עירום מתריס, אמירה אופנתית וקופסאות אוכל: התערוכות המומלצות של השבוע

חיפה מארחת את לאה גולדה הולטרמן בתערוכת חוצות, גלריה גרוס מתבוננת במשמעות הלבוש, הגלריה העירונית בגבעתיים פותחת שולחן, וגלריה זהזהזה מגישה עבודות של תושבי כפר עידוד

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

בצילום חוקר התערוכה "פוטואנליזה" של לאה גולדה הולטרמן היא תערוכת חוצות המציגה צילומים של האמנית ברחבי חיפה. העבודות של הולטרמן עוסקות באמונה יהודית, באנשים שבשולי החברה, בעירום מתריס ובשבירת מוסכמות.

פעולת הצילום בעבודתה של הולטרמן היא כמשימת מחקר אינסופי. הולטרמן היא תיירת של האנושות, המשוטטת בעולם עם מצלמת הפילם שלה ומלקטת אוסף פרטי של אנשים אל תיק העבודות שלה. נדמה שהיא מחבבת את האנשים שהיא אוספת למצלמתה, מזדהה איתם בעצם מעשה הצילום ובה בעת לא מבקשת להחמיא ולא לרַצות, לא את המצולם ולא את הצופה. צילומיה אינם מתעכלים בקלות. גם אם גיבוריה נעמדים לפניה כמו בן אצולה שממתין לפורטרט חייו, היא מצמיתה במכוון את המבט הייצוגי. הפריים שתבחר יהיה תמיד הצדי, הייחודי, מעורר מחשבה נוספת. במעשה האמנות היא מחפשת להעניק לדימוי ולמצולמים משמעות נצחית החורגת מרגע החשיפה.

הדת מהווה מרכיב זהות מרכזי בעבודותיה ואורח חייה, למרות שהדת מצניעה ומכסה והולטרמן חושפת. אין להולטרמן צורך להפריד בין מינים ודעות, לעסוק בחלוקה לתבניות וסטריאוטיפים, האדם חייב לחקור מבחינתה, והיא רשאית לשוטט בעולם וללמוד מכל אדם. כך נוצרות הופעות של מאתגרי זהות מינית ומגדרית בתחפושות של יום ולילה, אברכים ותלמידי ישיבה לצד נרקומניות בתחנה המרכזית של תל אביב, זונות ממין זכר ונקבה, דוגמניות עבר וחבורות נאו-נאצים בפרברי ברלין. אוצר: גיא פינס.

לאה גולדה הולטרמן - פוטואנליזה. עד 1.1.2013. התערוכה מוצגת במסלול צילומי חוצות לאורך הרחובות שער פלמר, נתנזון ויפו בעיר התחתית של חיפה ובחלל תצוגה ברחוב משה אהרון 1 במתחם השוק הטורקי בימים ה' 23:00-18:00 , ו' 14:00-10:00.

מחקר אינסופי. עבודה של לאה גולדה הולטרמן

מתלבש עליה בתערוכה "תהיי יפה ותתלבשי" בגלריה גרוס מתייחסים 17 אמנים ואמניות אל המשפט "תהיי יפה ותתלבשי" מהיבטים שונים, ומביעים את דעותיהם והשקפותיהם המגוונות, מדיבור על עיצוב ועיצוב אופנה, דרך אמירות חברתיות, פמיניסטיות, מגדריות, דיאלוגים בין המינים, חילופי מינים, והשוואות בין המינים.

משתתפים: בר אומנסקי, נעה אילן, נטע בן עזרא, אורלי דביר, שני וייס, צור וייסבלום, עוז וירט, אורנית ויטה, רוני זיו, יניב זלוף, צוף פרג, שירה רונן, אחינעם רשף, נעמי שלו, אסף שני וציפי תורקיה אימס. אוצרת: נעמי שלו.   

תהיי יפה ותשתקי. עד 23.11. גלריה גרוס, בוגרשוב 86, קומה 2, תל אביב. ב, ה'-ו' 13:00-11:00; ג' 19:00-17:00.

עבודה של צוף פרג מתוך הסדרה "כשגברים הופכים לנשים"

נוסטלגיה בפיתה "קופסת אוכל" המציגה בגלריה העירונית בגבעתיים היא תערוכה העוסקת באספקטים קולינריים, תרבותיים, חברתיים ותקופתיים. בתערוכה משתתפים אמנים מרקע שונה – תרבותית ואמנותית – וכל אחד מהם חושף את נקודת המבט האישית שלו על קופסת האוכל כזיכרון או כחלק מהגדרה האישית. משתתפים: רותם ריטוב, דרור אוסלנדר, דן בירנבוים, אליסיה שחף, לאצי, קארן הארווי, מרינה  קאשיאנידו, שרית דוידובסקי ופאולה עליון. אוצרת: גלי טימן.

קופסת אוכל. עד 16.11. גלריה עירונית גבעתיים, השומר 7. שעות פתיחה: ג'-ד', ו' 14:00-11:00.

קופסת אוכל כהגדרה אישית. עבודה של אליסיה שחף

תמונה שווה אלף מילים התערוכה "הדיירים" מציגה בגלריה זהזהזה עבודות ציור וצילום של תושבי כפר עידוד, בית לחיים לבוגרים בעלי קשיי הסתגלות ותפקוד. העבודות בתערוכה הן פרי סדנת אמנות והן מביאות סיפור של אנשים שמוצאים באמנות מפלט למקום שבו אין צורך במילים או בתקשורת, מקום שיש בו מרחב לביטוי רגשי ויצירתית. דיירי כפר עידוד יוצרים לשם היצירה, שאינה מונעת משיקולים כלכליים או חברתיים. אוצרים: עודד ברגהאוס (אמנות פלטסית) וריקרדו רויסטשר (צילום).

הדיירים. עד 3.11. גלריה זהזהזה, האנגר 21, נמל יפו, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 10:00-19:00, ו' 09:00-16:00, שבת 12:00-21:00.

האמנות כמפלט. עבודה של עירית רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ