אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אומנות אורבנית בראשון לציון?

בראשון לציון, כמו ברוב הערים בארץ, האומנות האורבנית כולה ממוסדת ובחסות העירייה, כמעט ואין אומנות רחוב מחתרתית יותר בצורת גרפיטי, ציורי קיר וכדומה המביעים השקפת עולם פרטית

תגובות

אומנות אורבנית, בניגוד לאומנות המצויה בגלריות ובמוזיאונים סגורים, הינה אומנות הנמצאת במרחב העירוני שלנו, כמו מזרקות, פסלים סביבתיים, עיטורי בניינים וכדומה. בצורתה היותר מחתרתית והבלתי ממוסדת, אומנות אורבנית מתבטאת כאמנות רחוב הכוללת גרפיטי פוסטרים וכולי. ההבדל בין שתי הצורות נעוץ בעובדה שהאמנים היוצרים אומנות רחוב וגרפיטי אינם ממומנים או ממוסדים; הם אינדיבידואלים המתערבים במרחב הערוני לא על מנת לקשט ולייפות את העיר, אלא משתמשים במדיום ככלי מחאתי להעברת מסרים ודעות. דידי ג'ונסון, ישראלית המתגוררת בלונדון וכותבת בלוג המתמקד בעיקר באומנות אורבנית, מסבירה: "עבור האומנות האורבנית הממוסדת, שלרוב מסובסדת על-ידי העירייה או גוף אחר, המטרה היא בראש ובראשונה לשפר את המראה האסתטי של המקום בו היא מוצבת. לעומת זאת, לאומנות הרחוב הלא ממוסדת ישנן מטרות שונות, כשבמרכזן העברת מסר חברתי /פוליטי/אנטי ממסדי". אירועים בראשון לציון - המדריך המלא

בראשון לציון ניתן לראות כי האומנות האורבנית כולה הינה ממוסדת ובחסות העירייה, לא ניתן כמעט לראות  אומנות רחוב מחתרתית יותר בצורת גרפיטי, ציורי קיר וכדומה המביעים השקפת עולם או נעשים במטרה להעביר רעיון פרטי של אדם או קבוצה. פסלים סביבתיים, פסלי דמויות בעלי-חיים וחרקים וארונות הסעף (ארונות חשמל, כבלים וטלפון המצויים לאורך כל רחוב) המצוירים הינם חלק מהאומנות האורבנית הפולשת בצבעוניותה בשנים האחרונות אל העיר. אומנות זו הינה תוצר ישיר של מדיניות העירייה לשינוי פני העיר ושיפורה.מה מסתתר בין העצים והענפים? (צילום: חיים ז'ורט ואפיק שדה)

 אורי זיגרון, ממנהל איכות הסביבה באגף לתכנון ופיתוח נופי בעירייה, מסביר כיצד אחד הפרויקטים הצבעוניים והבולטים בעיר, הנקרא "חיות אורבניות", החל את דרכו: "ראש העיר רצה לתת רוח רעננה וחדשה לשכונות הוותיקות בעיר. פנינו לחברת קרייזיו (Crazyio) של  אפיק שדה וחיים ז'ורט, והם הגיעו עם רעיון "החיות האורבניות", ראש העיר נתן את הסכמתו ויצאנו לדרך". כאמור, הפרויקט הראשון החל בשכונת אברמוביץ' לאורך הרחובות גיסין - קק"ל. אפיק שדה מספר, "הפרויקט הראשון התחיל בגן הציבורי "גן הברושים" בשכונת אברמוביץ'. היתה פנייה מראש העיר דב צור ליצור "שפת רחוב" בשכונה וכך נולד הרעיון על החיות האורבניות – הסיפור הוא על חיות שהיו פעם בגן ויצאו לרחוב"  ואכן ניתן לראות סביב הגן ובתוכו בעלי- חיים רבים המסתתרים בינות העצים, תלויים על עמודי תאורה ומציצים מכל עבר – פרפרים, צפרדעים, לטאות, יתושים ועוד, מעבירים את הסיפור אותו חברי 'קרייזיו' והעירייה רצו להעביר. "אני מאוד אוהבת את בעלי-החיים המקשטים את השכונה" מספרת חלי יחיאלי, תושבת אברמוביץ', "אני מראה לילדה את בעלי החיים תוך כדי טיול בשכונה, או ישיבה בגן ובכל פעם אנחנו מגלות בעל-חיים חדש שלא ראינו בפעם הקודמת, זה מאוד יפה ומשפר מאוד את הנוף האורבני האפור."

כלבלב אורבני (צילום: חיים ז'ורט ואפיק שדה)לאור הצלחת הפרויקט בשכונת אברמוביץ' התבקשו חברי 'קרייזיו', תושבי העיר אף הם, לעשות פרויקט נוסף ברחבי העיר. את תוצאות פרויקט זה אנו רואים בכל יום בדמויות החתולים והכלבים הצבעוניים המקשטים את הגנים הציבוריים, ספסלי הרחוב, תחנות האוטובוס ולוחות המודעות השכונתיים. פרוייקט נוסף הרץ מזה מספר שנים בעיר הינו פרויקט ארונות הסעף. על ארונות הסעף כיום עדיין ניתן לראות את הפרויקט הקודם - ציורי נוף ראליסטיים האופייניים לרוב לערי החוף – ילדים משחקים בחוף הים, בעלי-חיים ימיים ובנוסף תיאורי נוף בצבעוניות עדינה ונעימה. בשבועות הקרובים יחל פרויקט חדש לצביעת ארונות הסעף בביצוע האמנית סמדר בן עזרא. בניגוד לציורים המצויים כיום, הפרוייקט הבא מתאפיין בצורות גאומטריות ובצבעוניות חזקה. בקרוב, תערוך העירייה ישיבה בנוגע לפרוייקטים נוספים לשנת 2013 ונותר לקוות כי קו זה של אומנות המשתלבת כסיפור בעיר, ימשיך.חתולה על גג פב לוהט (צילום: חיים ז'ורט ואפיק שדה)

ראשון לציון, לעומת תל-אביב, בולטת בהעדר האומנות האורבנית החופשית, זו שאינה ממוסדת ושאינה נתמכת על-ידי העירייה או גופים מוסדרים. תרבות הגרפיטי אינה תופסת מקום בעיר וניכר כי האומנות בראשון מוגבלת לגלריות המעטות שיש בה ואינה פורצת את גבולות אותן הגלריות אל תוך המרחב הציבורי. ניכר גם כן כי אומנות הרחוב בעיר, כמו בערים נוספות במדינה, מנסה לייצר שפה חדשה בעיר, לנער את אבק הרחוב ולהכתיב נוף אורבני מחודש, אך מדוע הדבר קורה אך ורק בחסות העירייה ולא נובע מצורך של אמנים מקומיים?  "ישנה אומנות רחוב ערה ובועטת גם בערים כמו חיפה וירושלים" מסבירה דידי ג'ונסון, " אין ספק שכיום, מרבית אומנות הרחוב בארץ מתרכזת בתל-אביב וזאת בעיקר בשל העובדה שמדובר בעיר בה קיים ריכוז גבוה של צעירים, תרבות ויצירה. יש לעשות הבחנה בין אומנות רחוב לגרפיטי שכן גרפיטי הרבה יותר מזוהה עם אזורי מצוקה ומהווה כלי לביטוי תסכולים חברתיים באופן טיפוגרפי ולא איקונוגרפי. כך אפשר לראות כתובות קיר בהרבה ערי פריפריה, אך אנו כחברה לרוב לא תופסים את אותן הכתובות כאומנות, אלא כוונדליזם (הקו בין ונדליזם לאומנות הינו נושא שנתון למחלוקת והוא בעיני המתבונן) ". אפיק שדה מתייחס לאומנות הרחוב הנפוצה בתל-אביב לעומת ראשון לציון ואומר "אין לי ספק שאנחנו מזדנבים אחרי תל-אביב ומתי-שהוא ניקרא עליה תיגר" .

לכאורה, ניתן לראות בפרויקט פסלי בעלי החיים ובציור על ארונות הסעף, ובפרויקטים נוספים הקיימים בעיר, הבנה כי אומנות הרחוב חשובה לעיר לא פחות מהאומנות המנומסת יותר שלה, זו המוצגת במוזיאונים ובגלריות. אך אולי כדאי לעיר גדולה כראשון לציון, שגם בה ריכוז גבוה של צעירים ותרבות,  לאמץ עוד יותר את הקו בו היא צועדת בשנים האחרונות ואולי אף להקצות קירות ברחבי העיר לאמני הרחוב המקומיים, ובכך לטפח את אותה אומנות רחוב ולראותה יוצאת מאותן הגלריות, נגישה לתושבים, כובשת את הרחוב ותורמת לצבעוניות העיר ולאישיותה.

*#