אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אפקט החממה: אלישבע שקד חוזרת לנוף ילדותה

אלישבע שקד מציגה צילומים נבחרים של חממות שצילמה בבקעת הירדן, ים המלח, לכיש ועוטף עזה במשך ארבע שנים

תגובות

יצאתי לחפש את נופי ילדותי, המרחבים חרושי התלמים. במקומם מצאתי מרחבים דחוסי קונסטרוקציות פלסטיק מתוח, המשדרות פונקציונליות ותחכום חקלאי, ומוצבות בהזרה מוחלטת לנופים שבעיבורם הושרשו.

» אלישבע שקד, "חממה" - לכל הפרטיםלא עוד "חממה" כמקום מוגן, חמים, עוטף ומגן, כי אם חללים שיש בהם מן המסתורי, כר נרחב להזיות ולפריחת הדמיון.לא הפניתי עורף לחיזיון, שכן אט אט נוכחתי לראות כיצד ניסכת בו רוח חיים משל עצמו, שעה שהחממות החלו לקיים דיאלוג מתמשך עם סביבתן. היה זה מעין דו שיח מדומיין, בין המשמעויות הרבגוניות הנובעות מעצם היותן שם ובין ההדים שמוחזרים אליהן ומהן - אל הנוף המשתרע מסביב.חילופי דברים אלה, בין "מציאות מדומיינת" ל"מציאות אמיתית", הפכו בביקורי החוזרים ונשנים מקור לא אכזב לדרמות ייחודיות שהתחלפו על בימתו של תיאטרון שדה זה.וכך, מטבע הדברים, עדשת המצלמה הפנימה את מעשי הקסמים הללו. את קסמן של קשתות הברזל שבחממה, על כיסויי הפלסטיק שמעליהן וצנרת ההשקיה שבתוכן. הללו כולם אלמנטים פונקציונליים לחלוטין - נטבעו לפתע בחותם אישי שונה, שייצר חללים תלת ממדיים, חופשיים מכוח הכבידה של תפיסת המציאות ומרחפים הרבה מעבר לה.

בחרתי בצילום שישקף מעט מדרמה מורכבת זו. דרמה שבה לעתים, כשהמסכים טרם הוסטו, "העלילה" ממתיקה סוד מאחורי יריעות מוגפות; לפעמים, כשכל הווילאות מורמים – הגבולות נפרצים, השחקנים יורדים אל הקהל, ומתחולל עירוב תפקידים שהנוף והחממות משמשים בו חליפות; ולא אחת, כש"ההצגה נגמרת" – הבמה ננטשת, אולם שרידי האירועים ממשיכים לדקלם רפליקות הולכות ודועכות.בכל הפעימות הללו, המצלמה שבידי אספה אל רשתה את שלל המקצבים וניסתה לאחוז בם, ולו לשעה קלה.

» אלישבע שקד מציגה את "חממה", תערוכת יחיד בהאנגר 2 בנמל יפו.ה'  18.10 עד א' 4.11.

השתתפה בהכנת הכתבה: הילה שקולניק-ברנר

*#