אירית בלוזר

שתי סדרות מוצגות בתערוכה - "סירה" ו"צילומים תפורים". הסדרה "סירה" מבוססת על צילום ישן, משנת  1954, שבו ילד ונער חותרים בסירה באגם בפולין. הילד בצילום הפך להיות לאדם קרוב שאת סיפור חייו אני מכירה ויודעת.

» "הים של מנחם" - לכל הפרטים

עבדתי באקריליק על בד ויצרתי כ-50 עבודות המהוות העתקים מצוירים של הצילום. שוב ושוב ניסיתי להעתיק את הצילום ולשמור על הדימוי. תהליך העבודה לווה בכתיבת יומן שבו תיעדתי תחושות ומחשבות ובעיקר רשמתי בו את חלומות הביעותים שליוו אותי באותה תקופה.

"דווקא משום היותו של אירוע, אמיתי וטראומתי, אין אנו מסוגלים לחבר אותו למציאות שלנו ואנו חווים אותו כרוחות רפאים בסיוטי הלילה", אומר סלאבוי ז'ז'יק.

האינטראקציה שבין עולם התת הכרתי המופיע בחלומות ובין העשייה בסטודיו מעוררת בי תהייה ופליאה המתגלמת בשאלות; מהם יחסי הגומלין בין שני העולמות הללו? והאם הדיאלוג הסמוי ביניהם מצליח לעבור גם אל הצופה? כלומר לתקשר?

להרחיק ולרפא את המציאות הטראומטית. אירית בלוזר, צילום מיצג

את העבודה על "סירה" סיימתי באחת ומיד התחלתי לעבוד על "צילומים תפורים". קרעתי ותפרתי מחדש הדפסים של צילום ישן של דיוקנו של נער ויצרתי סדרה.

שניות וחזרה (repetition), חיבור ומיזוג (integration) הם המוטיבים המלווים את שתי הסדרות, אך רק משסיימתי את העבודה עליהן התפניתי ללמוד את משמעותם, מפרויד ללאקאן, מהאל פוסטר לסלאבוי ז'ז'יק. דובר ונחקר. נושא החזרה כפעולה שבאה להרחיק ולרפא את המציאות הטראומטית. החזרות בעבודותיו של אנדי וורהול הן דוגמה שנחקרה וצוטטה רבות, אלא שאני כאן, מהמקום הזה, מנסה להסביר קודם כל לעצמי את פשרו של תהליך העבודה שבו בחרתי, ולנסות להבדיל את עצמי מקודמי כדי לתת לשפתי הייחודית כאמנית את מקומה ברצף.  

» אירית בלוזר, "הים של מנחם". גלריה משרד, זמנהוף 6, תל אביב. פתיחה: ה' 9.8, 20:00. עד 5.9. שעות פתיחה: ב'-ה' 14:00-11:00, 19:00-17:00; ו' 14:00-11:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ