צבע, זכרונות ווידאו ארט: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

וידאו ארט במוזיאון הרצליה, סדנאות יזע בתל אביב וגם ערב מיוחד שהופך מלחמה למחזמר. שבוע מלא אמנות

טל לוין, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר אונליין

יום ראשון: רוח מזרחית התערוכה התמסרות מפגישה את עבודותיהן של האמניות נבט יצחק ואסתר שניידר, המתייחסות מכיוונים שונים לזהות מקומית מורכבת. עבודותיה של נבט יצחק עוסקות בחיבור בין וידיאו לסאונד. הן מציגות את המורשת היהודית-כורדית, באמצעות שימוש בסרט וידיאו של חתונה כורדית המוקרן על גבי שטיח, ובשילוב מוזיקה כורדית מסורתית. העבודה מבקשת להתכתב עם התרבות המזרחית ולהעמידה באור חדש. אסתר שניידר תציג בתערוכה מספר ציורים גדושים בצבע ובדימויים דרמטיים ואניגמטיים. הציורים מציגים עולם עשיר ומוזר, משובץ בסימנים וצפנים שמתגלים בהדרגה ככתב חידה. האמנית מנסה לגעת בעולם הרוח והקדושה, ולהעניק פרשנות עכשווית למסורת יהודית, כגשר המחבר בין עבר להווה.התמסרות - כל הפרטיםעולם עשיר, מוזר ומלא צבעים. עבודה של אסתר שניידריום שני: הכל הוגן במלחמה ואהבה המלחמה היא הגיבורה הראשית באסופת עבודות הוידאו בתערוכה מלחמה: המחזמר. העבודות, שנעות בין המבוים והדוקומנטרי, נעשו בטכניקות שונות: החל מהורדת חומרים מאתרי אינטרנט, דרך שימוש בקטעי ארכיון וכלה ביצירת אובייקטים פיסוליים ותיעודם. טכניקות אלה משקפות תהליכים ושינויים שהתחוללו במדיום הוידיאו ארט בשנים האחרונות, לצד מבט רפלקסיבי על ריבוי הדימויים במדיה, ריבוי היוצר זילות של האלימות וקהות חושים.

האסתטיקה של המלחמה מעלה באופן אינטואיטיבי שפה שמחלקת את העולם לטובים ורעים, צייד וניצוד. רוב העבודות נעות בין האישי ללאומי, ומייצרות רגעים פיוטיים של חיפוש אחר נחמה. למוזיקה תפקיד משמעותי בהדגשת האבסורד של האסקפיזם: בו בזמן שהיא מרפררת למיתוסים מוכרים, היא יוצרת אצל הצופה דווקא ריחוק רגשי. האמנים המשתתפים הם: עדי שמעוני, יעל פרנק, נדב בן נון, יובל שאול ובועז ארד.מלחמה: המחזמר - כל הפרטים העולם מתחלק לטובים ורעים. פרט מעבודה של יובל שאול "עולם חדש"

יום שלישי: חמישה אמנים בעקבות רוח רפאים הזדמנות אחרונה לבקר בתערוכה הקבוצתית "רפאים" בגלריה טבי לאמנות. התערוכה מציגה שורה של עבודות, ששואבות את השראתן מזיכרון רחוק. שלושה מתוך חמשת המשתתפים בתערוכה, למדו ב"סדנא לציור ורישום" בירושלים, שם מושם דגש על מיומנות הצילום והציור הריאליסטית. מידד אליהו, גיל הלר, אסנת סרבגילי, חמי בר-אור, שחר סיון. עבור כל אלה, מאפשר החיבור למציאות דווקא מקום של נחמה. צילום דהוי של אמא רוכבת על אופניים מתפקד כגעגוע בעבודה של גיל הלר; ציור של ילד מחייך, נראה כמו צילום דהוי שנשכח. רפאים - כל הפרטים ציור וצילום שהם כמו געגוע רחוק. מתוך התעורכה "רפאים"

יום רביעי: עושים אמנות עם הגוף תנועות הגוף מהוות שפת תקשורת רבת הבעה, הפועלת במנעד רחב של תנועות גלויות וסמויות. שפה זו יוצרת ערוץ תקשורת מקביל או חלופי לשפת המלל - לעיתים היא משלימה ומחדדת את המסרים שהמילים לא הצליחו להעביר, לעיתים היא דווקא מקנה להם פרשנויות אחרות, סותרות ומפתיעות. לעיתים מחוות הגוף מחליפות את המילים כליל. העבודות המוצגות בתערוכה "מחוות גוף" בוחנות את החוקיות, המשמעות, וההשפעות של אותה שפת הגוף, כל אחת בדרכהּ.

האמנים המציגים: גליה אורי (ישראל), לאה גולדה הולטרמן (ישראל), תומס הירשהורן (שוויץ), שחף ירון (ישראל), דיוויד לה שאפל (ארה"ב) ויליאם קובינג (אנגליה), פייר קוליבף (צרפת), נדב קנדר (ישראל/אנגליה), טלי קרן (ישראל), אראיה ראסדג'ארמראנסוק (תאילנד) והדס רשף (ישראל).מחוות גוף - כל הפרטיםמילים לא אומרות מאום. עבודה של פייר קוליבף

יום חמישי: יוצרים תמורת שכר הולם

אוהד מטלון אוצר את התערוכה הקבוצתית Sweat Shops המציגה בגלריה קונטמפוררי. התערוכה נולדה מחישוב שערך מטלון לפני שבע שנים, בו חילק את סך כל הכסף שהרוויח מאמנות, מכירות ופרסים, במספר השעות שהשקיע ביצירתו. התוצאה שהתקבלה הייתה זהה, פחות או יותר, לשכר שמרוויחים פועלים בסדנאות היזע במזרח אסיה.

הרעיון העומד בבסיס הפרויקט הוא לבחון את משמעותו והשלכותיו של תשלום שכר קבוע לאמנים, שכר שאינו תלוי בתוצרים עבור יום עבודה אחד בסטודיו. בסוף היום יקבל האמן המחאה תמורת יצירתו מאותו יום, גמורה או לא, ואותן יצירות תוצגנה בתערוכה. התהליך יתועד במצלמתו של מטלון וחלקים ממנו ישולבו בתערוכה. האמנים המשתתפים: דרור דאום, ראובן קופרמן, דורון רבינא, רוית מישלי, שי יחזקאלי, ליאב מזרחי, איתן בן משה, נעם פרתום, רועי רוזן ומעין אליקים.

Sweat Shops - כל הפרטים

יצירת אומנות כסדנת יזע. ראובן קופרמן מתוך Sweat Shops

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ