ברצח של שותפתה לדירה מרדית קרצ'ר הבריטית, בעת שהות בעיר פרוג'יה שבאיטליה. נוקס היתה ילדה טובה במלוא מובן המילה: סטודנטית לשפות שהגיעה לאיטליה כדי ללמוד איטלקית, גרמנית וכתיבה יוצרת. את רפאלו סולסיטו, חברה שנשפט יחד איתה על הרצח, היא פגשה בקונצרט למוזיקה קלאסית. באמת שאי אפשר להיות יותר טובה מזה.

אבל למרות הרזומה המרשים של נוקס, היא הפכה במהרה – לפחות מבחינת האירופים -  לסמל של האמריקאי באירופה. זה שמגיע לארצם, שמתנהג בגסות, שסבור שכל אירופה היא מגרש המשחקים שלו, שחושב שהפספורט האמריקאי שלו יגן עליו מפני כל דבר וישמש כחסינות חקוקה באבן. יש להודות, כאשר הילרי קלינטון יוצאת לטובתך רק מכיוון שאת אזרחית אמריקאית, ההנחה הזו אינה מופרכת.

מזל שיש פספורט. אמנדה נוקס (צילום: AP)

משחק מיני וריטואל שטני?

כאשר זוכתה נוקס מכל אשמה בשבוע שעבר בסוף משפט הערעור שלה (זאת לאחר שב־2009 היא וסולסיטו הורשעו ברצח ונידונו ל־26 ו־25 שנות מאסר בהתאמה), היא נראתה כמו לא פחות מקדושה מעונה שסבלה תחת מערכת משפט מעוותת שלא עשתה עמה צדק. הקמפיין האמריקאי לשחרורה והקרנות הרבות שנפתחו כדי לעזור למשפחתה לעמוד בהוצאות המשפט, ההתניידות ויחסי הציבור, דאגו להשאיר את הכשל המקצועי של השוטרים והשופטים האיטלקים במרכז הכותרות.

בדיעבד, כאשר בוחנים את מהלך החקירה והמשפט ומחברים יחדיו את רצף האירועים, קשה שלא להאמין בחפותה של נוקס. החוסר בראיות דנ"א מוצקות, בהמצאת עדי ראייה שימקמו את נוקס וסולסיטו בזירת הרצח, או אפילו במניע (התביעה הציעה לחלופין מניעים של ריטואל שטני, משחק מיני מעוות, עימותים על רקע כסף וכיוצא באלה) – מספיקים בכדי להטיל ספק סביר בכל משפט בעולם. לעומת משפטים מפורסמים אחרים שהסתיימו בזיכוי, כמו משפטו של או.ג'יי סימפסון, כאן לא מדובר במקרה שבו ברור כי היא אשמה, להפך.

ברומא התנהג כרומאי

הפרשה של אמנדה נוקס מרתקת לא רק בפני עצמה. היא לא סתם משפט העשור שכבר שימש השראה לכ־20 ספרים וסרטים, אלא, כאמור, סמל של האמריקאי באירופה. בתרבות המודרנית אפשר להיתקל בלא מעט דוגמאות לאופן שבו מוצג אותו אמריקאי. הבולטת והמוצלחת שבהן היא הספר "הכישרון של מר ריפלי" של פטרישיה הייסמית משנת 1955, שגם המשיך לאורך ארבעת העשורים שלאחר מכן לסדרה בת חמישה ספרים. בספר הראשון תום ריפלי הוא אמריקאי כושל שבא לאיטליה כדי להמציא את עצמו מחדש, ועל הדרך הופך אותה לזירת רצח עקובה מדם. באדפטציה לקולנוע שנעשתה 45 שנה מאוחר יותר על ידי אנתוני מינגלה – בכיכובם של מאט דיימון וג'וד לאו - חברו של ריפלי, דיקי גרינליף, אף מגדיל לעשות כאשר הוא מכניס את אחת המקומיות להריון ואז נוטש אותה. זו מגיבה בהתאבדות בשל החרפה שנגרמה לה.

חלק מהסביבה. "הכשרון של מר ריפלי" (צילום מסך)

אבל “הכישרון של מר ריפלי" קצת יותר מורכב מהסיפור של האמריקאי שבא לאירופה כדי להתהולל ולהשתולל (לאחרונה, בקולנוע, האמריקאים נענשים על כך קשות, ראה ערך "הוסטל" ו"מרבה רגליים אנושי"), הוא גם סיפור של אמריקאי שרוצה נואשות להשתלב בתוך האליטה החברתית האמריקאית המתגוררת באיטליה. והאליטה החברתית האמריקאית שמתגוררת באיטליה, מתנהגת, ובכן, כמו ברומא. הם קונים את החליפות המהודרות של האיטלקים, את נעלי העור עם השפיץ, את הכובעים, הם מאריכים ומסרקים את שיערם לפי האופנה המקומית, הם הולכים לאופרה, הם לומדים לדבר קצת איטלקית, לשיר באיטלקית, הם נראים מיליון דולר במובנים איטלקיים לגמרי. ב"כישרון של מר ריפלי" האמריקאים אכן הופכים את איטליה למגרש המשחקים שלהם, אבל הם עושים זאת עם המון סטייל ובדרך שגורמת לסביבה שלהם להעריך אותם. תום ריפלי, כאשר הוא לבוש בחליפה איטלקית יוקרתית, מצליח להתחמק מרצח. או בעצם משניים.

אמנדה נוקס לא עשתה את זה. אמנדה נוקס נותרה "פוקסי נוקסי", כלומר כוסית אמריקאית פר אקסלנס. עם השיער הבהיר הסתמי, עם הג'ינס והטי־שירט, עם הפנים שאין לטעות בהן כאמריקאיות לחלוטין. היא לא הפכה את עצמה לאיטלקייה שיקית ולא התנהגה כמו ברומא. מבחינת האיטלקים, עבורם סטייל הוא ערך עליון, אולי קל יותר להרשיע אמריקאית – אמנם פוקסית אך פשוטה למראה - שהיא חפה מפשע, מאשר רוצח קר דם כריפלי שנראה כמו הבחור הכי אופנתי בשכונה. כנראה מוטב היה לה לנוקס, לו הייתה מצטיידת בשמלה של דונטלה ורסצ'ה בזמן החקירה.

ותרי על הסוודר. אמנדה נוקס (צילום: AP)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ