שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עולם פנימי, פנטזיה ויחסים: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

התנגשות בין עולמות במשכן לאמנות עין חרוד, פנטזיה ודימויי מקום בגלריה המדרשה, חיים שבריריים בגלריה אלפרד ועיסוק באובדן בגלריה משרד בתל אביב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אקספרסיביות וכאב בתערוכה של דן פרנק (2007-1934), "עיניים פקוחות", מודגשות שתי תקופות משמעותיות ביצירתו, המשקפות את המעבר מנוף הקיבוץ המוכר להתמודדות עם עוצמתה של ניו יורק. ציוריו המוקדמים מבטאים מבט השואף לפשטות ובהירות, ואילו בציוריו המאוחרים ניכרות התנגשות בין עולמות וסתירות פנימיות.

ציורי נוף וטבע דומם של פרנק משנות ה-50 וה-60 מתמקדים בעיקר במבניות, בצורה ובחלוקה הפנימית, והם נעים בהדרגה לקראת הפשטה גיאומטרית. בשנות ה-90, לאחר שהתרחק לניו יורק לשנתיים וחזר לקיבוצו גן שמואל, הוא החל ליצור עבודות מפתיעות, נועזות וגדולות ממדים בסגנון אקספרסיבי, שיש בהן תשוקה,חרדה, בדידות וכאב. באותה תקופה יצר סדרה סימבולית-מושגית, הבוחנת במבט ביקורתי את ערכי החברה הקיבוצית שאליה שב: התפוגגותם של ערכי השוויון לעומת מידת חופש המחשבה והיצירה שהיא מאפשרת לפרט. 

בשנת 2007 נפטר פרנק ממחלה שקטעה את יצירתו. תערוכה זו והקטלוג המקיף המלווה אותה מאפשרים, לראשונה, היכרות עם עולמו הפנימי ועם מבחר ממיטב יצירותיו. אוצרת: שיר מלר-ימגוצ'י.

דן פרנק - בעיניים פקוחות. ללא מועד סיום. משכן לאמנות עין חרוד. שעות פעילות: א'-ה' 16:00-9:00, ו' וערבי חג 13:30-9:00, שבת וחג 16:30-10:00.

"רכבת תחתית", 1993, עבודה של דן פרנק

מציאות ופנטזיה התערוכה הקבוצתית "קונגו" בגלריה המדרשה עוסקת במקרים שבהם הפנטזיה משתכנת בדימוי של מקום. לא שהעיסוק במקום או בפנטזיה היה בהכרח חלק מהמוטיבציה שהניעה את העבודות, ולא בהכרח היו המושגים האלו בתודעת האמנים במהלך העבודה,  אבל הקרבה של העבודות זו לזו יכולה אולי להצביע על היבט מסוים של האופנים שבהם האמנות עושה שימוש במציאות. משתתפים: מוטי גולן, יאיר גרבוז, תמר גטר, תמר הירשפלד, טמיר ליכטנברג, רועי מנחם מרקוביץ, ערן נוה ורונה פון שטרן. אוצר: בועז ארד.

קונגו. עד 8.9. גלריה המדרשה, דיזנגוף 34, תל אביב. שעות פעילות: ב'-ה' 19:00-12:00, ו' 14:00-10:00, שבת 14:00-11:00.

הפנטזיה משתכנת במקום של דימוי. עבודה של מוטי גולן

מרחב ואינטימיות התערוכה הזוגית "מרחב תמותה" של עדי לוי וניצן סט מעלה סוגיות רגשיות ואינטימיות על מראות מוכרים ויומיומיים, ומציבה בפנינו שרידים, קליפות או שלדים של חיים שבריריים שאינם. לוי מציג עבודת סאונד לצד שש הדפסות פיגמנט של עבודות מדיה דיגיטלית, וסט מציגה מיצב שהוא קונסטרוקציה מפוסלת מפורצלן. 

סט ולוי חוברים יחד לדיאלוג הבוחן את השליטה והמודעות שלנו לעצמנו ולסביבה שלנו. נקודת מוצאם היא המקום האנושי והפרטי במערכות בסיסיות (ארכיטקטוניות וגופניות) שהם בוחרים לחשוף, לפרק ולהפשיט. מערכת היחסים בין יצירותיהם נעה בין הרצון והסיפור האישי לבין מחויבות פונקציונלית. אוצרת: קרני ברזילי.

עדי לוי וניצן סט – מרחב תמותה. עד 31.8. גלריה אלפרד, בן עטר 19, תל אביב. שעות פעילות: ג'-ה' 21:00-17:00, ו' 14:00-10:00, שבת 15:00-11:00.

האנושי והפרטי במערכות. עבודה של ניצן סט

קריעה ואיחוי אירית בלוזר, אמנית מיצג ודו ממד וחוקרת אמנות, מציגה בתערוכתה "הים של מנחם"  עבודות משתי סדרות חדשות, "סירה"  ו"צילומים תפורים", ששתיהן עוסקות בבריאה מחדש של צילומים, בקריעה ובאיחוי מחדש של דימויים הקשורים בטראומה ובאובדן של משהו שהיה וחלף.  בלוזר מתעסקת עם הדימוי המצולם - בין אם בטכניקה של קריעה ותפירה, ובין אם בציור - מנקודת מוצא של ציירת פעולה: התהליך והחזרתיות שלו והטיפולים השונים באותם דימויים מתפקדים כמשכך כאבים שמרחיק את הצופה מסיפור האובדן העומד מאחורי הצילום, ובכך חושף את תת ההכרה של האמנית.

אירית בלוזר - הים של מנחם. עד 5.9. גלריה משרד בתל אביב, זמנהוף 6, תל אביב. שעות פעילות: ב'-ה' 14:00-11:00, 19:00-17:00; ו' 14:00-11:00.

בריאה מחדש של צילומים. עבודה של אירית בלוזר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ