הכזונה יעשו את אחיותינו: תערוכת פשקוולים בספריה הלאומית

הספריה הלאומית בירושלים מציגה את אוסף הפשקווילים המכובד שלה בתערוכה מיוחדת וגם בגרסה וירטואלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בחברה החרדית יש לפשקווילים תפקידים רבים: העברת מידע ומסרים, גיוס הציבור למאבקים ציבוריים, עדכונים בנושאי הלכות כשרות, צניעות וגם – לא פחות חשוב – כלי ניגוח פנימי בין חסידויות וחצרות. כעת, בפעם הראשונה, מובא אל הציבור הרחב אוסף הפשקווילים הגדול ביותר בעולם, שכולל עשרות אלפי פשקווילים, המאוכסנים דרך קבע בספרייה הלאומית.

מדובר בתערוכה ראשונה מסוגה, שתפתח ביום חמישי (15.9) ותחשוף כמה עשרות (מתוך אלפים) של פשקווילים מיוחדים ומעניינים במיוחד. בנוסף תפתח הספרייה אתר אינטרנט שאליו נסרקו והועלו עד כה למעלה מ־10,000 פשקווילים. אוסף הספרייה הלאומית כולל פשקווילים מהמאה ה־19, המאה ה־20 וגם מהמאה ה־21, והוא מוסיף להתעדכן.

» אוסף מודעות, כרוזים ופשקווילים בספריה הלאומית - לשעות פתיחה ועוד מידע

ארבעה תחומים שבהם נאבקת החברה החרדית על שמירת ייחודה לנוכח הסביבה המשתנה בולטים מאוד באספקלריה של הפשקווילים: שמירת גבולות המחנה וייחודו של החינוך; האישה החרדית ומעמדה; פניה של רשות הרבים, במיוחד במאבקים ובקונפליקטים עם המדינה; ההתמודדות עם השפעת הטכנולוגיה ואמצעי התקשורת המודרניים.

מאז ועד היום. תערוכת פשקווילים בספריה:

בתערוכה ניתן לראות כי עניינם המרכזי של הפשקווילים הוא השמירה על ערכי החברה החרדית אל מול ערכי המודרנה הרווחים בחברה הישראלית הסובבת. בנוסף, ניתן לראות שגם ההתפתחות הטכנולוגית מציבה בעקביות אתגרים חדשים ומורכבים בדרכה של החברה החרדית, הנתונה בהתמודדות מתמדת עם החברה הסובבת אותה. ייחודן של מודעות הקיר והכרוזים הללו הוא בכוחם להציג תמונה מקיפה של סדר היום בחברה החרדית, הנסתרת בדרך כלל מעינו של הציבור הישראלי הרחב. הם משקפים את האתגרים הניצבים מול חברה זו במרוצת הדורות האחרונים, ואת דרכי ההתמודדות עימם עד לימינו.

לרגל פתיחת התערוכה יתקיים ביום חמישי ערב עיון מעניין בהשתתפות מו”לים ועיתונאים חרדים בולטים ואנשי אקדמיה. הכניסה לערב, שנקרא “תקשורת והנהגה חרדית בשנות האלפיים”, היא חופשית, על בסיס מקום פנוי.

» אוסף מודעות, כרוזים ופשקווילים בספריה הלאומית, הספרייה הלאומית, גבעת רם, ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ