אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שלח לי שקט: יונתן גולדמן משתיק רמקולים

התערוכה "ישנים במיטות שלנו" ביקשה לבדוק את יחסם של אמנים צעירים למצב הכלכלי, הביטחוני והגלובאלי. גולדמן לקח את זה לרעשים הבלתי פוסקים מסביב

תגובות

מאז ומתמיד הקשר הקיים בין עולם המדע לאמנות סיקרן והעסיק אותי. מתוך המשיכה הזו היה בלתי נמנע שגם במהלך לימודי במחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר אעסוק בקשר הזה. בין התוכן המפעיל, העובדות והמציאות למעטפת הנראית לעין ולתחושה והרגש שהיא מייצרת. פרויקט הגמר שלי עסק בטרנספורמציה של מעבדה כימית לייצור הסם MDMA לכדי אובייקט אמנותי המייצר סאונד, קצב וחוויה.

» "ישנים במיטות שלנו" - לכל הפרטים

סדרת העבודות המוצגת בתערוכה הנוכחית התחילה מהמחשבה על רמקולים ועל סאונד, על רעשי החיים, ויותר מזה, על השקט שבין רעש לרעש. על הצורך הבסיסי שלנו כבני אדם לתקשר, לדבר ולהאמין שמישהו מקשיב לנו.

הרמקולים מייצגים עבורי את הקול הקבוע של הדברים, את הרעש הבלתי פוסק. אותם הרמקולים שפעלו, איבדו את מטרתם, הם כבר אינם עובדים אך עצם קיומם והעיסוק בהם מחזק את אותו קול פנימי, עדין ובודד שמזכיר כי הסערה עוד קיימת.

העבודה היא תגובה לאותם קולות ורעשים בלתי פוסקים המלווים אותנו במהלך חיינו, יום יום, כחלק בלתי נפרד. אותם קולות חיצוניים ופנימיים שהם בעצמם הסערה.

מרוב הרגל לקצב המהיר של שגרת החיים בעיר ובחברה המודרנית דחקנו את רגעי השקט לפינה כדבר שולי וחסר משמעות.

ממצב מוכר ואקטיבי לאובייקט דו ממדי חסר פונקציה. הרמקול של גולדמן

בעבודה זו אני לוקח את הרמקול, האובייקט המייצר סאונד, ההופך פולסים חשמליים לקול, ומשתיק אותו. ממצבו המוכר והאקטיבי הוא הופך לאובייקט דו ממדי, שקט וחסר פונקציה, כך שלרגע אחד נוכל להתייחס לדממה, לשקט שקיים אך אנו לא מסוגלים להתייחס אליו מרוב רעש.

כאן גם בא לידי ביטוי החיבור לתערוכה "ישנים במיטות שלנו", שעוסקת באקטואליה ומבטאת את רחשי לבם של דור האמנים הצעירים והמבטיחים ביחס למצב הכלכלי, הביטחוני והגלובאלי שלנו כפרטים וכחברה מנקודת מבט אישית, כנה ויצירתית. אוצרות התערוכה חוקרות את תגובתם של האמנים המשתתפים לגבי המנגנון האינדיבידואלי המניע אותם לפעול, ליצור ולתפקד ביומיום הבלתי פשוט של ישראל לאחרונה ולהציג את תגובתם האישית.

» יונתן גולדמן מציג בתערוכה "ישנים במיטות שלנו" בגלריה Artstation, מתחם התחנה. עד 17.1.

השתתפה בהכנת הכתבה: הילה שקולניק-ברנר

*#