רישומים של מהפכה: האמנים הפלסטיים מצטרפים לגל המחאה

בימים שהארץ גועשת במחאות חברתיות, גם האמנים הפלסטיים מתגייסים מוחים על מצב התרבות והאמנות. זאב אנגלמאיר מאייר ומסביר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לעוד כתבות על מחאת האוהלים:נוער הדירות: האנשים היפים שמאחורי מחאת האוהליםרצח אב במאהל: האם ברוטשילד ייוולד דור חדש של ישראלים?נינט נגד שיר נוסצקי: "מניעייך מכתימים את המחאה"

"התקציב לאמנות בארץ הוא רק חמישה אחוזים מהתקציב שניתן לתרבות במדינות אחרות בעולם", אומר המאייר והסאטיריקן זאב אנגלמאייר. "התנאים של האמנים בארץ מחפירים. לא עולה על הדעת לשלם לאמנים תמורת תערוכות במוזיאונים או פעילויות תרבותיות ורובנו עובדים עבור קרדיט בלבד". אנגלמאייר אמר את הדברים הבוקר לעכבר העיר אונליין, לאחר שבמהלך הצעדה שהתקיימה אתמול, הצטרפו לקבוצות המפגינות עשרות אמנים פלסטיים מתחומים שונים, המחאה על היחס לאמנים ולתרבות בארץ.

אמש הפיץ אנגלמאייר לקבוצה קטנה של אמנים מקבץ ציורים מפורסמים שעברו שינויים אישיים מידיו בכדי שיתאמו לרוח המהפכה. העבודות אמורות להופיע בעמודי הפייסבוק האישים של חברי המחאה. בנוסף יצר אנגלמאייר סדרה של עבודות סאטיריות על המחאה שחלקן יתלה לאורך שדרות רוטשילד.

לטענת הקבוצה, בעוד מדינות מערביות אחרות זה לגיטימי להפריש סכומים וסבסודים לאמנים, מוסדות תרבות וחללי עבודה, בישראל המדינה מקצצת באופן קבוע על גבם של אנשי התרבות והאמנות. לדבריהם אין הכרה מצד העירייה לתרומה של האמנים לחברה. היא איננה עוזרת בתשלומי הארנונה המיועדים לחללי עבודה, והאמנים נתקלים שוב ושוב בתקציב מצומצם וללא סובסידיות. "אותם אנשי עירייה באים לפתיחות חגיגיות ואירועים, אבל אנחנו צריכים אותם בשביל לממן את הפעילות", ממשיך אינגלמאיר. "בצורה זאת נוצר מצב שמרבית האמנים פונים לעבודות הוראה או עובדים במשך שנים כפרילנסרים במגזינים ועיתונים ללא תנאים סוציאלים ראויים".

למרות זאת, אנגלמאייר מודע לכך שבתוך גל המחאה הנוכחי בכל רחבי הארץ, המאבק זה מעט נבלע. קבוצות שונות פועלות למען אינטרסים אישיים ובתוך כל זה קשה לראות כל מחאה בפני עצמה. מטרת האמנים היא להמשיך ולהוביל את המאבק גם אחרי שגל המהפכות ישכך ולהביא לשינוי בתחום האמנות והתרבות בארץ.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "תקציב התרבות לשנת 2011 הוא הגדול שהוקצה אי פעם בישראל. יחד עם זאת, אין ספק שהוא עדיין קטן באופן יחסי למדינות ה- OECD,  ומשרד התרבות פועל באופן תמידי להגדלת התקציב. חשוב להדגיש כי ככלל, תומך משרד התרבות במוסדות ובגופי תרבות ולא באופן ישיר באמנים. בתחום האמנות הפלסטית הקצה השנה המשרד תקציב של כ- 40 מיליון שקלים למוזיאונים וכארבעה מיליון נוספים לגלריות ציבוריות. ההחלטות על אופן חלוקת התמיכות מתקבלות על ידי מועצת המוזיאונים, שעל פי חוק המוזיאונים היא האוטוריטה לבחינה מקצועית של הגופים בכפוף לקריטריונים ואמות מידה. המשרד מנוע להתערב בשיקולי גופי התרבות בתגמול האמנים. על מנת לסייע בכל זאת בתגמול האמנים מוענקים להם מדי שנה מענקים ופרסים בשווי של כשני מיליון שקל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "תקציב התרבות הינו למעלה מ-600 מיליון שקלים ובמהלך השנה גדל ללמעלה מ-700 מיליון. תקציב התרבות גדל מזה מספר בהסכם בין משרדי התרבות והאוצר לפורום מוסדות התרבות. מעבר לתקציב הגדל משנה לשנה, נהנים מוסדות התרבות מיציבות תקציבית המקלה על פעילותם".

ציורי המחאה של אנגלמאייר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ