תגידו צ’ייסר: קבוצת הלומוגרפיה מגיעה לברים

קבוצת הלומוגרפיה המקומית השיקה פרויקט חדש, הגלריה הנודדת, שמחבר את חובבי הצילום עם קהילת חיי הלילה

רננה הלפרין, עכבר העיר
רננה הלפרין, עכבר העיר

לשפוך עליו אקונומיקה, יין אדום או פשוט לבשל אותו על אש קטנה – דברים שאי אפשר לעשות עם האייפון שלכם, אבל כדאי ורצוי לעשות עם סרט צילום, לפחות לפי חוקי הלומוגרפיה. סגנון הצילום הזה, שהופך את הדפקט לאפקט, ממשיך להשתלט על תל אביב ולאתגר את משתמשי האינסטגרם.

» האירועים והתערוכות שעוד מחכים לנו השנה

» ביונסה ואני: טליה לינק מאמצת מכשפותאחרי שהקהילה הלומוגרפית הפיצה את הבשורה במגוון אירועים, הקימה קבוצת פייסבוק פעילה וחדרה ללב המיינסטרים בפרסומות ובקטלוגים – היא מגיעה למקום הכי קרוב ללבו של התל אביבי המצוי: הברים. זה חודשיים שהלומוגרפים מסתובבים עם גלריה נודדת בברים בעיר ומקיימים במקום צילומים. המשתתפים הם חברי הקהילה שמגיעים לצלם ולשתות, או סתם בליינים שנקלעו למקום והוזמנו לקחת חלק בחוויה. ביום ראשון, 21 באוקטובר, יתקיים האירוע השישי והסוגר של הגלריה הנודדת בקונטיינר ביפו.“החוק הכי חשוב בלומו זה שאין חוקים”, מסבירה דפני ענבר, נציגת הסניף הישראלי ומיוזמי האירוע, “אנחנו עובדים עם כמה מצלמות פילם פשוטות שנבחרו בקפידה ויוצאים לחוויה, בלי מחשבה על פריים, קומפוזיציה, אור ומה שבדרך כלל מלמדים צלמים - ויוצרים חופש צילום שמגלה עולמות מדהימים”. האפקטים הפופולריים ביותר בלומו נוטים להתהדר ברמת התעללות גבוהה: חשיפה כפולה, שימוש בפילם שפג תוקפו, הרתחת התשליל, פיזור נצנצים בתוך המצלמה או שבירת העדשה – הרעיון הוא להתרחק במידת האפשר מעולם הצילום הקלאסי. “אני נהנית בעיקר מחוסר הידיעה שבדבר, אין סיפוק מיידי של פריים שצילמת ומיד אתה רואה אותו, אלא מידה של אקראיות והמתנה”, מוסיפה יהל הילי שחר, צלמת לומו צעירה.

לומו לתפארת (צילום: דפני ענבר)קהילת הלומוגרפיה העולמית מונה מאות אלפי משתמשים, והסניף המקומי מתהדר בכ־2,000 מעריצים מושבעים. הפעילות הרשמית של לומוגרפיה ישראל היא אמנם יבוא מצלמות ואביזרים, אבל עיקר הפוקוס הוא על חיי הקהילה. פרט לאירועי הגלריה הנודדת מתקיימים מפגשים, סדנאות, הרצאות, תחרויות ועמוד פייסבוק שמתפקד כגלריה וירטואלית. הפרויקט החדש מגיע לברים כדי לחבר את הצילום לאנשים ולאווירה. הבר הוא לרוב זה שמכתיב את נושאי התערוכה: בסלון ברלין התמקדו בסוריאליזם, הסודה בר החזיר את האותנטיות הישראלית לתמונה ובברווז תיעדו את חבורת הרולר דרבי המקומית. באירוע הראשון של הגלריה בקונטיינר חגגו, בהתאם לצו המקום והדגה - השקה למצלמה חדשה לה סרדניה, בעלת עדשה מאוד רחבה, שאכן מגיעה בצורת קופסה של סרדינים. בהמשך החודש, כאמור, יתקיים האירוע השני בקונטיינר, ובו יוצגו מהעבודות שצולמו במקום ויחגגו השקה של לה סרדיניה DIY, מצלמות שניתן לעצב ולקשט בעצמך. האירוע יכלול גם פוטו־בוט, שבו יינתנו מצלמות לסקרנים כדי שיוכלו להתנסות, ומסיבה עם די.ג’ייז ולומגרפים נלהבים שיתעדו את הסגירה הרשמית של הקיץ.

» האירוע החותם את פרויקט הגלריה הנודדת. א' 21.10, הקונטיינר, יפו.

תגובות