וידאו-ארט וגשם: רואים אמנות בסופ"ש

רונית אגסי בחיפה, פיסול מודרני בתל אביב ותערוכת וידאו ארט בהרצליה - כל התערוכות המומלצות לסוף השבוע

עכבר העיר אונליין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עכבר העיר אונליין

סוף סוף גשם תערוכתה של רונית אגסי "רוחות דצמבר" נפתחה זה מכבר במרכז האקדמי ויצו חיפה. אגסי היא אמנית מרתקת ובונה מיצב נפלא, שברירי וקסום. כבר בכניסה פוגש הצופה תיבת עץ גדולה שבחלקה הפנימי נתונה תיבה נוספת ובתוכה מים. אדוות קלות מניעות את המים, רוחשות כבמעשה קסמים. את העין צדה דמות קטנה (כמו אלה המשמשות אדריכלים בבניית מודלים ארכיטקטונים). מדובר בדמות של דייג הנח בפינה, יושב למרגלות אגם גדול ושקט. הצופה צולל פנימה, מרחף מעל פני המים נע על גבי חוטים דקיקים מכסף. אגסי רוקמת את השלולית כמו היתה רקמת חלום עתיקה שנחה בתחתיתו של האגם, והדייג הוא דייג החלומות שלפתחו מונח עולם קסום והוא אינו ער לו. בהמשך החלל ניצבת במה שעליה בונה אגסי מפה טופוגרפית אלימה, אלפי מחטים נעוצות הפוך וחודיהן מופנה כלפי מעלה, פוצעים את המבט (מזכיר את עבודות הסבונים של מונה חטום). בטופוגרפיה הזו, הנעה בין "יער המחט" (שם העבודה) לבין מפה מדינית צפופה, אגסי יוצרת עולם שלם, פנטסטי, שרב הנסתר בו על הגלוי. בין אותם שדות חרושים מופיעות דמויות מזעריות קפואות, מנותקות, טובעות בים צפוף של מחטים ובין לבין מגלה העין שרידי חרקים מיובשים שאגסי נועצת בשדה המחטים, דבר שמזכיר לנו את מלאכתו של חוקר החרקים שמקטלג את העולם ומנסה להבין אותו. אגסי התפרסמה בעיקר בניירות ובעלים המנוקבים שלה שעליהם היא בראה דימויים של אור. בעבודה זו היא בעצם יוצרת מעין תשליל של העושה במלאכה, המחט המנקבת הפכה לניצב בפני עצמו. במרכז החלל מציבה אגסי ארבע תיבות אור, איים חיים שעליהם היא מניחה ניירות דקיקים מנוקבים, שהאור הנובע מתחת בוקע בעדן והחורים הללו נראים כשדות פנינים מאירות. יש תחושה של קדושה בעבודות הללו. האור הנובע מבעד לרישומים המנוקבים מקנה לדמויות המופיעות בהם הילה, כאילו היו דמויות קדושים. הדמויות, כך נדמה, נלקחו מעולמה הפרטי של אגסי, אם וילד, דמות בתנוחת זינוק על קו המרוץ ששבה ומופיעה בהקשרים שונים. ההתבוננות לא קלה, העין מתבקשת לנוע בין הדימויים להרכיב אותם, להבין מהם. אגסי מנקבת את דמויותיה מעניקה להם חיים. (דודו ברקת, עכבר העיר חיפה)

כמו רקמת חלום עתיקה שנחה בתחתיתו של האגם. מתוך "רוחות דצמבר"איך עושה פסל?

במוזיאון תל אביב מוצגת בימים אלה תערוכה המבוססת על אוסף הפסלים המרשים של הלן וזיגפריד וולוך. יותר ממאה שנות פיסול מיוצגות באוסף זה, החל מאוגוסט רודן בסוף המאה ה-19 ועד ארנלדו פומודורו בשנות ה-80 של המאה ה-20. באוסף כלולות גם יצירות של פסלים מרכזיים באמנות המודרנית, בינהם ז'אן ארפ, אלברטו ג'אקומטי, ז'אק ליפשיץ, הנרי מור, מרינו מריני ואלכסנדר קאלדר. התצוגה מבליטה היבטים צורניים הקשורים בעיקר ליחסים אובייקט - חלל, ומצביעה על המענה החדש שנתן הפיסול המודרני לאספקט עקרוני זה של המדיום. כמו כן משולבים בתצוגה פסלים נוספים מאוספי המוזיאון.  (טל לוין)אוסף הלן וזיגפריד וולך של פיסול מודרני - כל הפרטיםדגם לדמות שרועה. עבודה של הנרי מור מתוך אוסף הלן וזיגפריד וולוך

וידאו-ארט עם ניחוח צרפתי

הזדמנות אחרונה לבקר במוזיאון הרצליה לאמנות, שם מוצגת עד שבת תערוכה המורכבת מעבודות שנבחרו מאוסף המדיה החדשה של מרכז פומפידו בפריז. התערוכה במסגרת וידיאוזון 5, הביאנלה הבינלאומית החמישית לווידיאו-ארט בישראל. האסופה הגדולה מחולקת לשני חלקים עיקריים: האחד - חלוצי הווידיאו-ארט בוחנים את השפעת הטלוויזיה על החברה. העבודות בוחנות תחום רחב של נושאים. כמה מן העבודות מתמקדות במסרים שמעבירה הטלוויזיה והאחרות - במדיום עצמו. בחלק השני מוצגות עבודות של מגוון אמנים בינלאומיים, שבוחנים סוגיות חברתיות, תרבותיות ופוליטיות רלבנטיות לחברה בת־ימינו. רבים מן האמנים מתחקים אחר השינויים הדמוגרפיים העוברים על אוכלוסיות העולם ואחר השלכותיהם התרבותיות הדרמתיות של שינויים אלה. (טל לוין)

» מבחר עבודות מאוסף המדיה החדשה של מרכז פומפידו, מוזיאון הרצליה לאמנות, הבנים 4, הרצליה

קופים חושבים - הפילוסופיה החדשה בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ