"אוהבים אמנות, עושים אמנות" - אבל כנראה שלא מספיק

אירועי פתיחת התערוכות מבטיחים תערוכות חדשות, מפגש עם אמנים והמון אטרקציות מעולם האמנות התל אביבי. רק חבל שאת האווירה הנכונה אי אפשר למצוא בשום מקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ערב פתיחה של סופ"ש האמנות של תל אביב טומן בתוכו ציפייה רבה. במשך שלושה ימים המוזיאונים והגלריות בעיר אמורים לפתוח את שעריהם לעולם האמנות התל האביבי, ולתת לקהל הרחב לדגום קצת מכל הטוב הזה בחינם. הציפייה הגדולה מהערב הזה מבחינתי, מלבד לעוד סיור גלריות שפתוחות גם בשעות אחה"צ ובסופ"ש בחינם, הייתה לראות קהל רחב וסקרן הולך ברחוב ומחפש אמנות. דמיינתי אנשים נעמדים ליד מייצגים ומנסים להבין, נכנסים לגלריה שהם לא מכירים, שומעים רעש סטטי מרחוק ולא נשארים אדישים. הציפייה הגדולה הייתה סוף סוף לפגוש את העיניים סקרניות של ההמון.

» אוהבים אמנות - עושים אמנות 2011 » המלצות לאירועי פתיחת עונת התערוכות

הנקודה הכואבת ביותר של ערב פתיחת התערוכות בתל אביב היא שלא הייתה בו אווירה בכלל. שדרות רוטשילד, מה שאמור להיות העורק המרכזי של הגלריות בעיר, שדרה משתקמת שאמורה לארח ברחובות הצדדיים שלה את אחת מתערוכות הרחוב המסקרנות, נראתה אתמול בערב לא יותר מרגילה. למעט גלריה דניאל שהתבלטה באירוע פתיחה צפוף למדי, מרבית האנשים ברחוב פשוט לא ראו את הנעשה סביבם. אפילו מיצג הסאונד ששגר את הבנק הבינלאומי לחלל ברעש עצום, לא ממש הפריע לקבוצת צעירים למשוך כסף מהכספומט ולהמשיך בדרכם.

פותחים עונה. ככה זה נראה:

תערוכת הרחוב שיבושים של האוצרת סאלי הפטל נוה היא כנראה הדבר המוחמץ ביותר בערב. הפטל נוה עבדה על התערוכה שמונה חודשים והתאימה אותה למרחב, ואז הגיעה מחאת האוהלים. מתוך כבוד והבנה למצב, היא הזיזה את העבודות מלב השדרה לרחובות הצדדים שבאזור. יצירות שאמורות לערער על הסדר הציבורי, שאמורות לשבש את המצב הרגיל של הליכה אדישה בשדרה, פשוט נעלמו מהעין. וידאו ארט בפינת הרחובות בצלאל יפה ואחד העם, יפה ככל שיהיה, זכה לכמה מבטים חטופים ולא יותר. את כל השאר, מבלי מדריך כתוב או טלפון נייד משוכלל, פשוט לא מצאתי. תערוכת רחוב אמורה לקפוץ לעין, לא לתת לעוברים המשיך ללכת מבלי להוציא איזושהי סוג תגובה. הגרוע ביותר היא להחביא אותה בין בתי מגורים ברחובות צדדיים ולא לתת לה ביטוי בין  גלריות, בתי קפה, עצים וחנויות – שם המקום הראוי לה.

תערוכה נפלאה שהסופ"ש הזה העניק נמצאת בבית המסתורי שברחוב חיסין 27. כנראה המקום הכי לוהט והכי נכון להיות בו בערב הזה. המתחם הקטן של הבית היה צפוף ועמוס עד הכביש. האמנים הסתובבו מתרגשים, נותנים אינפורמציה מעניינת על הבית המקסים והמייצגים. למרות שלא עומד מאחוריהם גוף תומך כמו גלריה או מוזיאון, השילוב בין היצירות לאדריכלות ולסיפור המרתק של הבית מדויק, וזה מספיק להשאיר את המבקרים ספק משועשעים ספק מסוקרנים. הוילה היפהפה שעומדת נטושה כבר 15 שנה לא נותנת לדימיון להישאר רגוע. שילוב של וידאו ארט מצמרר ועבודות "כבדות" בחללים הקטנים והמאובקים, כשסמני כפות רגליים מאובקות של בעלי חיים וקורי עכביש מעטרים אותם, זה כנראה התחלתו של סיפור הבלשים הטוב ביותר שתמצאו באזור.

אניד בלייטון לא יכלה לנסח את זה טוב יותר. הבית המכושף ברחוב חיסין

גם ביתן הלנה רובינשטיין, ששקק חיים הערב הרבה יותר מהרגיל, סיפק חוויה נהדרת בתערוכה בפנים - אמנות רחוב בתל אביב. משפחות עם ילדים, שוחרי אמנות מתחילים וגם סתם תימהוניים, כולם נכנסו לתערוכת הגרפיטי המדוברת. נדמה שכל המבקרים נשבו שם באיזה קסם ילדותי: הצביעו על הציורים, ציירו במיצג האינטראקטיבי ולא הפסיקו לצלם ולהתפעל. ביתן הלנה רובינשטיין פתוח גם באמצע השבוע עד שעות מאוחרות והכניסה אליו חינם, אבל אם היה צריך אירוע רשמי מטעם העירייה כדי להוציא את האנשים מהבית ולראות על מה מדובר – זה לגמרי שווה את זה.

אני מאוד מקווה שלא הייתי במקום הנכון. שמתחם יפו באותן השעות המה אדם ושתערוכת הרחוב במתחם גורדון הייתה נהדרת. אני גם מקווה שכל האירועים המתכוננים לשאר הסופ"ש: חדרי סטודיו פתוחים, שיחות עם אמנים ומייצגי רחוב מרשימים, יהיו מלאי עניין וקהל.הכי חשוב זה שלא תתקלקל לנו הציפייה ושנמשיך להאמין שצפויה לנו עונת תערוכות מרשימה.

» אוהבים אמנות - עושים אמנות 2011 - לכל התערוכות והאירועים» המלצות לאירועי פתיחת עונת התערוכות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ