ממיכה אולמן עד ג'ו קיוברט: תערוכות ששווה לראות מחוץ לעיר

רטרוספקטיבה של מיכה אולמן בירושלים, ציורים וצילומים במוזיאון חיפה לאמנות ותערוכת קומיקס של ג'ו קיוברט בחולון. ממש לפני סוף הקיץ - כל התערוכות הכי שוות שאתם צריכים לראות מחוץ לתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוע נסגר סופית חופש גדול 2011, הילדים יחזרו לבית ספר והחופשות מהעבודה יוחלפו בימים ארוכים ומלאים. זאת בהחלט ההזדמנות האחרונה לנצל את ימי החופשה ולעשות טיול בארץ. אפשר להנות בפארקי מים, טיולים בטבע ועוד שלל אטרקציות, אבל אם אתם מחפשים להוסיף לטיול משהו קצת שונה ומסקרן - בשביל זה אנחנו כאן. לכבוד סוף החופש, רכזנו בשבילכם את כל התערוכות השוות מחוץ לתל אביב. בין טבילה בבריכה לעוד מסעדה - בואו תראו מה יש למוזיאונים בארץ להציע. 

ירושלים: בין הכותל למחנה יהודה - ביקור במוזיאון ישראל

בשבוע שעבר חגג מוזיאון ישראל בירושלים את המבקר המיליון שלו. לאחר סדרה מקיפה של שיפוצים, בקיץ שנה שעברה נפתח המוזיאון מחדש ואירח בין כותליו סדרה של אירועים, מופעים ותערוכות מתחלפות. הנה שניים שלא כדאי לפספס.

בתחילת יוני נפתחה התערוכה "שעון חול", רטרוספקטיבה של האמן מיכה אולמן. העבודות המוצגות מקיפות יובל של עשייה בפיסול וברישום של האמן הישראלי המצליח. רוב המוצגים בתערוכה לקוחים מאוספים בארץ וכמה הובאו מגרמניה: ממוזיאונים, מגלריות ומאוספים פרטיים. בנוסף, במיוחד לכבוד האירוע ייצור אולמן מיצב שישתרע על 200 מ"ר ויתבסס על טכניקת זריקת החול שפיתח. סרט באורך 30 דקות, שהוכן אף הוא במיוחד, יתעד את עבודותיו המרכזיות של אולמן באירופה ובארץ.

» שעון חול - מיכה אולמן, עד ה-12.11. מוזיאון ישראל ירושלים, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה בחודש אוגוסט: א', ב', ד', ה' 17:00-10:00 ג' 21:00-10:00, ו' וערבי חג 10:00-14:00 שבתות וחגים 17:00-10:00מסכם 50 שנה, "שעון חול" של מיכה אולמן:

תערוכה נוספת שכדאי לבדוק בעיר היא "פוטוסינתזה" של האמן הקנדי רודני גרהם, המצידה בבית טיכו ברחוב הרב קוק. גרהם שואב השראה מפרויד, מאדגר אלן פו, הרמן מלוויל ומפיקסו ועבודתיו מתכתבות עם התרבות והאינטלקטואלית של המאה ה–19. התערוכה כוללת עבודות בוידאו, צילום ורישום, המשלימות זו את זו ומדגימות כיצד מסורת העבר מזינה את עבודתו האמנותית העכשווית. מרביתן מערבות טכנולוגיות מן העבר כמו מכשירים אופטיים ישנים וסרטים היסטוריים. 

» רודני גרהם - פוטוסינתזה, עד ה-30.11. בית טיכו מוזיאון ישראל, הרב קוק 7, ירושלים. שעות פתיחה בחודש אוגוסט: א', ב', ד', ה' 17:00-10:00 ג' 21:00-10:00, ו' וערבי חג 10:00-14:00 שבתות וחגים 17:00-10:00.

קפטן הוק מגיע לירושלים. עבודה של רודני גרהם מתוך "פוטוסינתזה"

»  מוזיאון ישראל ירושלים - לעוד תערוכות ואירועים

חיפה: בין טיול בכרמל לגנים הבאהים - מוזיאון חיפה לאמנות מוזיאון חיפה ארח הקיץ שתי תערוכות חדשות תחת כותרת אחת  - באופן פורמלי. התערוכה הראשונה, "קו שנוצר על ידי הליכה" מציגה עבודות שיש בהן מופעים של קו ושל הליכה: הליכה מדיטטיבית, הליכה כאקט מחאה, הליכה כמעשה אקולוגי ועוד. התערוכה השנייה, "מה לעשות עם ציור במאה ה-21?", מתמודדת עם המשמעות של ציור במאה החדשה והטכנולוגית. העבודות בתערוכה, כולן מן השנים האחרונות, משקפות גישות שונות לציור: חלקן מגיבות למסורת הציורית וחלקן מחללות אותה ומתעללות בה, אחרות מנסות להתרחק מהציור וישנן גם כאלה המבקשות, למרות הכול, להיות ציור.

» באופן פורמלי, עד ה-20.11. מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה. שעות פתיחה: ימים א'-ד' 16:00-10:00, ה' 19:00-16:00,  ו' 13:00-10:00,שבת 15:00-10:00.

ציור או צילום? ככה זה שהמדיום זולג. עבודה של נועה זית

» מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית - לעוד תערוכות ואירועים בחיפה

אשדוד: לאכול דגים בנמל ולתפוס תערוכה במוזיאון אשדוד לאמנות

מוזיאון אשדוד לאמנות מארח עד סוף אוקטובר שלוש תערוכות מעניינות. הראשונה, התערוכה "אוונגרד ישראלי בחיתוליו", מציגה עבודות של כמה יוצרי אוונגרד בולטים שפעלו בארץ בשנות ה-70 ובינהם: דגנית ברסט, תמר גטרמיכאל דרוקס, פנחס כהן גן, מיכל נאמן . כל אחד מהאמנים יציג בחלל עצמאי כתערוכת יחיד, במבחר ספציפי של עבודות שנאספו לאורך זמן. התערוכה היא חלק א' מתערוכה גדולה וכוללת יותר, חלק ב' צפוי להפתח באוקטובר ויציג אמנים ומגמות שונות באותה התקופה.

» אוונגרד ישראלי בחיתוליו - אמנים ישראלים צעירים בשנות ה-70, עד ה-22.10. מוזיאון אשדוד לאמנות - מרכז מונארט, דרך ארץ 8, אשדוד. שעות פתיחה: ימים ב', ד, ה': 10:00-16:00, יום ג': 10:00-20:00, יום ו' ושבת: 10:30-13:30.

רלוונטים גם היום. "העיניים של המדינה", עבודה של מיכל נאמןשתי התערוכות הנוספות הן תערוכת היחיד של יונתן ויניצקי, "המלך האכזר", המציגה מקבץ עבודות רישום, ציור, פיסול ותחריט שמקיימות דיון מרתק מעמד היצירה, תפקידו של האמן, הממסד האמנותי ועוד. והתערוכה של לוראן מרשל, "תרגומים בלתי אפשריים", אמן צרפתי המציג מיצבים הסובבים היבטים חברתיים ופוליטיים שאופייניים לישראל של 2011.

» יונתן ויניצקי – המלך האכזר, לוראן מארשל - תרגומים בלתי-אפשריים, עד ה-22.10. מוזיאון אשדוד לאמנות - מרכז מונארט, דרך ארץ 8, אשדוד. שעות פתיחה: ימים ב', ד, ה': 10:00-16:00, יום ג': 10:00-20:00, יום ו' ושבת: 10:30-13:30.

קיבוץ גינוסר: על שפת ים כנרת - בית יגאל אלון לפני או אחרי הטבילה בכנרת, שווה לבקר בשתי התערוכות המציגות בבית יגאל אלון בקיבוץ גינוסר. הראשונה, תערוכת יחיד של האמנית אנה פסטרנק - "ברגליים יחפות", שמביאה לידי ביטוי  את ההשתקפויות, שהינן חלק בלתי נפרד מן המראות שמזמן חוף הים. האמנית רואה בהן סוג של מראה, שהאנשים המהלכים עליה ברגליים יחפות אינם רואים בה את עצמם. עובדה זו מייצגת בעינייה את מצבו הקיומי של האדם - שברירי וחולף. 

השנייה, תערוכת היחיד של האמנית דינה הופמן - "ראיתי את מגדלנה שטה". העבודות עורכות מסע בנוף המהווה עבורה בית, נוף ילדות ונוף נפשי; מסע שהינו גם משל לחיים ואולי גם סוג של פרידה. בשני גופי עבודות שונים היא מתייחסת לתמונות והתרחשויות אותן חוותה באגם ומסביב לו. הן בשעות היום, לאורה המסנוור של השמש הן בשעות הלילה, לאור הלוקסים של הדייגים. יחד הם יוצרים פסיפס מראות, צבעים וזיכרונות, המרכיבים עבורה את הכנרת וסביבותיה -  פסיפס שבאמצעותו היא מדברת על עצמה ועל מסע החיים שלה. 

» אנה פסטרנק - ברגליים יחפותדינה הופמן - ראיתי את מגדלנה שטהעד ה-1.10. בית יגאל אלון, גנוסר. שעות פתיחה: א'-ה' 08:00-17:00 ו' 08:00-14:00 שבת 08:00-16:00

דגל לבן. "השתקפות של גדל לבן ורץ" מתוך "ברגליים יחפות" 

לא להתרחק יותר מדי מוזיאון הקומיקס והקריקטורה בחולון מציג את התערוכה הרטרוספקטיבית לאמן הקומיקס הידוע ג'ו קיוברט, לצד עבודות של בניו אדם ואנדי. זאת הפעם הראשונה שהמוזיאון מציג תערוכה בינלאומית רחבה כזו החושפת עבודה של יותר מעשור של כמה מאמני הקומיקס החשובים בעולם.

» ג'ו קיוברט - גיבורים, עד ה-28.1.12. המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס חולון, ויצמן 61 חולון. שעות פתיחה: ימים ב', ד', ו' ושבת 10-13:00 ימים ג' וה' 17-20:00 

ובמוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הזדמנות אחרונה לראות את שתי התערוכות המציגות שם. הראשונה, "מונה ומכנה", משתמשת במושג הידוע באופן מטפורי כדי לייצג את החלוקה העקרונית בין מטה ומעלה בחיינו: בין קרקע ורקיע, תחתית וצמרת, עבד ואדון - משני עברי קו השבר. המכנה הוא הנמוך - הכבד, החמור, המדוכא אך גם החתרני, חותר לעלות למונה. המונה אומר קלות, אור, עליונות, חופש, התעלות, ויחד עם זאת מקננים בו גם הפחד ליפול והגעגוע לדרוך על קרקע יציבה, לשבת או לשכב על הקו. התערוכה השנייה היא תערוכת היחיד של האמן איצ'ה גולומבק, "מרכבות", תערוכת רישומים המוצגתעת אלמנטיים פיסוליים.

» מונה ומכנה, איצ'ה גולומבק - מרכבות, עד ה-10.9. מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הבנים 4, הרצליה

רוכבים במוזיאון הרצליה. עבודות של איצ'ה גולומבק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ