טעימות מהביאנלה בבית מאני ופסלי קרמיקה בבית בנימיני

בית מאני מארח את אמני הביאנלה, בית בנימיני בתערוכה כפולה של שתי אמניות קרמיקה ומוזיאון הצילום בתל חי בסדרת צילומים חדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתכוננים לביאנלה

אחת שתיים ו...שלוש היא תערוכה קבוצתית המסכמת את שלושת התערוכות משנים קודמות של הבינאלה לאומנות עכשווית בהרצליה. שילוב של עבודות עיצוב עכשוויות במבנה המשוחזר היפה של בית מאני לאומי, יוצר חיבור ישן וחדש, בין נוסטלגי ועכשווי.

התערוכה הנוכחית מבקשת להשיב לבית את מאפייניו המקוריים ומציגה בו עבודות אמנות המאזכרות את צביונו הביתי. כך למשל השולחן והגלשן של עדו בר-אל לצד הנעליים והגיטרה מנייר של אלישבע לוי. עבודותיהן של הילה לביב ולאה אביטל מתייחסות לעיצובו הפנימי של הבית, למרצפות המצוירות ולחלונות המסוגננים. עבודות אחרות מגיבות לנופך הנוסטלגי ולפן ההיסטורי של הבית, בהן תצלומיו של מיקי קרצמן, המאזכרים דמויות שחיו בראשית המאה בתל אביב ועבודותיו של דני גל, העוסקות בשחזור אירועים היסטוריים בחיי המדינה משנות השישים והשבעים.

» אחת שתיים ו...שלוש, עד ה-27.10. בית מאני לאומי - תל אביב, יהודה הלוי 36, תל אביב

מסכמים שלוש שנים. עבודה של אירית בצרי, מתוך "אחת, שתיים ו...שלוש"

פסלים פסלים ווידאו ארט אחד

א-לה-מוד היא תערוכת יחיד של אמנית הקרמיקה מוד פרידלנד (1998 - 1932) בבית בנימיני לקרמיקה. פרידלנד היא דמות מעניינת בעולם הקרמיקה הישראלי, שהקפידה ליצור לכל אורך חייה מיכלים צבעוניים וירטואוזים. היא משתייכת לתקופת ההפשטה באמנות עם זיקה למופשט הפריזאי של שנות החמישים ואילך. אמנותה היתה אותנטית, פראית, ישירה בדיוק כפי שהיא עצמה. שליטתה המרשימה והתעוזה שלה להתנסות נתנו לכליה איכויות מדהימות וייחודיות בנוף הישראלי. אוצרת: טולה עמיר.

במקביל, מוצגת התערוכה שבילי יער של יעל עצמוני מציגה בחדר הסמוך. עצמוני יצרה גופים קרמיים בעלי צורות מופשטות, חושניות וסוערות, מעין וקטורים מסולסלים אוצרי תנועה של זיכרון אישי ואוניברסאלי. הגופים הושקעו-הוצפו בבריכת הקשתות ברמלה, בריכה תת קרקעית שנחפרה ב - 789 לספירה, בתקופת בית אבאס, המשתרעת על פני שטח של 400 מ"ר ושימשה לאגירת מי גשמים ומי תהום. עבודת ווידאו שעצמוני צילמה במקום תוקרן בחלל המעבדה.

» מוד פרידלנד - א-לה-מוד, יעל עצמוני - שבילי יער, עד ה-12.11. בית בנימיני - המרכז לקרמיקה עכשווית, רחוב העמל 17, תל אביבצף במים. מתוך העבודה של יעל עצמוני

יוצאים מהעיר

התערוכה מופע של תמרה מסל היא חקירה אודות האובייקט והצילום. בהתאם לכך, התערוכה מחולקת לקטגוריות שונות: פוטוגרמות, כסף, דגימות של מציאות, תנועה, אובייקט, פני שטח, נוף. חלוקה זו מאפשרת להבחין בעבודתה של מסל בשני מבטים, שמטרתם לחולל שינוי במציאות: מבט אירוני ומבט פרדוקסלי; יחדיו, הם מייצרים את הצילום כמרחב של שינוי והשתנות.

בקבוצת האובייקט למשל מאמצת מסל לכאורה נקודת מבט פטריארכלית ומדגישה את אלימותו של המבט כלפי מושא הצילום. היא עושה זאת באמצעות חיתוך הגוף, ניכור ואנונימיות. בקבוצת העבודות שעניינן תנועה, מדגישה מסל את הקפאת התנועה שמחולל צילום הסטילס הדומם. תצלומים מציגים מרחב נשי: כלי מטבח חשמליים וחפצי תינוק. 

» תמרה מסל - מופע, עד ה-4.3.12. המוזיאון הפתוח לצילום בתל חי, גן התעשייה תל חי

מלא וריק. "זוג צלחות מרק, רקע בהיר 1993", תמרה מסל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ