מבצלאל ועד שנקר: המדריך לבתי ספר לאמנות

הנוף בתל חי, האווירה במדרשה והיוקרה של בצלאל - רגע לפני שתתחילו להכין תיק עבודות, קבלו סקירה מלאה של בתי הספר לאמנות בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לא כל מי שלומד אמנות הופך לאמן, ובטח שלא לאמן מצליח. אמן טוב יהיה (כנראה) טוב, בלי קשר לבית הספר בו למד. בתי הספר מציעים לסטודנטים תכניות שונות, במטרה לחדד להם את החושים, להעמיק את הבנתם, לעורר סקרנותם ולפתח את יכולתם הביקורתית. בימים אלה מכינים אלפי סטודנטים בפוטנציה את תיקי העבודות שלהם, בשאיפה להתקבל לאחד מהמוסדות להשכלה גבוה. רגע לפני שתלכו לאיבוד בהררי הבירוקרטיה, סקרנו עבורכם את הבולטים שבבתי הספר לאמנות בארץ.

» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות
»
בלחיצת כפתור: בתי הספר שיהפכו אתכם לצלמים
» כוונו כלים ומחברות: המדריך לבתי הספר למוזיקה
» בצורה חזותית: המדריך לבתי ספר לעיצוב

היוקרתי: בצלאל

נוסד: 1906

מיקום: קמפוס הר הצופים, ירושלים

ראש החוג לאמנות: אלי פטל

צבע מקומי: המחלקה לאמנות בבצלאל הצליחה לאורך השנים לשמור על יוקרה, ומותגה כבית הספר המוביל לאמנות בישראל. בצלאל הוא גם המוסד הראשון להשכלה גבוהה בארץ. יחד עם זאת, הוא נחשב לבירוקרטי, המנוכר והקר ביותר, מבין כל בתי הספר האחרים. רמת התחרות הגבוהה מאלצת את הסטודנטים להכיר היטב את המרפקים שלהם, ולהילחם על מקומם. רבים מודים שלא פעם אובדת בדרך חדוות היצירה. התכנית לתואר ראשון נמשכת ארבע שנים כשלימודי שנה א' מושתתים על קורסי חובה; בשנה ב' משולבת מערכת אישית, שחלקה קורסי חובה וחלקה קורסי בחירה. בשנה השלישית והרביעית חופשיים הסטודנטים לקבוע את אופי לימודיהם, על פי נטייתם האישית, באמצעות כלל קורסי הבחירה במחלקה ובאקדמיה. אחד היתרונות היחסיים של בצלאל הוא שהמחלקה לאמנות מציעה תכנית לתואר שני, כמו גם לימודי המשך. אלה מאפשרים התמקדות בעבודה אישית במסגרת קהילת יוצרים וחוקרים המנהלים שיח ביקורתי ועיוני מתמשך.

תנאי קבלה: כוללים מספר שלבים:

» שלב א': לכל מועמד הנרשם למחלקה לאמנות יינתן, בעת הרשמתו, דף מידע הכולל תרגיל בית.

» שלב ב': ראיון אישי  - ראיונות אישיים יתקיימו על פי זימון במשך יומיים (בתאריכים 22-23 בפברואר). זימון יישלח מיד עם סיום ההרשמה. בראיון המועמדים יתבקשו להציג את עצמם, את תיק עבודותיהם ואת תרגיל הבית שהתבקשו להכין. צוות המראיינים מצפה לשמוע מהמועמד על רקעו האישי, תחומי התעניינותו, השכלתו הכללית והאמנותית, נסיונו בעשייה אמנותית, מניעיו ללמוד אמנות ונושאים אחרים. כל מועמד בשלב זה יוזמן לשני ראיונות ובהתאם להחלטות ועדות הקבלה אף לראיון שלישי.

» הצגת תיק עבודות: כל מועמד יביא עימו תיק של לפחות 10 עבודות, המשקפות את הפעילות העצמאית של המועמד במגוון תחומי יצירה (כגון: ציור, רישום, פיסול, וידיאו, צילום, הדפס וכו').

עלות ההרשמה: דמי ההרשמה לבצלאל: 330 שקלים; דמי בחינות כניסה: 370 שקלים, דמי בחינות כניסה למחלקה נוספת: 200 שקלים

עלות שכר לימוד: זהה לזה הקיים באוניברסיטאות.

בוגרים מפורסמים: רשימה ארוכה מאוד הכוללת, בין היתר, את עדי נס, יהודית סספורטס, ניר הוד, מיכל רובנר, טליה ישראלי, אבנר בן גל, יוסף קריספל, מאיה גולד, עדו בר-אל, אסף בן צבי, סיגל פרימור, יצחק ליבנה, טליה קינן, אלכס קרמר, אלין אלדג'ם, איתן בוגנים ועוד רבים אחרים.

תחרותיות ויוקרה. בצלאל (צילום: יח"צ)

המשפחתי: המכללה האקדמית בית ברל - "המדרשה"

נוסד: 1946

מיקום: מתחם בית ברל ליד כפר סבא

דיקן הפקולטה לאמנויות: ד"ר גבריאל (גבי) קלזמר

צבע מקומי: המדרשה לאמנות מציעה מגוון גדול של תחומי לימוד: הן מבחינת תוכניות לימוד והן מבחינת פרויקטים ופעילויות חוץ. בקמפוס מתקיימים לאורך השנה מיזמים אמנותיים, שיתופים עם מוסדות אמנות אחרים, ימי עיון עם גורמים בינלאומיים, פסטיבלי קולנוע ועוד. הלימודים נמשכים ארבע שנים, בהיקף כולל ש  110 שעות לימוד שבועיות והם מורכבים משלושה תחומים מרכזיים: לימודי אמנות מעשיים, לימודי אמנות עיוניים ולימודי חינוך והוראת אמנות.על אף שמדובר באחד המוסדות החשובים והבולטים באמנות בארץ, סטודנטים מספרים שהאוירה במקום נעימה במיוחד, פתוחה ותחרותית בדיוק במידה הנכונה. מיקומה של המדרשה בלב שדות ירוקים, במקום פתוח, שלעיתים מרגיש כמו קיבוץ, תורם גם כן לאוירה המשפחתית. העובדה שבמדרשה רוב הסטודנטים לומדים לתואר ראשון באמנות המשולב עם תעודת הוראה באמנות חושפת אותם לקורסים מגוונים בפסיכולוגיה, סוציולוגיה, פילוסופיה וכמו כן לפעילות התנדבותית בתחום החינוך. במילים אחרות, הסטודנט יוצא מהעמדה הקלאסית של האמן, שמרוכז אך ורק בעצמו ומחזיר גם לקהילה ולחברה. במדרשה מלמדים מיטב האמנים הישראליים שמביאים עמם אנרגיה של יצירה.

תנאי קבלה: כל מועמד יעבור ראיון קבלה בפני ועדת הקבלה המורכבת משלושה מרצים מסגל המדרשה ונציג סטודנטים. הראיון יימשך כחצי שעה ובמהלכו יציג המועמד תיק עבודות שמציג את תחומי העשייה והעניין שלו. על המועמד להביא גם טקסט קצר שכתב על התרשמותו מיצירת אמנות/סרט/ספר/מופע.

עלות שכר לימוד: שכר הלימוד לתואר ראשון ושני במכללה האקדמית בית ברל הוא שכר לימוד אוניברסיטאי (מלבד תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות - אמנות חזותית).

בוגרים מפורסמים: גיא בן נר, מיכל נאמן, ציבי גבע, מיקה רוטנברג, דורון רבינא, מרים כבסה, אלי גור אריה, גיל שחר, אנג'לה קליין, דרור דאום, הלל רומן, נורית דוד, ארז ישראלי, פיליפ רנצר, יצחק גולומבק, יהודית לוין, הדס רשף, ליאב מזרחי ועוד רבים וטובים נוספים.

השכלה כללית בתחומי התרבות. המדרשה (צילום: יח"צ)

האורבני: המחלקה לאמנות רב תחומית - שנקר

נוסד: 1970. המחלקה לאמנות רב תחומית הוקמה רק ב- 2008

מיקום: אנה פרנק 12, רמת גן

ראש המחלקה לאמנות: פרופ' רועי קופר

צבע מקומי: אמנם יחסית חדש בשטח, אבל מעורר חשש בקרב בתי הספר הבולטים. החזון של המחלקה והתכנית הלימודית נבנו בדקדקנות על ידי ראש המחלקה ולארי אברמסון (שעד 2002 היה ראש המחלקה לאמנות בבצלאל). השניים ניסו לבדוק כיצד ראוי ללמוד אמנות בכלל ובישראל בפרט. כשמה של התכנית כך גם אחת ממטרותיה המרכזיות, והיא לחשוף את הסטודנטים כבר בשנתם הראשונה למגוון רחב של מקצועות רלוונטיים לאמנות- מרישום, ציור, פיסול והדפס ועד צילום, וידיאו ומחשב. מהשנה השניה ללימודים בונה כל סטודנט בהדרגה תכנית לימודית בהתאם להעדפותיו האישיות. כתוצאה מכך, גם מי שבחר לעסוק במדיום מסוים, זוכה להיחשף לנקודת מבט של אמנים שונים (מורים ותלמידים). על פי רוב בתי ספר לאמנות מתקיימים שיעורים בהם ניתנת ביקורת אגרסיבית על עבודות הסטודנטים. בשנקר בחרו לבנות מודל חדש ואלטרנטיבי, שמבוסס על בנייה ולא על דיכוי. לצורך העניין הוקם סמינר רב תחומי, שמלווה על ידי שלושה מורים מתחומים שונים, ומתקיים פעם בשבוע עם כל מחזור. במהלך הסמינר מתפתחים דיונים תיאורטים והיסטורים סביב נושא על. באותה עת מתקיים דיון על העבודות של הסטודנטים, המחליף ביקורת עבודות. 

תנאי קבלה: המועמדים המעוניינים להתקבל לבית-הספר חייבים בזכאות לתעודת בגרות ועמידה בבחינות המיון הכוללות ראיון אישי, הגשה של תרגיל בית והצגת תיק עבודות.

יום יעוץ: לפרטים נוספים ולהרשמה פנו למרכז הייעוץ והרישום בטלפון 1-800-55-1111.

שכר לימוד: זהה לזה הקיים באוניברסיטאות.

שוברים את המודל המקובל. שנקר (צילום: יח"צ)

האינטימי: מכון אבני

נוסד: 1936

מיקום: מכון אבני מפוזר במבנים שונים, כולם ברחוב אילת בתל אביב.

צבע מקומי: עד שנות ה-60 היה מכון אבני לאחד המוסדות החשובים לאמנות בישראל, לצד בצלאל. משנות ה-80 ואילך, הלך מעמדו ונחלש. במהלך השנים הצטרף יעקב מישורי, הידוע כנון-קונפורמיסט אמיתי, חזר בית הספר להיות רלוונטי וחשוב בשדה המקומי. מישורי גייס שורה של מורים צעירים, שלוקחים חלק פעיל וממשי בסצינת האמנות הישראלית, ועוזרים לסטודנט להפוך לחלק מאותו מארג. לעומת בתי ספר אחרים, מכון אבני קטן בהרבה, מה שמאפשר מפגש אינטימי וקרוב בין הסטודנטים והמרצים. למרות שמדובר בבית הספר היחיד שממוקם בתל אביב (דבר המפתיע בפני עצמו), באבני נאלצים להסתדר מבחינה כלכלית בכוחות עצמם, היות שהם לא מתוקצבים או מסובסדים. חזונו של מישורי, היה ללמד אמנות באופן הרבה יותר פתוח. השאיפה היא ללמד סטודנטים להיות הרבה יותר עצמאיים, כדי שיחפשו את עצמם ולא את המורה שבסביבתם. אורך המסלול באבני הוא דו-שנתי לתעודת גמר באמנות. המסלול הדו-שנתי הנו מסלול מרוכז ומזורז אשר מלמדים בו את מקצועות הליבה בלימודי האמנות. תכנית הלימודים מגלמת מסלול מרוכז ומתומצת המאפשר הקניית ידע במקצועות האמנות, תוך הכרות עם כל הכלים הטכניים, הידע התיאורטי והמעשי הנדרש בעבודתו של האמן בן זמננו.מאחר שלימודי השנה השנייה מושתתים על בסיס הנלמד בשנה א', מותנה המעבר ללימודים בשנה השנייה בציון עובר של הסטודנט בכל מקצועות הלימוד בשנה א'. סטודנט אשר הפסיק את לימודיו במסלול בטרם סיים את כלל החובות הנדרשות לקבלת תעודה אינו זכאי לתעודה אשר מכירה בלימודיו.

תנאי קבלה: מבחן כניסה וועדת קבלה.

יום יעוץ: במכון אבני כל יום הוא יום פתוח וניתן לתאם יעוץ בכל ימות השנה.

שכר לימוד: 13,950 שקלים

בוגרים מפורסמים: משה גרשוני, עופר ללוש, יעקב מישורי, יאיר גרבוז, מירית כהן, עדי נחשון, רועי מנחם, עופרי מרום ועוד.

בליווי צמוד של אמנים. מכון אבני (צילום: יח"צ)

הקהילתי: מכללת ספיר

נוסדה: באמצע שנות ה-70, אך המחלקה לאמנות פועלת החל משנות ה-90 כמסלול בלימודי החוץ של המכללה.

מיקום: בסמוך לשדרות, במועצה האזורית שער הנגב.

ראש החוג לאמנות: מיכל שמיר

צבע מקומי: בית הספר מציע מסלול לימודים המשלב לימודי אמנות מלאים עם תואר אקדמי בתרבות, יצירה והפקה. אורך המסלול הוא ארבע שנים, כשבסוף הלימודים זוכים הסטודנטים לתעודת הסמכה 'אמן מנחה בקהילה' ותואר אקדמי.לבית הספר זהות ייחודית בנוף האמנות בארץ. הוא מספק אווירה תומכת ואינטימית לאמנים צעירים בתחילת דרכם. זהו כר גידול נוח וחופשי לחשיבה ויצירה אלטרנטיבית וביקורתית, יחד עם פיתוח מצוינות ומקצועיות באמנות.  הסטודנטים מציגים את פרי עבודתם בתערוכות בגלריה הלימודית של בית הספר, וזוכים לחשיפה גדולה לתקשורת, הודות לתערוכות המוצגות גם בגלריות מובילות בתל אביב. כמו כן הסטודנטים מתנסים בשטח, הן באוצרות בגלריה הלימודית והן על ידי תרומה לקהילה, בדרך של הנחיה וניהול פרויקטים אמנותיים.

תנאי קבלה: תעודת בגרות של 80 ומעלה/ או פסיכומטרי 530, תיק עבודות ו-ועדת קבלה.

יום יעוץ: ניתן לקבוע כל יום בטלפון *6606 / 077-9802802

עלות ההרשמה: 325 שקלים.

שכר לימוד: זהה לשכר לימוד אוניברסיטאי.

בוגרים: ברק דאלי, אורלי נזר, סיגל נפתלי, דגנית בן אדמון, ליאה אמיר ואטוואל (אטי) בוחבוט.

חשיבה אלטרנטיבית וביקורתית. מכללת ספיר (צילום: יח"צ)

הפסטורלי: המכון לאמנויות - מכללת תל חי

נוסד: 1956

מיקום: המכון נמצא בגליל המזרחי, צפונית לקריית שמונה וסמוך לקיבוץ כפר גלעדי

ראש החוג לאמנות: שרי ארנון

צבע מקומי: מסלול הלימודים במכון מתפרס כיום על שלוש שנות לימוד אינטנסיביות במחלקות לאמנות פלסטית, קרמיקה וצורפות. מעבר למסלולי הלימוד הרגילים קיים בכל המחלקות גם מסלול לימודי "מדריך לאמנות בקהילה", המשלב לימודים ועבודה מעשית בעלי אוריינטציה קהילתית/חברתית, וכן מסלול שילוב אקדמי, המשלב במקביל את לימודי המסלול במחלקות המכון לאמנויות עם לימודים לתואר ראשון רב תחומי במכללה האקדמית תל-חי.

בתל-חי שמים עם דגש על הפן המעשי והמקצועי, והלימוד הוא בכיתות קטנות. המכון ממוקם באחד המקומות היפים ביותר בארץ, בלב נוף קסום ועוצר נשימה. רוב הסטודנטים הלומדים במכון הם לא תושבי האזור, כך שבנוסף לחוויית הלימודים המיוחדת, נהנים גם מחיי חברה פעילים ותוססים.

תנאי קבלה: תיק עבודות וראיון קבלה.

יום יעוץ: יום פתוח יתקיים ב-16 בפברואר. אפשר תמיד לקבל ייעוץ טלפוני בטלפון 04-8181402

עלות ההרשמה: דמי הרשמה הנם 380 שקלים

שכר לימוד: 12,000 שקליםלימודים מהנים וחיי חברה תוססים. מכללת תל חי

החתרני: בסיס

נוסד: ב- 1993 הוקם כבית ספר המתמחה בפיסול, אבל בשנים האחרונות התפתח לבית ספר לאמנויות בו לומדים גם ציור וצילום.

מיקום: המדע 14, הרצליה פיתוח

ראש החוג: לפיסול: דוד זונדלוביץ, לציור: יורי כץ, לצילום: מיקי קרצמן

צבע מקומי: בבית הספר "בסיס" רואים את הדברים מעט אחרת. תכנית הלימודים בכל אחד ממסלולי הלימוד: פיסול, ציור, וצילום כוללת שנתיים של לימודי יסוד רוחביים ובהמשך מאפשרת התוכנית התמקדות והעמקה בתחום המועדף בשילוב בחירה אישית, בליווי קרוב של צוות ההוראה. התוכנית שמה דגש רב על רכישת מיומנויות ויכולות ביצוע במדיום האמנותי הנבחר מבלי לוותר על העומק התיאורטי.

יום יעוץ: ניתן לתאם פגישות יעוץ בכל ימות השנה.

עלות הרשמה: 400 שקלים

עלות שכר לימוד: שכר לימודי שנתי - 11000 שקלים עוד פועלים במרחב האמנותי, בין השאר, סמינר הקיבוצים, המחלקה לאמנות באוניברסיטת חיפה ומנשר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ