מצגת: היסטוריה ואופנה ישראלית בתערוכה על מפעל "אתא"

כרזות משנות ה-60, סלילי חוטים משנות ה-30 וגזרי עיתונים מקום המדינה - התערוכה "סיפור על מפעל, אופנה וחלום" מביאה טעימה צבעונית מהסיפור המורכב של מפעל אתא לאורך השנים

הדר גליק, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הדר גליק, עכבר העיר

בן גוריון כפרזנטור, ש"י עגנון כסנדק רוחני ומדינה שלמה שלבושה בצבע חאקי – מפעל הטקסטיל "אתא" קם לתחייה בתערוכה החדשה "סיפור על מפעל, אופנה וחלום" במוזיאון ארץ ישראל. מפעל "אתא" שימש במשך שנים כחלק נכבד מהתרבות הישראלית. הוא סיפר סיפור על חלום ציוני בארץ ישראל והגשמת עקרונות סוציאליים, וביסס כמה מסמלי האופנה הישראליים הראשונים – מדי החאקי וכובע טמבל. אפילו השם הכבד – ראשי תיבות של "אריג תוצרת ארצנו", שהוענק לו על ידי ש"י עגנון  - משריש את אותם ערכים ישראליים מוכרים. בימים של קום המדינה כולם לבשו "אתא", והדוגמנים הלא רשמיים של המפעל היו דור שלם של מנהיגים שכלל את דוד בן גוריון ועד אחרון הפועלים העבריים.

» אתא - סיפור על מפעל, אופנה וחלום - לכל הפרטים

את התערוכה אצרו במשותף  מוניקה לביא, אוצרת מוזיאון גוטמן, וערן ליטוין - אוצר, עיתונאי ועורך מוסיקה. "היה מעולה לעבוד ביחד וזה לא דבר של מה בכך. הפרויקט נאצר ברוח טובה וזה היה ניסיון מוצלח", מספרת לביא. הפרויקט מביא את הסיפור של המפעל, על צדדיו היפים והקשים, מהימים שהיה לא יותר מרעיון ציוני של משפחה בשנות ה-20, דרך תקופת השגשוג של המפעל בשנות ה-30' וה-40', ועד התדרדרותו אחרי מלחמת ששת הימים וסגירתו הסופית בשנת 85'. התערוכה מחולקת לשני חלקים. בחלק הראשון מתואר סיפור ההתחלה של המפעל: משפחת מולר, השנים הראשונות בארץ והקמתו הראשונית. חלק זה מובא לקהל דרך צילומים ישנים, סרטים ביתיים ומסמכים היסטוריים. באותו החלק נמצאים גם צילומיה של הצלמת הבינלאומית אנה ריבקין-ברוך, שהוזמנה ב-62' לצלם ולתעד את חיי העובדים במפעל.

בצבעי חאקי, תערוכת "אתא":

חלקה השני של התערוכה ממוין לארבע קטגוריות שמשקפות את אופנת אתא לאורך השנים: אופנת חאקי ועבודה, גברים, נשים וילדים. זה המקום בו כל חובבי האופנה וההיסטוריה יוכלו למצוא סקיצות ושרטוטים שונים של בגדי החברה החל משנות ה-50 ואילך, פריטי לבוש, פרסומות, כרזות, דוגמאות בדים ועוד. התערוכה מסתיימת בצילומים וקטעי ארכיון של השביתה הגדולה בשנת 85', שהתקיימה בניסיון למנוע את סגירת שערי המפעל. "אנחנו מציעים מבט על הסיפורהמורכב של אתא", מספר ליטוין. "מצד אחד נוסטלגיה כיפית ומצד שני טראומה גדולה להרבה מאוד אנשים, שלא האמינו כי המפעל ייסגר יום אחד". "התערוכה נמצאת בעבודה ובתהליך אוצרות כבר שנתיים, אבל נראה שעכשיו התזמון שלה מתאים מאוד - אחרי אירועי המחאה בקיץ האחרון", מוסיפה לביא.

פריט אהוב במיוחד על לביא הוא תמונה של יצחק ישמח בשנה בה נפתח מוזיאון ארץ ישראל. בתמונה רואים שמלה מבד קורדרוי של לולה בר, תופרת של האלפיון העליון. פריט נוסף הוא תצלום משנת 77' שמראה ילד בחנות של אתא שמוכרת בכפכפי פלטפורמה מודדת עליו חולצה של אתא שתתאים גם לשנים הבאות. "זאת תמונה שכולאת בתוכה את רוח התקופה ומדברת בכמה מישורים על זמן, חסכון ועממיות. לעומתה ליטוין מתרגש מסליל החוט הראשון שיוצר במפעל בשנת 35' ומוצג בתערוכה ומסכם: "קל להתאהב באתא כי היא מסמלת את ישראל שהייתה ואיננה. ישראל של חאקי, של תמימות, של חום ואופנה ישראלית. כפני הבגד- פני העם".

» אתא - סיפור על מפעל, אופנה וחלום, עד ה-30.3.12. מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב

המועדפים. מימין - חנות אתא, 1971. (צילום: יצחק ישמח) משמאל - הסליל הראשון של אתא, שנות ה-30. אוסף יונתן ורחל מולר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ