אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רישום, ציור, אופנה ועיצוב: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בחללית בוחנים את היחס בין המבט למקום, בבית טיכו עושים כבוד לווינה, בבית העיר מציגים את אופנת קנג'ארי ובגלריה חנקין את עיצוביו של איציק מבורך

תגובות

שומרי מסורת "מראה מקום" בגלריה החללית היא תערוכה המחברת בין שלושה אמנים - סטיבן וולטר, אייל ששון וגבריאלה שוץ - המוקסמים ממורכבות היחסים בין המבט למקום. שלושתם פועלים באובססיביות מהולה ברומנטיקה בטכניקות רישום מסורתיות; מיפוי, תיעוד, פנורמות, מראות שחורות וקמרה אובסקורה. המפגש בין האדם למקום בעבודותיהם נדמה להיכרות עם אדם שלישי, על חסרונותיו המוכרים ועל הריגוש שבגילוי של תכונותיו הנסתרות.

סטיבן וולטר, יליד לונדון, רושם מפות אישיות עמוסות מידע, טריוויה, ניסיון אישי ובדיחות. כל מפה היא מסע קוגניטיבי דרך תהליך עבודה מפרך וארוך.

הרישומים הרומנטיים של אייל ששון צוירו כשהאמן יושב עם גבו לנוף, בתוך קופסת קרטון חשוכה - קמרה אובסקורה. העבודה דרך הפריזמה המתווכות מרחיקה את אייל מהאור והמציאות הצורבים.

מבט ראשון בעבודותיה של גבריאלה שוץ (שגם אצרה את התערוכה) מזכיר את ציורי הנוף הבתולי של ארץ הקודש מהמאה ה-19. דרך הדמוגרפיה והארכיטקטורה המיוצגת ברישומים, משתקף נוף חברתי, תרבותי ופוליטי ברור.

מראה מקום. עד 6.12. גלריה החללית, הירקון 70, תל אביב. שעות פתיחה: א'-ה' 18:00-11:00, ו' 14:00-11:00.

נוף חברתי ופוליטי. עבודה של גבריאלה שוץ

וינה בירושלים התערוכה "וינה של אנה" בבית טיכו מציעה הצצה אל תרבותה של וינה בימים שקדמו למלחמת העולם הראשונה, עת חיה בה אנה טיכו הצעירה. הפעילות האמנותית בעיר היתה אז נמרצת – היוּגֶנדְשְטיל (אר נובו) פרח, החל הסֶצֶסיון הווינאי והוקמה "סדנת וינה", והיא הפכה מרכז עולמי לחידושים בתחום האמנות, האדריכלות והעיצוב.

באולם התחתון של בית טיכו מוצגים ציורים, רישומים וכרזות מאת דמויות מרכזיות מהתקופה, ובהם גוסטב קלימט ואגון שילה. לצדם נראים כמה מרישומיה של אנה טיכו מימיה בבית הספר לאמנות בווינה ואחרים שציירה כעבור זמן ומעידים על השפעת קלימט, שילה ודומיהם. 

למעלה מוצג התחום הפרטי ובו דוגמאות של רהיטים, של מוצרים מעוצבים, של אמנות שימושית ושל חפצי יומיום שגדשו את בתי תושביה האמידים של וינה במפנה המאה ה-20. מקצתם יצאו מסדנתם של מעצבים פורצי דרך כגון יוזף הופמן וקולומן מוזר; אחרים, ובהם תשמישי קדושה, משקפים סגנון שמרני שהיה אולי אופייני יותר לבתי יהודים בורגנים. חפצים אלה מקורם באוספים פרטיים שקיבלנו בהשאלה, והם על פי רוב ירושה מקרובי משפחה שהספיקו לצאת את אירופה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. הם ספוגים בזיכרונות ממקום ומזמן אחרים, וקובצו יחדיו בביתה של אמנית שעשתה את המסע מימיה האחרונים של האימפריה האוסטרו-הונגרית אל ירושלים של המאה ה-20.

וינה של אנה. ללא מועד סיום. בית טיכו, הרב קוק 7, ירושלים. שעות פתיחה: א',ב',ד',ה' 17:00-10:00, ג' 22:00-10:00, ו' 14:00-10:00.

p..z, רציף פרנץ יוזף, וינה, 1905-1890 (באדיבות ספריית הקונגרס האמריקאי)

עיצוב 1: אופנה חברתית "manoAmano", התערוכה החמישית במסגרת שנת האופנה בבית העיר,  עוסקת באופנה ככלי לשיקום וקידום חברתי - כיצד משמשת אופנה ככלי מגשר בין החברתי והפוליטי לבין אוכלוסיות שונות. דרך למידת המסורת ועבודת מלאכת היד מתאפשר תהליך שיקומי של שכבות הנמצאות בדיכוי והשתקה. התערוכה תעמיד במרכזה את בית האופנה האיטלקי קנג'ארי, בית אופנה אשר הוקם תחת חסותו של סנטו ורסאצ'ה, מנכ''ל ורסאצ'ה, במטרה לשפר את התנאים הסוציו-אקונומיים של אזור קלבריה בדרום איטליה, הידוע כאזור מוכה פשע, אבטלה ועוני, והנמצא בשליטת המאפיה.

בתערוכה יוצג תהליך העבודה של קנג'ארי - חומרי גלם מקומיים כגון צמר ומשי, רקמה ואריגה הנעשות על פי מסורת עתיקה ששורשיה בתקופה היוונית והביזנטית, יוצגו כלי עבודה ואביזרי אריגה, וכן התוצר הסופי: בגדים בעיצוב עכשווי באיכות גבוהה ובמלאכת יד המוצגים בשבוע האופנה האיטלקי.

בנוסף לקנג'ארי, יציגו בתערוכה ארגונים חברתיים מקומיים הפועלים לשיקום חברתי דרך אופנה ועבודות של אמנים ומעצבים ישראלים

manoAmano. עד 17.12. בית העיר, ביאליק 27, תל אביב. שעות פתיחה: ב', ד'-ה' 17:00-9:00, ג' 20:00-9:00, ו'-שבת 14:00-10:00.

עיצוב מבית האופנה קנג'ארי

עיצוב 2: ציור בתלת ממד בתערוכה "mevorah exports" של המעצב איציק מבורך בגלריה חנקין מוצג אוסף אקלקטי מעבודותיו בשלוש השנים האחרונות, ובו פריטים הממחישים את החיבור בין אמנות דו ממדית (ציור) לאמנות תלת ממדית (עיצוב-פיסול) לצורך יצירת פריטים שימושיים. מבורך מנסה לבטל את ניסיונות ההפרדה בין התחומים, בעיקר בעידן שבו אנו חיים היום, או כפי שהוא אומר זאת: "מהו עיצוב?! אם לא בעצם ציור תלת ממד”.

איציק מבורך - mevorah exports. עד 8.12. גלריה חנקין, חנקין 109, חולון. שעות פתיחה: ב'-ה' 12:00-9:00, 19:00-16:00; ו'-שבת 13:00-10:00.

עבודה של איציק מבורך (צילום: רמי זרנגר)

כתבות שאולי פספסתם

*#