אבולוציה, התבגרות וחדרי פלאות: תערוכות מומלצות לסוף השבוע

בגלריה אלון שגב מגישים גנטיקה של סלעים, בגלריה בנימין פוסעים בעקבות גיל ההתבגרות, ובמוזיאון הרצליה מציעים פרשנות עכשווית לחדרי פלאות

ריצוף גנטי אריק לוי מציג בגלריה אלון שגב את התערוכה "Genetic Intimacy", הבאה כשנתיים אחרי "Natural Disorder". העבודות של לוי מדגימות שלב נוסף באבולוציה של הסלע ביצירה ושלב נוסף בהתפתחות הנרטיב היצירתי שלו.

"Genetic Intimacy" היא נקודת מפנה שבה הפוקוס ביצירתו של לוי נע מהסלע כמונוליט, נטול סימטריה גיאומטרית, המקבל את הגדרתו הוויזואלית מהשתקפויות הסובב אותו בתוכו, אל יצירה בעלת גבולות ברורים הנמצאים באינטראקציה עם הסביבה. משטחים ופאות נמצאים בתהליך של אבולוציה וצמיחה והגבולות החיצוניים הופכים לחללים ולמכתשים, שלתוכם עין המתבונן יכולה להיכנס ולחקור. 

אריק לוי - Genetic Intimacy. עד 9.11. גלריה אלון שגב, שדרות רוטשילד 6, תל אביב. שעתות פתיחה: ב'-ה' 18:00-10:00, ו' 13:00-10:00.

אבולוציה של משטחים. עבודה של אריק לוי (צילום: Ian Scigliuzzi)

אינטמיות מנוכרת איריס חסיד סגל מציבה בתערוכה "Make Believe" שבגלריה בנימין סימני שאלה על דרכה של החברה שבה אנו חיים. במשך תקופה מצלמת חסיד סגל את בתה וכמה מחברותיה, משחזרת איתן אינטראקציות הלקוחות מחיי היומיום שלהן, מתארת רגעים של אינטימיות מהולים בניכור, בניסיון לברר אם החברות תורמת להן להתמודדות עם גיל ההתבגרות או שמא מערימה קשיים. הצילומים והמפגשים מציפים מאפיינים תרבותיים, ובהם התלות בטלפון הנייד ובאפליקציות החברתיות וההתבגרות בצל תוכניות הריאלטי. אלו מעוררים מתחים והזדהות בנוגע לתפיסת עולמן של הילדות-נערות. אוצרת: גילי זיידמן.

איריס חסיד סגל – Make Believe. עד 6.10. גלריה בנימין, צ'לנוב 28, תל אביב. שעות פתיחה (מיוחדות לתערוכה זו): ג', ה' 19:00-16:00; ד' 14:00-11:00, 19:00-16:00; ו'-שבת 14:00-11:00.

התבגרות בצל תוכניות ריאליטי. עבודה של איריס חסיד סגל

כמיהה לבראשית התערוכה "חדרי פלאות באמנות עכשווית – מהשתאות להתפכחות" במוזיאון הרצליה מציעה פרשנות עכשווית לחדרי הפלאות, שהיו חלק ממסורת אירופית של אספנות על ידי אצילים ובעלי ממון במאות ה־18-16. בחללים אלה קובצו בזמנו מאגרים אנציקלופדיים של אובייקטים מוזרים, מטרידים, מפתיעים ואקזוטיים. עושרו של האוסף, שהוצג בדחיסות ובערבוביה, העיד על עוצמתו של האספן האציל. חדר הפלאות ההיסטורי התפתח כשעדיין לא היו הבחנות ברורות בין מדע, פילוסופיה ואמנות, בתקופה שבה גם החלו מסעות הגילוי של "העולם החדש", ועמו המסחר עם ארצות רחוקות. חדרי הפלאות היו, אפוא, תוצר מובהק של תקופתם: ביטוי לצימאון האנושי לידע. חלק מאוספים אלה היוו למעשה את הבסיס למוזיאונים המודרניים.

תערוכה זו מבקשת לבדוק מה טיבה של אמנות עכשווית העוסקת בנושאים דומים לאלו של חדרי הפלאות ההיסטוריים. התערוכה מציעה פרשנות שלפיה יצירות אמנות עכשווית מעלות תמונת עולם שונה מזו של חדרי הפלאות המוקדמים, הנובעת מהשינויים שחלו בעולם ומהשינויים בתפיסתנו את העולם. בתערוכה שזורים כמה קווים רעיוניים, ובהם המתח בין ההתרחקות מהטבע והטבעי ובין הכמיהה אל המקום הבראשיתי, המתורגמת לאמצעים מלאכותיים;  היקסמות מיפי הטבע, שבחינה מעמיקה יותר מגלה כי מדובר באסונות אקולוגיים ממעשה ידי אדם; גיוסו של הידע המדעי לטובת קפיטליזם דורסני; יצירתם של מיתוסים תרבותיים המשמנים מערכות של כוח; ולבסוף – ריקון מתוכן של דימויים עד כדי תחושה של אובדן יכולתם לייצג את המציאות.

משתתפים: אתי אברג'יל, בועז אהרונוביץ', מאיה אטון, שי עיד אלוני, שפי בלייר, דינה גולדשטיין, שרון גלזברג, אורי גרשוני, אייל ויצמן ופאולו טבראס, אליעזר זוננשיין, איתי זיו, דנה לוי, אלה ליטביץ', טליה לינק, עידו מיכאלי, נועה בן-נון מלמד, נועה רז מלמד, תומר ספיר, עינת עריף-גלנטי, אריאלה פדן, אליס פליישר, עמרי צין, אילה צרפתי, אפרת קליפשטיין, רועי רוזן, קרן רוסו, גיא רז, אסיף שוורץ, ירון שטיינברג, מיכל שמיר, בל שפיר, אורי שפירא ועירית תמרי. אוצרות: דליה לוין, דריה קאופמן וגילה לימון.

חדרי פלאות באמנות עכשווית – מהשתאות להתפכחות. עד 29.12. מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הבנים 4, הרצליה. שעות פתיחה: ב', ד', ו'-שבת 14:00-10:00; ג', ה' 20:00-16:00.

"הפרוכת האתיופית", עבודה של עידו מיכאלי

תגובות