סמארטפון באושוויץ: התערוכה "והשיטה פרחה" משלבת בין זכרון ישן לקדמה

הצילומים מאוקריאנה - המידע מהסמארטפון. עמרי שפירא פותח בגלריה אינדי תערוכה בנושא השואה ומציע למבקרים את המידע בצורה אינטרקטיבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הצלם עמרי שפירא, שמוכר לחלקכם מסצנת הלילה בעיר כמפעיל ליין המוזיקה השחורה The Notorious G.A.Y וליין הג'אז החדש Yazz, משיק השבוע תערוכה חדשה. "והשיטה פרחה", שאותה אצר שותפו לליינים עדי ברנדה, תוצג מהיום (חמישי) בגלריית אינדי ברחוב יהודה הלוי.

התערוכה עוסקת בסוגיית זיכרון השואה בעידן הטכנולוגי והדיגיטלי ובמחיקת הזיכרון הפיזי והאישי אל מול יצירת זיכרון מקוון. "זה המשך לתערוכה הקודמת, שעסקה בזיכרון של התרבות היהודית במזרח אירופה", מספר שפירא, "מדובר בתרבות מאוד עשירה, ואחרי מלחמת העולם השנייה המוקד שלה עבר לארץ. אם בתערוכה הקודמת התעסקתי בזיכרון הוויזואלי, אז הפעם אני מתעסק בחוסר של הזיכרון הוויזואלי, במחיקה שלו, במקומות שלא נשארו בהם שאריות פיזיות לדברים שקרו בהם".

התערוכה משלבת גם פן טכנולוגי: "ליד העבודות יהיו ברקודים, שאותם יוכלו הצופים לסרוק בסמארטפון שלהם", מסביר ברנדה, "ולאחר הסריקה, בעזרת אפליקציה, הם יקבלו קישור ללינק עם הסברים על היצירה ועל ההקשר ההיסטורי. התערוכה בעצם נוגעת באתגר של איך ניתן בשנת 2011 להנגיש נושא שהוא כבד, מעייף, 'זקן' ואולי אפילו נמאס כבר להתעסק איתו, ולהפוך אותו למעניין ולקרוב".

» עמרי שפירא - והשיטה פרחה - כל הפרטים

רוצים לשמוע עוד? תוציאו את הסמארטפון. "ינובסקה", 2010

"יש איזה פער בין הדורות בהקשר שבו נוגעת התערוכה", מוסיף שפירא, "הדור הישן זוכר פיזית את הדברים עצמם, שהוא אולי גם חווה על בשרו. הדור החדש, לעומתו, משתמש בזיכרון הדיגיטלי כתחליף לזיכרון הממשי. השילוב הזה מעניין בעיני".

אתם שותפים ותיקים בסצנת חיי הלילה. איך היה לעבוד יחד בהקשר הנוכחי?ברנדה: "עמרי הוא אדם לא קל, אבל הוא חכם ורגיש וזה מפצה על הכל. הרגשתי שהוא מאוד סומך עלי ומצליח קצת 'להשתחרר'. אני חושב שהמפגש הזה היה מפרה לשנינו".שפירא: "הייתי צריך את עדי כדי שייתן לי פתאום פרספקטיבה אחרת על כל המהלך הזה. הוא הצליח לזקק את כל מה שניסיתי לעשות ולהגיד בצורה שלא בטוח שהייתי מסוגל לנסח בעצמי".

עמרי שפירא - והשיטה פרחה, עד ה-18.10. גלריה אינדי, יהודה הלוי 57, תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ