ציורים צבעוניים, צילומים כהים: תערוכות חדשות בגלריה זומר

אופיר דור מציג תערוכת יחיד בשלוש שכבות ורולא חורי מתמודדת עם משחקי אור וצל בצילום. עונת התערוכות נפתחת באופן רשמי בסופ"ש וגלריה זומר מצטרפת לחגיגות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר גליק, עכבר העיר אונליין

שבוע לפני אירועי אוהבים אמנות, עושים אמנות, פותחת גלריה זומר באופן רשמי את עונת התערוכות. האמן הישראלי אופיר דור חוזר לגלריה אחרי שלוש שנים בברלין ומציג תערוכת יחיד עם שם מסקרן ומקורי, "מר או וגברת איי". "אני מתייחס לצורות O  ו- I פחות כמו אותיות ויותר כמו צורה", מסביר דור. "ה- O היא כמו עין, פה פעור או אגם והיא מייצגת משהו נשי. ה- I לעומתה מייצגת אותי: קו אנכי, חריטה, משהו זכרי. ביחד הן מייצרות בעיני את השם שהכי הרגיש לי נכון - מר או וגברת איי".

דור, בוגר בצלאל, הציג ב - 2007 תערוכת יחיד ראשונה בגלריה זומר. ב-2009 השתתף בתערוכה הקבוצתית "הגזמה פראית" במוזיאון חיפה ובתערוכה "זין בעין" בגל-און. בשנים האחרונות הוא מתגורר בברלין ושם השתתף בתערוכה OH בחלל 95. ציורי השמן המוצגים בתערוכה משקפים שלוש תקופות שונות של יצירה, אותן הוא מכנה "שכבות". השכבה הראשונה צוירה בברלין  בשנת 2008. השנייה, שמורכבת רובה מדיוקנאות, צוירה במהלך שנת 2010 במקסיקו ועל השלישית עבד במהלך השנה האחרונה. יובל אתגר, מפיק התערוכה אומר "יש עבודות שמתחילות ומסתיימות באותו יום וישנן כאלה שמתחילות בשנה אחת ומסתיימות בשנה אחרת, אבל בכולן אפשר לראות התפתחות ותהליך יצירה שלוקח זמן, מעין שקט שפורץ".

» אופיר דור - מר או וגברת איי, עד ה-14.10. גלריה זומר, שדרות רוטשילד 13, תל אביב

בתהליך משולב של רישום וציור, אפשר לזהות סערה ומתח בעבודותיו של דור. בעוד בתערוכת היחיד הקודמת בגלריה ניתן היה לזהות דמויות ברורות ומעט מאוד צבע, כיום הדמויות הופכות למעומעמות ומופשטות והצבע פורץ מהיצירה בגוונים שונים. "פתאום הדמויות או החפצים הופכים לכלי מחקר לקו, צבע, מבט", הוא אומר. בנוסף, מרבית העבודות מוצגות בפורמטים גדולים, לרוב בגודל של 2X2 מטרים. גודל העבודות רק ממחיש את העוצמה, הסערה והיד המשוחררת שבעבודותיו. לעומת זאת, כמו מנצח על תזמורת, חותם דור את עבודותיו בשמות ברורים כמו "פה גדול" או "קורי עכביש" שסותרים את העבודות הסוערות.

סוער ופראי, אופיר דור:

תאורה במשבר

במקביל תפתח בחדר הפרויקטים בגלריה התערוכה "קדושה במשבר". מדובר בתערוכת צילום קבוצתית שכוללת שני צלמים, עמית מגל, רביע סלפיטי ואמנית וידאו ארט, מאידה סלפיטי-עבוד, באוצרתה של רולא חורי. חורי היא אוצרת צעירה המתגוררת בחיפה, כותבת על וידאו ארט ומתעסקת הרבה במושג אור. לאורך השנים נתפס באמנות האור כביטוי של חסד, תקווה וישועה, אבל במציאות של עולם הצילום האור כבר לא נתפס כקדוש. בתערוכה מנסה חורי לבחון מהו תפקידו של האור כיום, כשמעטה הקדושה שלו נפגם. היא שואלת האם ניתן לחזור וליהנות מהאור והתקווה שהוא מביא עימו, מבלי לשייכו ליומרה גדולה.

» קדושה במשבר, עד ה-14.10. גלריה זומר, שדרות רוטשילד 13, תל אביב

 אור והצל. עבודה שלמאידה סלפיטי-עבוד, צילום מתוך מיצג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ