רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אחרי הלהבות: מה קרה בכפר האמנים בעין הוד?

ניסן כהן נאלץ לצפות באוסף תיבות הנגינה שלו עולה בלהבות, אלברט גבאי חושב שגם פסליו שניצלו נראים אחרת, ו-ולנטינה וליזר מצאו בחצר רק שברים מהיצירות שלהם. שלושה אמנים מהכפר בעין הוד, מנסים להדביק את השברים

תגובות

השריפה האכזרית בכרמל לא פסחה על כפר האמנים בעין הוד, וחירבה בדרכה למעלה מ-20 בתים. מוזיאון ניסכו למוזיקה מכנית ספג פגיעה אכזרית, ושני בתים של אמנים (שיצרו בביתם) נשרפו גם הם עד היסוד. שבועיים אחרי, מנסים מי שאיבדו את הכל, לשקם את ההריסות. מה הלך לאיבוד? מה אפשר לשחזר? ואיך מתחילים לבנות חיים שלמים מחדש? שלושה אמנים שנפגעו מהאש מספרים על מה שקרה מאז שכבו הלהבות. 

עין הוד בלהבות: מי יציל את האמנות? תיבות הנגינה השתתקו: המוזיאון של ניסן כהן

ניסן כהן, בן 84, במאי סרטים בעברו, נולד בארצות הברית. לפני 15 שנה עלה לארץ כדי להגשים את חלום הציונות. אהבתו הגדולה למוזיקה, אותה טיפח עוד מילדות, הובילה אותו במשך חמישה עשורים לאסוף בלהט תיבות נגינה מיוחדות במינן. לפני כחמש שנים, לאחר תקופה ממושכת של חיפושים אחר המקום המתאים, הגשים כהן את החלום, והקים את מוזיאון ניסכו למוזיקה מכנית בכפר האמנים עין הוד. המוזיאון שממוקם ממש בכניסה לישוב, משך קהל רב של מבקרים שנשבו בקסמו התרבותי. "יותר מכל", הוא מספר, "רציתי לפתוח את האוסף לציבור ולשתף את עם ישראל באהבתי הגדולה למוזיקה". לפני שבועיים נשרף המוזיאון, ויותר מחצי האוסף הושמד כליל. גם החלק שנותר ספג פגיעה קשה מאוד. כעת מקווה כהן שבאמצעות מומחים מהעולם, יצליח להציל ולתקן לפחות את חלקו. בשריפה, אגב, איבד האספן גם את ביתו.המוזיאון הכיל את אחד האוספים הגדולים והמקיפים ביותר בעולם של תיבות מוזיקה עתיקות וכלי נגינה מכנים אחרים. זהו אוסף שהורכב בקפדנות רבה ומכיל בתוכו מורשת בת 200 שנה. בין היתר, כלל האוסף תיבות "הורדי גורדי", עוגב אוטומטי, ופסנתר אוטומטי המשחזר ביצועים של פסנתרנים מפורסמים, אוסף של המניבלים, פטפונים, אלבומים שתוכם תיבת נגינה אישית ועוד כלים עתיקים רבים בני מאה שנה ויותר. בנוסף, החזיק המוזיאון ארכיון של תקליטים ישנים ביידיש, שהוקלטו מתחילת המאה ה-20 ועד לערב מלחמת העולם השנייה. הקלטות אלה שיקפו את הרוח, הנשמה וההומור של עם על סף השמדה בידי הרוצחים הנאצים. המטרה של כהן הייתה לאסוף ולשמור כמה שיותר עדויות של תרבות שלמה, בתקווה שזו, כמו גם שפת יידיש, יושמעו לעולם באמצעות הכלים המקוריים עבורם הוקלטו.איך משקמים את ההריסות. ניסן כהן במוזיאון לאחר השריפה (צילום: אודי גוטרייך)

ניסן כהן שומר על אופטימיות: "מאז המקרה", הוא מספר, "יצרו איתי קשר אנשים מניו זילנד, אוסטרליה, ארצות הברית וכמובן מישראל, במטרה לנסות לעזור ואפילו בקצת בשיקום המוזיאון. חלקם תרמו כסף ואחרים מעוניינים לתרום תקליטים ישנים ביידיש ותיבות נגינה עתיקות. אני לא אתן לשריפה להרוג את המוזיקה. אני אשקם את המוזיאון הזה ושוב נציג כאן קונצרטים ומוזיקה איכותית".

עקשן כמו שור: אלברט גבאי רוצה להחזיר את החיים לפסלים

גם אלברט גבאי, בן 45, יוצר שחי בעין הוד מ-1993, איבד לחלוטין את ביתו בשריפה. עד הרגע האחרון ניסה להשתלט על האש בכוחות עצמו, ורק כשהבין שחייו בסכנה ממשית, נמלט מהמקום. הוא נאלץ לראות את ביתו עולה בלהבות ונשרף כליל. "לא נותר זכר מהרכוש שלי", הוא מספר, "והתחושה היא כאילו נמחקו ברגע אכזרי אחד זיכרונות של חיים שלמים. ציורים שציירתי בתור ילד, שירים שכתבתי במהלך השנים, סקיצות של מוזיקה שכתבתי והלחנתי יחד עם בני נוער מהישוב באמצע שנות התשעים ואלו עוד חלק קטן". בשנים האחרונות מתמקד גבאי בפיסול בברזל ובאבן. בשנה האחרונה הוצגה תערוכה של פסליו בבית תרבות עין הוד, ובאוגוסט האחרון גם בגלריה חנקין בחולון. בתערוכה הוצגו 45 פסלים של ראשי שור עשויים מברזל ואבן. כשננעלה התבקש גבאי להציג חמישה פסלים מתוך התערוכה במוזיאון הילדים בחולון, במסגרת תערוכה קבוצתית. יתר 40 הפסלים שבו לרשותו, לביתו בעין הוד.גם הפסלים היו עקשנים כמו שור. אלברט גבאי עם עבודה (צילום: רונית נוביק)כששב לביתו לאחר השריפה, לחפש שרידים מהאסון ולנסות להרכיב מחדש את חייו, נכח לגלות שלא נותר דבר. לתדהמתו ראה שהדבר היחיד ששרד את האסון בעקשנות מרשימה, הוא אוסף פסליו (כ-30 ראשי שור עשויים מברזל מתוך ה-40 שרדו והעשרה שהיו עשויים מאבן לא עמדו בשריפה). לכאורה שלושה רבעים מהאוסף לא נפגע, אך לדבריו הפסלים שינו לחלוטין את האנרגיה ששררה סביבם: "כשהצגתי אותם הם היו מלאי חיות", הוא מספר, "כיום הם נראים כמו מתים, כאילו הפכו לרוחות רפאים. חבר שמכיר את העבודות שלי טוב התקשה בהתחלה לזהותן במצבם הנוכחי נטול הברק".

ראשי השוורים בעבודותיו של גבאי מייצגים את הצד הלוחם באישיותו, אך בו זמנית גם את זה העדין והמגונן. במובן זה, הכריחה אותו השריפה להיכנס לדמותו של לוחם ולהיאבק עד הרגע האחרון על האדמה שבה הוא וחבריו חיים. כמו כהן, גם גבאי מנסה להסתכל על האסון דרך משקפיים אופטימיות, ולחפש במידת האפשר את הצדדים החיוביים: "זו הזדמנות להתנתקות מחפצים ישנים, הרגשה של התחדשות והתנקות של ממש", הוא אומר אך מיד מסייג, "הכאב הגדול הוא בעיקר על האמנות שאבדה".הזדמנות להתנתקות מחפצים ישנים. הסטודיו והבית של גבאי לאחר השריפה (גבריאל בוס)

כיום, כשהוא מנסה להבין איך בונים הכל מאפס, מתעל גבאי את כוחותיו גם לעבר עשייה מחודשת. יחד עם חבריו, הצלמים רענן טל וגבריאל בוס, שצילמו תמונות מיד לאחר השריפה, מתכננים השלושה תערוכה משותפת בעין הוד. בתערוכה יוצגו הפסלים במצבם הנוכחי, וליד כל פסל תוצג תמונה של העבודה בגילגולה הקודם. גבאי עדיין מתלבט אם לקרוא לתערוכה "רוח ואש" או אולי דווקא "חופש".

מייצרים זכרונות חדשים: ולנטינה וליזר

השריפה בעין הוד לא פסחה גם על ביתם האמנים ליזר מנולה (65) ובת זוגו ולנטינה ברוסלובסקיה (71). הבית, שהיה עשוי כולו מעץ, נשרף לחלוטין ולא נותר ממנו דבר. רגעים ספורים לפני שהתפנו מהיישוב, הספיקו להעביר מספר ציורים שלהם ושל בעלה לשעבר של ולנטינה (האמן הבינ"ל מישה ברוסלובסקיה) לסטודיו שבמרכז הכפר. אולם הזמן הקצר שהיה ברשותם, לא אִפשר להם להציל את כל האמנות, והם איבדו ציורים נוספים. בחצר ביתם נמצאו שברים של מה שפעם היו פסלים שיצרה ברוסלובסקיה. אלה שכן שרדו, שינו לחלוטין את ציפויים. "השריפה השמידה את כל הזיכרונות, אלבומים משפחתיים, תמונות ישנות, צילומים של האמנות", אמר מנולה.

השריפה השמידה את כל הזיכרונות. ולנטינה וליזר בימים מאושרים יותר

תושב עין הוד, שביקש להישאר בעילום שם, סיפר שלראות את ביתם של בני הזוג עולה בלהבות היה עבורו מחזה לא פשוט, בלשון המעטה. לדבריו, היה זה חוסר אונים מוחלט לראות את הפסלים המיוחדים והמרהיבים, מעשה ידיה של ולנטינה ברוסלובסקיה, עולים באש מבלי שניתן יהיה לעצור את הלהבות. כיום, כשהם שוהים במלון יחד עם בתם ונכדם בנחשולים במימון המדינה, הם תוהים לעצמם מהיכן ניתן להתחיל לאסוף את כל השברים, ואיך בונים הכל מההתחלה.  

יעל גוטרייך אורון www.facebook.com/gutiart

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true