קרמיקה ומאובנים עתידיים: המלצות אמנות לשבוע הקרוב

הביאנלה לקרמיקה חוזרת, דניאל בר און מציג עיתונות מזווית אחרת והזדמנות אחרונה לתערוכה קבוצתית בגלריה גל-און. כדאי לראות אמנות השבוע

עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר אונליין

יום ראשון: הזדמנות אחרונה לתערוכה קבוצתית בגלריה גל-און

Indisplace - ממלא מקום, היא תערוכה קבוצתית בגלריה גל-און. הנושא המרכזי של התערוכה הוא יצירת דימוי ויזואלי למקום שאינו קיים. כיצד מתעדים מקום ומהי המשמעות שלו? האם אפשר להשתייך למקום שלא היית בו מעולם? והאם אפשר לזכור מקום שלא ביקרת בו? בחומרים ומדיות שונות האמנים יצרו צירופים בלתי אפשריים, חללים וירטואלים, זכרונות של מקומות בהם לא ביקרו. פירוק וצירוף מתחוללים בו זמנית ויוצרים מקום חדש, מקום האמנות.

עילית אזולאי מציגה צילום המורכב מצירוף של מאות צילומים עם תמונה מהעבר. יעל אפרתי תיצור על קיר הגלריה מפת כוכבים ומיצב המורכב מצילום, בו ישתקף אור מחלל הגלריה. מרים הקון מראה עבודת וידאו לצד טקסטים המכילים סיפורים קצרים שאספה. הרן מנדל מציב שתי עבודות פיסול, עבודת רישום בטוש, דימויים ממגזינים. אלהם רוקני מציגה קבוצת רישומים בטושים ועפרונות צבעוניים על נייר, עם דימויים הלקוחים מהסביבה הביתית.

Indisplace - ממלא מקום - כל הפרטים

לזכור מקום שלא ביקרת בו. הרן מנדל מתוך Indisplace - ממלא מקום

יום שני: דניאל בר און בדוקו קלאב

הצלם דניאל בר און מציג בדוקו קלאב את תערוכת היחיד האשונה שלו. בתערוכה יציג בר און מבחר צילומים מחמש שנות פעילותו כעיתונאי ב"הארץ", המשלבים בין עבודת השטח וכיתות הרגליים של צלם עיתונות מקצועי, עם נגיעת עין אמנותית יוצאת דופן. רווחים ממכירת התמונות יועברו לעמותת "מרכז יד לילד" המפעילה מרכזי חינוך לנוער בסיכון בדרום הארץ.

דניאל בר און - תערוכת יחיד - כל הפרטים

עבודה עיתונאית עם נגיעה אמנותית. מעבודותיו של דניאל בר און

יום שלישי: שרון גלזברג ב st-art

שרון גלזברג מציגה את תערוכת היחיד 'גיאוגרפיה של סאלון' בבית st-art. גיאוגרפיה, כדיסיפלינה מחקרית בתחום מדעי הטבע, החברה והרוח, התפתחה במאה ה-19 לערך. 'גיאו'+'גרפיה', כפעולת רישום הארץ, נחקרת בידי שרון גלזברג דרך חומרים כגון אספלט, צמיגים, שקיות, נפט ומסטיקים. גלזברג יוצרת הכלאה בין דב נמלים לאבטיח, רימון לכלב, זאבה לצמיגים – מתיכה את המת והחי לכדי מאובנים עתידיים, ומאירה שאלות מיתולוגיות בפוליטיקה חברתית-תרבותית.

גלזברג יצרה את 'גיאוגרפיה של סאלון' במיוחד לחלל התצוגה של st-art - הממוקם בסלון ביתו הפרטי של האספן סרג' תירוש. על ידי מיקומהשל התערוכה בסלון ביתו של פטרון האמנות המודרני, היא מתארת את הדחף האנושי להסביר ולשלוט בטבע.

גיאוגרפיה של סלון - כל הפרטים

שאלות בפוליטיקה חברתית-תרבותית. שרון גלזברג מתוך גיאוגרפיה של סלון

יום רביעי: גלעד ברעם בגלריה טבי

בגלריה טבי יוצג המיצב פוטוסקייפ של האמן גלעד ברעם, המשך ישיר לתערוכת הגמר שהציג לפני כמה חודשים בבצלאל. בתערוכה בוחן האמן את מעמדו של הצילום בימינו, כמו גם את מעמדו של הצלם, שבאמצעות הטכנולוגיה המפותחת והאינטרנט מתפקד יותר כבמאי ומתווך.

המיצב מורכב משני חלקים: הראשון כולל מדפסת הזרקת דיו, שמתופעלת על ידי המחשב שלצידה ללא הפסקה, ומדפיסה דימויים ממנוע החיפוש 'גוגל תמונות', באמצעות תכנה מיוחדת שכתב ברעם. הדימויים השונים מודפסים על נייר שמוזן אל המדפסת שוב ושוב באופן מעגלי, וכך נוצר קולאז' משכבות של דימויים. רצפים של דימויים אלו יוצגו על קירות הגלריה.

חלקו השני של המיצב הוא פרויקט צילום בינלאומי מרתק, שנעשה בשנה החולפת, ומבוסס על תקשורת וידאו דרך האינטרנט, באמצעות תכנת סקייפ. אנשים שונים מרחבי העולם שהסכימו להשתתף בפרויקט של ברעם, הכניסו אותו אל תוך סביבת המגורים הפרטית שלהם, ובהנחייתו נעו עם מצלמת האינטרנט אל עבר המרחב הציבורי שנשקף החוצה. כל המצלמות שימשו כמעין הארכה לעדשת המצלמה של ברעם עצמו, שניצבת מול מסך המחשב בחדרו בירושלים, ומצלמת את אותם נופים. (יעל גוטרייך אורון)

פוטוסקייפ - כל הפרטים

בין גוגל לסקייפ. המיצב של גלעד ברעם מתוך התערוכה "פוטוסקייפ"

סופ"ש: הביאנלה לקרמיקה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

כותרת הביאנלה הפעם היא: "עיצוב קרמי: כלים טכנולוגיים", וישתתפו בה 110 אמנים מתחומים שונים. התערוכה מתקיימת בשיתוף עם אגודת אמני קרמיקה בישראל. בנוסף, כחלק מהביאנלה לקרמיקה תוצג התערוכה "קרמיקה טכנית" שאצרה אפרת פרידלנד - תערוכה המציגה את עולם הקרמיקה הטכנית המנוצלת למגוון מטרות בתעשיות שונות כמו אלקטרוניקה, תחבורה, חלל, רפואה, טקסטיל ותעשיות רבות אחרות.

הביאנלה לשנת 2011 תתמקד ביחסים בין אדם לטכנולוגיה כפי שהם באים לידי ביטוי בעיצוב קרמי עכשווי. האמנים הפועלים היום הם תוצרי המהפכה התעשייתית והדיגיטאלית, שהפנימו ערכים של שינוי וחידוש. החיפוש אחר כלים טכנולוגיים וחומריים ואחר תובנות חדשות בא לידי ביטוי בתערוכה. התערוכה מציעה מסע אל ההיבטים הרבים והמגוונים של יחסי הגומלין בין החפץ הקרמי, התרבות והטכנולוגיה דרך עשר תמות עיקריות, כפי שהן מיוצגת בעבודות השונות, בינהן: מגדר, סיפור אישי - סיפור קולקטיבי, ו-Low tech - High Tech.

הביאנלה לקרמיקה - כל הפרטים

היחסים בין האדם לטכנולוגיה. עבודה של בתיה מלכא מתוך הביאנלה לקרמיקה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ