אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נדודים, מרחבים ואמנות הקולנוע: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בגלריה גבעון בוחנים את האני היהודי, במוזיאון ישראל עורכים יום עיון על הקשר בין מוזיאון לתיאטרון, במרכז לאמנות עכשווית בודקים את המרחב המנכס, ובגלריה זומר מתחקים אחר מקורות הקולנוע

תגובות

ראשים מדברים ארז ישראלי מציג בתערוכה "אדמה נמוכה"  בגלריה גבעון עבודות פיסול. התערוכה נוצרה בעקבות מלגת חילופי אמנים עם גרמניה, שניתנה מטעם משפחת ברונר ומכון גטה. ההתנתקות מהסצנה ומההוראה בארץ איפשרו לישראלי לעבוד באופן רציף ללא הפרעות ולהתמקד לחלוטין בתהליכי עבודה בסטודיו ללא תערוכה או לחץ אחר. חלל זמן זה איפשר תהליך מחקרי והתנסויות נטולת חשש וביקורת.

בתערוכה מוצגים 14 ראשים היוצרים יחד קהילה נודדת או פוטנציאל של נדידה. הגוף נעדר ממצבה זו. כל הראשים הם למעשה דיוקן עצמי שהתעוות ושונה בתהליך היציקה. האני היהודי בא לידי ביטוי ב"דיוקן עצמי עם אף”, האף התארך והפך לרגל או זרוע שעליה נשען/נתמך הראש.

ארץ ישראלי - אדמה נמוכה. עד 20.10. גלריה גבעון, גורדון 35, תל אביב. שעות פתיחה: א', ו' 14:00-10:00; ב'-ה' 19:00-11:00; שבת 14:00-11:00.

14 ראשים היוצרים יחד קהילה נודדת. עבודה של ארז ישראלי

אמנות התיאטרון התערוכה "לשם ובחזרה"  במוזיאון ישראל היא סיפור מקביל של חייהם ועבודתם של שני אמנים אשר פעלו בסוף המאה ה-20 - יוזף בויס ותדאוש קנטור. שניהם פעלו בשוליים של תחומי אמנות רבים, בטווח רחב של אמצעי הבעה כמו הפנינג, מצגות, מופעים, הצגות, הפגנות רחוב, הרצאות, סמינרים, דיונים ועוד. הקשת הרחבה הזו שימשה להם אמצעי חזותי להתמודדות עם ההיסטוריה הפרטית והכללית.

כל אחד מהאמנים התמודד בדרכו המיוחדת להעלאת זיכרונות לתודעה – אנמזה - היא מילת מפתח בעבדותם והיא גם המפתח לתערוכה. להיסטוריה היה תפקיד מכריע בחיי בויס הגרמני וקנטור הפולני, ושניהם מתייחסים לשאלה של היחסים בין יהודים גרמנים ופולנים ולתהפוכות הטראומטיות של ההיסטוריה האירופאית שחוו איש איש בדרכו.

ביום ב' 15.10, 17:30-9:30, ייערך יום עיון בעקבות התערוכה לציון סיומה. יום העיון יעסוק בקשר בין מוזיאון לתיאטרון ובמורשת האמנותית של שני האמנים. משתתפים: ירומיר ידלינסקי, אורן שגיב, פרופ' חביבה פדיה, גיא גוטמן, ד"ר שרון אהרונסון-להבי, תמר גטר, גל וינשטיין, שרית שפירא, יסמין גודר, יובל רימון (קבוצת זיק), הדס עפרת, סמדר יערון, גיא בירן ואריאל אפרים-אשבל.

יוזף בויס ותדאוש קנטור - לשם ובחזרה. עד 27.10. מוזיאון ישראל, שדרות רופין 17, ירושלים. שעות פתיחה: ', ב', ד', ה' 17:00-10:00, ג' 21:00-16:00, ו' וערבי חג 14:00-10:00, שבתות וחגים 17:00-10:00. יום עיון בעקבות התערוכה: ב' 15.10, 17:30-9:30.

אמצעי הבעה שונים. עבודה של תדאוש קנטור

מקלט זמני דנה לוי מציגה בתערוכה "סדר עולם" שלוש עבודות וידאו ושתי סדרות של צילומי סטילס מהשנה האחרונה, שטרם הוצגו בישראל.  בתערוכה זו לוי ממשיכה לבחון את המרחב המנכס ומגדיר אובייקטים. מרחב זה מתקיים מבחינתה במוזיאוני טבע או היסטוריה, בחללי תצוגה פונקציונליים, כגון מדפי הסחורות המוחרמות במכס, או בחללי תצוגה מקריים, חבויים, כמו מערה שנותרו בה שיירים של האנשים שמצאו בה מקלט זמני. אותם מרחבי תצוגה של טבע משומר ושל עבר מבוקר נוגעים בזיכרון ומייצרים מעין אוסף המגדיר ומקטלג את התפיסה של התרבות שיצרה אותו. אוצרת: מעין שלף.

דנה לוי - סדר עולם. עד 10.11. המרכז לאמנות עכשווית, קלישר 5, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 19:00-14:00, ו'-שבת 14:00-10:00.

מרחבי תצוגה של טבע משומר ושל עבר מבוקר. עבודה של דנה לוי

ערטול סודות הקסם תערוכת היחיד של תמר הרפז "Girl-to-Gorilla" בגלריה זומר מסמנת את שיאו של מהלך מחקרי המתחקה אחר מקורותיו של הקולנוע. בניגוד לסרטים הקודמים של הרפז, התערוכה הנוכחית היא תוצר של בהייה מתמשכת במסך המחשב הביתי. כיסאות הקטיפה האדומים של בתי הקולנוע התחלפו במיטתה של הרפז, ושעות ארוכות מול מסך המחשב השטוח הפכו אותו לפתחה של מאורת ארנב פרטית, שהנפילה אל תוכה מסתחררת בסדרת השתקפויות אינסופית. באמצעות טכניקות קוסמות מן המאה ה-19, ראיות לפשע נחשפות באופן הדרגתי, והצופה מוזמן להתהלך במנגנון יצירת הדימוי ולערטל את סודותיו של הקסם. צפייה קפדנית תוביל לפתרון התעלומה ותאפשר למבקר לברוח מן החדר.

בחדר הפרויקטים S2 של גלריה זומר מציגה מיה בלוך את התערוכה "זה לא קורה", ובה ציורים חדשים בפורמט גדול. באמצעות שלוליות של שמן, אקריליק ודיו, המאולתרות בקפידה, בלוך מתווה דמויות מתוך תצלומים שנמצאו. היא מציירת באופן אינטואיטיבי עד שהדמויות נעשות מופשטות ונראות כרוחות רפאים מלאות חיים, כמו תצלומים שעברו מסכת של פגיעות טראומטיות.

תמר הרפז – Girl-to-Gorilla. עד 20.10; מיה בלוך - זה לא קורה. עד 20.10. גלריה זומר, שדרות רוטשילד 13, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ה' 18:00-10:00, ו' 14:00-10:00, שבת 13:00-11:00.

מתוך עבודה של תמר הרפז

כתבות שאולי פספסתם

*#