שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בין קיבוצים לכפרים ערביים: המלצות השבוע באומנות

יוני קיהל שותל את דמותו בצילומים מסתוריים, יצחק גירנפילד מתעד את ההוואי הקיבוצי בשנות ה-50 וה-60, ובגלריה דן מקפיאים את הזמן. המלצות השבוע באומנות

עכבר העיר אונליין
עכבר העיר אונליין

יום ראשון: יוני קיהל יוצר מסתורין בקונטיינר

Cameo - קמאו היא תערוכת צילומים של יוני קיהל, שמוצגת בימים אלה במסעדת הקונטיינר ביפו. עבודותיו של קיהל, בוגר בית הספר לקולנוע UCLA, קליפורניה, משלבות משחק של אור וחושך, נסתר וגלוי, קרוב ורחוק, היוצרים מסתורין ודרמה, ומצריכים את הצופה להסתכל מעבר למשמעות הריאליסטית. בתערוכתו החדשה, מציג קיהל מגוון יצירות צילום המושפעות מעולם הקולנוע. הוא יוצר סביבה חדשה ומוגדרת, תחום של מסתורין בתוך ההוויה היומיומית, לתוכו הוא שותל את דמותו שלו. הפורמט הקטן של העבודות מזמין את הצופה למערכת יחסים אינטימית בינו לבין היצירה. כשהעבודות מונחות בשורה זו לצד זו, מתפקדת כל אחת מהן כאוטונומיה, אבל כקבוצה, יוצרות את התסריט כולו.

» Cameo - תערוכת צילום של יוני קיהל - כל הפרטים אור וחושך, נסתר וגלוי. מתוך "Cameo - קמאו" תערוכת צילום של יוני קיהליום שני: יצחק גרינפילד מביא את הקיבוץ לגלריה גלריה מינוטאור וגלריה גרשטיין משתפות בפעולה באופן חד פעמי, ופותחות במקביל שתי תערוכות מתקופות שונות של הצייר יצחק גרינפילד. בגלריה מינוטאור תיפתח תערוכה תחת הכותרת "קיבוץ 1950-60 " ובגלריה גרשטיין תיפתח התערוכה "זום 18 - הדפסים חדשים". ביחד הן מהוות מבט רחב ומקיף על ההתפתחות האמנותית של גרינפילד מאז שנות חייו בקיבוץ ועד היום.

בתערוכה בגלריה מינוטאור יוצגו עבודות של יצחק גרינפילד שלא הוצגו עד כה, מהתקופה בה חי בקיבוץ בשנות ה-50 וה-60. התערוכה מהווה מסמך חברתי תרבותי של תופעה שהולכת ונעלמת עם השנים. בתערוכה יוצגו פורטרטים, ציורי נוף של הקיבוץ, מעברות  ועיירות. כמו כן יוצגו דמויות מהעליות שהגיעו לארץ בשנות ה-50: מתימן, אירן, עיראק, כורדיסטן ומזרח אירופה.

» קיבוץ 1950-60 וזום 18 - הדפסים חדשים - כל הפרטים מסמך חברתי-תרבותי של תופעה הולכת ונעלמת. "נשים עובדות" של יצחק גרינפילד

יום שלישי: זכרונות הילדות של כארים אבו שקרהסלון יפו לאמנות פלסטינית  יארח בחודש פברואר תערוכת יחיד של האמן כארים אבו שקרה. אבו שאקרה, יליד 1982 גדל באום אל פחם, בן למשפחת  האמנים אבו שקרה. בתערוכה יוצגו כ-20 יצירות חדשות, חלקן פרי השבועות האחרונים, כמה מהן נוצרו בהשראת השריפה בכרמל. עבודותיו מושפעות מזכרונות ילדות והתרחשויות אקטואליות: נעליים (של חיילים או פועלים?) נשכחות מוטלות ליד שיחי צבר צבעוניים דשנים. עדר כבשים שחורות רועה ובאופק מעין יער  שרוף. עיר רחוקה, ציפורים ברווזים ודגים נעים במרחב לא מוגדר ומטוסי נייר מתעופפים בשמיים כאילו היו מטוסי קרב (או מטוסי כיבוי). כל הדימויים כאילו מתלכדים לקומפוזיציה אחת מושלמת.

» כארים אבו שקרה  - כל הפרטים

נוף, ילדות וצבע. מתוך התערוכה של כארים אבו שקרה

יום רביעי: מקפיאים את הגוף בגלריה דן בתערוכה הקבוצתית Stop Motion בגלריה דן, משתתפים בין היתר - בועז אהרונוביץ', אורלי הומל, הינדה וייס, רן זגורסקי, דנה לוי, טל פרנק וליהי תורג'מן. העבודות העוסקות במושג הקפאת תנועה, כלומר הנצחת רגע המציין שינוי, התפרקות או היעלמות. "התנועה המוקפאת הופכת למרכיב צורני המעיד על הלך רוח ועל מצב נפשי – רגע טעון המתאפיין באיזון עדין ושברירי בין תנופה לבין סטטיות, בין חיוניות מתפרצת לבין תחושת סכנה, בין שעשוע ועונג לבין איום וכאב", הם מסבירים. רוב העבודות עוסקות בטבע או בגוף האנושי ובמתח בין חיים ומוות. אף כי רובן נוטות לעסוק בהקפאה של רגעי שיא טעונים רוויי מתחים וסתירות, הן נעדרות פאתוס ואקספרסיביות מוחצנת, ודומה כי בכך מרמזות על רוח תרבותית תקופתית מסוימת.

» Stop Motion  - כל הפרטים

רוב העבודות עוסקות במתח שבין חיים ומוות. "Help" של הינדה וייס

סופ"ש: להחליף אוויר עם ביאליק הזדמנות אחרונה לצפות בתערוכה המסקרנת של האמן גדעון רובין, נכדו של ראובן רובין - מגדולי הציירים הישראלים של המאה הקודמת. רובין הנכד, יצר עבודה חדשה - במדיום חדש, לציון יום הולדתו של חיים נחמן ביאליק. מתוך ביוגרפיה על חייו של ביאליק, התמקד האמן בהרגלי ההליכה של המשורר וקרא לתערוכה החדשה במילותיו של המשורר הלאומי: "להחליף אויר קצת". רובין יצר במיוחד לתערוכה זו 150 רישומי צבע המתחברים לכדי סרט אנימציה, מדיום חדש בעבור האמן. הסרט, כמו התרפקות על תמונות מהאלבום המשפחתי, המעביר את אורך הרוח של ביאליק, בצעידתו היומית ברחובות תל אביב הצעירה. מאות הרישומים שיצר רובין, מרכיבים את סרטון האנימציה, המציג הליכה איטית קרבה ונעלמת. פעולת ההליכה והתנועה המתמדת מהווה את מקור השראה עבור האמן.

» להחליף אוויר קצת - כל הפרטים מחליף אוויר עם ביאליק. עבודה של גדעון רובין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ