חום, דהוי ובלי יחוד: מה המלתחה של שלי יחימוביץ' אומרת עליה?

לעומת הגרדרובות המאופיינות של פוליטיקאיות כמו ציפי לבני ולימור לבנת, חוסר הזהות שמשדרת המלתחה של שלי יחימוביץ’ מעידה גם על חוסר הזהות הפוליטית שלה

דנה שוופי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה שוופי, עכבר העיר

לדבר על אופנה של נשים בפוליטיקה הישראלית זו לא משימה פשוטה במיוחד. לפחות לא כמו לדבר על אופנה של נשים בפוליטיקה האמריקאית. מאות אלפי מילים כבר נשפכו על המלתחות המפוארות של הילרי קלינטון, שרה פיילין ובעיקר מישל אובמה (כולל סקנדל הבחירות של פיילין שבו התגלה כי תקציב המלתחה שלה חרג הרבה מעבר למקובל). אבל בארץ, כרגיל, לא עוסקים באופנה, או באסתטיקה, או בפן הוויזואלי של דברים. בארץ יש דברים יותר חשובים ויותר דחופים מהחליפות של ציפי לבני, המייקובר של לימור לבנת או המיני של אנסטסיה מיכאלי. לדבר על אופנה בפוליטיקה הישראלית זה קצת כמו לדבר על עיצוב פנים בקופות חולים. כלומר, זה מייאש, מעציב ומעליב, אז עדיף כבר לדלג על זה וזהו.

פוליטיקאית, לא מזכירה

התמונה של שלי יחימוביץ’, שהתפרסמה לצד הראיון איתה ב"מוסף הארץ” בשבוע שעבר, גרמה לי להבין שזהו נושא שרצוי מאוד להתחיל לעסוק בו, רגע לפני שנאבד תקווה לחלוטין ונעבור את נקודת המפנה הזו שממנה כבר אין דרך חזרה. יחימוביץ’ לבשה בתמונה מכנסיים שחורים וחולצה לבנה מכופתרת (מזארה?). החולצה היתה קצת שקופה ואפשר לראות שמתחת יש לה חזייה שחורה (אוי, שלי, זה הכי בייסיק). במילים אחרות, לכבוד תמונה שתופסת כמעט כפולה שלמה בראיון רחב ומעמיק שהיא נתנה עבור אחד המוספים החשובים בארץ, היא בחרה להתלבש כמו מזכירה. עם זאת, סביר להניח שאפילו המזכירה של יחימוביץ’ משקיעה קצת יותר מזה כשהיא קמה בבוקר ומתלבשת לקראת העבודה.

כש"הארץ" מגיעים - תתלבשי. שלי יחמוביץ (צילום: ינאי יחיאל)

אני לא מצפה, חלילה, מפוליטיקאית כמו יחימוביץ’ שתפגין הבנה מיוחדת בתחום האופנה או הסטיילינג. אני גם לא שופטת אותה על הבחירה שלה לאמץ מלתחה פונקציונלית. אבל יחימוביץ’ פשוט לא מבינה שאיך שהיא נראית ומה שהיא לובשת, מהווים חלק בלתי נפרד מדמותה ומהאופן שאנו תופסים אותה כאשת ציבור. היא כנראה הקשיבה בתשומת לב יתרה כשהגננת התחננה בפני הילדים שיביטו בתוך הקנקן, ולא הבינה שבעצם אין מה לראות שם בפנים חוץ מכמה עלי תה יבשים ואיזה עכביש סורר.

עולם הפוליטיקה הנשי בישראל: המייקאובר

שלי יחימוביץ’ לא הפנימה מה שאחרות בפוליטיקה המקומית כבר הבינו מזמן: יש לשדר מי את דרך הבגדים והשיער שלך. ציפי לבני כן הבינה את זה, היא עשתה כבר מזמן את ההחלטה להפוך לבבואה ישראלית של הילרי קלינטון, עם סגנון לבוש ושיער כמעט זהה (עם דגש על ה”כמעט”. חוש סטייל לא קונים במכולת). היא יודעת שזה משדר רצינות, בינלאומיות, נשיות אסרטיבית, וגם ביטחון מיליטנטי חמים ונעים. לימור לבנת ידעה – אחרי קמפיין האוטובוסים “לימור הרסת את החינוך, תתפטרי!” – שהיא צריכה לעשות שינוי משמעותי. היא נפטרה מתספורת הפטרייה הארכאית, האריכה את שיערה, הוסיפה איפור, ריככה את המלתחה והתחילה לחייך ממש הרבה. אנסטסיה מיכאלי הבינה שהיתרון היחיד שלה בכנסת זה שהיא ממש כוסית ושיש לה רגליים שמגיעות עד אלסקה – והחליטה לחשוף אותן בהתאם. אפילו עינת וילף הביאה אותה בפוני אה־לה ננה שרייר כדי שנדע איזו פאם פאטל הורסת היא. ורק שלי, בחולצת מזכירה, במכנסיים מזארה, בלוק של “מה, הדבר הישן הזה? סתם זרקתי על עצמי איזה משהו”, משדרת לנו שפשוט לא אכפת לה. למעשה, אם תתעלמו מתווי פניה הייחודיים של יחימוביץ’ ותתרכזו חזק רק במלתחה ובתספורת שלה, תגלו שאתם בעצם מביטים בצלליתה של (גברת) מירי רגב. אבל אם כבר יחימוביץ’ מודה שלא מפריע לה להכניס אל קיבתה זיתים תוצרת התנחלויות שנגזלו מהפלסטינים, אז ההבדל בינה לבין רגב מיטשטש הרבה מעבר לבחירה בקרדיגן דהוי או בצווארון שלא גוהץ כהלכה.

פמינסטית בנשמה ובסטיילניג. שלי יחמוביץ בפעולה (צילום: אמיל סלמן)

באותו ראיון ל"מוסף הארץ”, יחימוביץ’ הבהירה לנו שחוסר הזהות האסתטית שלה הוא גם חוסר זהות פוליטית. היא לא מתחייבת למלתחה ספציפית כדי לא להתחייב למצע בחירות מסוים, לאג’נדה מסוימת או לקו פוליטי מסוים. כמו הגמישות של המכנסיים האלסטיות שלה, כך גם הגמישות של השקפותיה ושל תפיסת עולמה. הקז’ואליות של מחלצותיה מעידה על הקז’ואליות שבה היא בוגדת בציבור שלם של בוחרים שתלו בה את תקוותיהם.

אז אולי לדבר על אופנה של נשים בפוליטיקה הישראלית זה בעצם כמו לדבר על פוליטיקה. כי בארץ, כאמור, אין את הפריבילגיה לעסוק בצד הוויזואלי והאסתטי של דברים, בארץ חייבים לעסוק בדברים חשובים יותר ודחופים יותר. כאן הכל פוליטי, אפילו החזייה השחורה מתחת לחולצה הלבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ