חשיפה אמנותית ותקשורת יצירתית: תערוכות מומלצות לסוף השבוע - אמנות - הארץ

חשיפה אמנותית ותקשורת יצירתית: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

מאיר אפלפלד מתארח בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב, אמנים חושפים את זהותם במרכז עמיעד היפואי, ובוחנים את יכולתם לשתף בגלריה אלפרד 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

רצינות קלילהמאיר אפלפלד מציג בגלריה האוניברסיטאית ציורים המתארים את הנראה, את הטבע על מופעיו השונים, אך אין הוא מבקש אחר הייצוג המימטי, אלא חותר אל איזון ואיחוד בין הטבע לדימויו הסובייקטיבי, בין "אני" ל"עולם".

ציוריו של אפלפלד ניחנים בכוח ברור לצד עידון רגיש. יש בהם קלילות מרצדת כמעט של חריטות ונגיעות בקצה המכחול לצד רצינות של הבעה; התבוננות בצורות ובנפחים הנראים לעין, לצד תנועה שיוצרת צורות בכוח הדמיון.

מאיר אפלפלד - ציורים. עד 2.11. הגלריה האוניברסיטאית, חיים לבנון 1, תל אביב. שעות פתיחה בסוכות: ג'-ו' 5.10-2.10, 14:00-10:00.

כוח לצד עידון. עבודה של מאיר אפלפלד

האמת העירומה התערוכה הקבוצתית "חשיפה Xpozito" עוסקת בדמות האמן ובזהותו. התערוכה מציגה שילובים של אובייקטים שונים תוך שליטה מוחלטת על פרספקטיבה, אור, ותחושת מרחב. המטרה היא לחשוף לצופה את האמן עצמו, הדמות האמורפית שמנסה להעלות את החומר הגולמי אל רמה תרבותית בעלת ערך.

בתערוכה משתתפים מעל 40 אמנים, ותיקים וחדשים, המציגים עבודות במגוון מדיומים: אוצרים: אתי ופרדי פביאן.

חשיפה Xpozito. עד 19.10. מרכז עמיעד, עמיעד 12, שוק הפשפשים, יפו. שעות פתיחה: א'-ד' 15:00-11:00; ה' 15:00-11:00, 23:00-19:00; ו' וערב חג 14:00-10:00. חג ושבת סגור.

האמן כדמות אמורפית. עבודה של טליה לביא

התקשורת אשמה התערוכה "שאלה. תגובה. בחינה. תגובה." היא חלק מפרויקט האמנותי-ניסיוני  Mutatis Mutandis, המתפקד כמעבדה אמנותית במדיה הווירטואלית. הפרויקט מנסה להתחקות אחר גבולות קיומם של יצירת האמנות ושל שיתופי הפעולה האפשריים בין האמנים הישראלים והבריטיים השותפים בפרויקט.

בתערוכה הנוכחית, כמו גם בתערוכה הראשונה בגלריה ARBEIT שבלונדון, הדיון הוא באפשרויות הדו-שיח בין צמדי האמנים ישראלי-בריטי; עד כמה אתגרי לאמנים להגיע לעיבוד משותף של היצירה עד בנייתה בחלל התצוגה? מעבר לתוצר החזותי של היצירות, התערוכה מציעה לבחון את המתח בין ההיבטים הרגשיים שהיצירות מעלות ובין התוצאה החזותית. 

מבנה הפרויקט מאלץ את צמדי האמנים ליצור בצורה כמעט ספונטנית ומותיר את התכנון כתוצר לוואי המבקש לבחון את עצמו ואת תרומתו. תהליך זה של יצירה ועשייה משותפת, המבוצע אך ורק בתקשורת וירטואלית, מציג סוגים שונים של תקשורת ויצירה בין הזוגות, המייצגים תפיסות שונות. אבי קריצמן וקוס אהמט (Cos Amet) יצרו חלל עבודה משותף והפכו לישות יוצרת אחת; אורלי דביר ודניאל בורק (Daniel Bourke) נקלעו לקשיי תקשורת ולמאבקי כוחות ולא התקדמו לתחום המחשבה והעשייה המשותפת. עשייתם המשותפת נותרה במישור הווירטואלי בבלוג  משותף; ברק ברינקר נותר לבדו בפרויקט, לאחר שהאמנית לאוני לשלאן (Leonie Lanchlan) החליטה לעזוב.

כל שיתופי הפעולה מציגים סוגים שונים של שיתופים אמנותיים ניסיוניים ומבטים שונים על "האני" היוצר אל מול ה"אנחנו" כיוצרים אינדיבידואליים או כישות מורכבת אחת. אוצרים: נמרוד ורדי ושרון תובל.

שאלה. תגובה. בחינה. תגובה. עד 14.10. גלריה אלפרד, בן עטר 19, תל אביב. שעות פתיחה: ג'-ה' 21:00-17:00, ו' 14:00-10:00, שבת 15:00-11:00. ביום חמישי 6.10, 19:30, ייערך שיח גלריה בנוכחות האמנים והאוצרים.

ישות יוצרת אחת. עבודה של אבי קריצמן וקוס אהמט

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ