אלעד בן אלול, עכבר העיר אונליין

לאחרונה נפתחה במוזיאון ארץ-ישראל בתל אביב תערוכת "זכוכית ישראלית 2", תערוכת זכוכית רחבה ומקיפה שמציגה עבודות של 67 אמנים. התערוכה מתארת את התפתחות זכוכית הסטודיו העכשווית בישראל ומציגה מאה עבודות שנעשו במשך ארבע שנים. בין האמנים המשתתפים תוכלו למצוא את שולמית אחי-יובל, שלומית איזנשטיין, נילי זעפרני, ערגה יערי-ויצמן, נירית דקל וענת ספיר.

» זכוכית ישראלית  - כל הפרטים

ב- 2007 נערכה במוזיאון ארץ-ישראל התערוכה הראשונה בסדרה, שנקראה "מציאות ושבירה" ועכשיו מגיעה חלקה השני, שאצרה הנריאטה אליעזר ברונר. התערוכה מציגה עבודות מגוונות של אמנים הבאים מרקעים שונים ומחזיקים בתפיסות אסתטיות רבות. אלו כוללים אמני זכוכית מקצועיים וותיקים מצד אחד ואמנים צעירים, שרק סיימו את לימודיהם בבתי ספר לאמנות ושואפים לפתח שפה וסגנון ייחודיים להם מהצד שני.  

אמנים רבים בתערוכה אינם באים בהכרח מעולם הזכוכית אלא מתחומי אמנות אחרים כמו ציור, פיסול, עיצוב גרפי, עיצוב טקסטיל, עיצוב תכשיטים, עיצוב תעשייתי ועוד. אחרים עובדים בטווח רחב של מדיות, לעתים גם בזכוכית. האופנים שבהן הזכוכיות מטופלות, משקפות את היצירתיות והדמיון שבהן אפשר להשתמש בחומר וכן את הרבגוניות שלו ככלי לביטוי אמנותי. ואכן המאפיין הבולט ביותר בתערוכה הוא רבגוניותה. קשת הנושאים הרחבה משקפת פלורליזם תרבותי ומציעה מבט חוקר וביקורתי על ביטויים ופרשנויות אמנותיות. המוצגים שונים זה מזה במידותיהם, בנושאיהם ובאווירה שהם יוצרים. ניתן למצוא עבודות העוסקות בפרטים הזעירים, כמו דמויותיו האנושיות אך האקספרסיביות של ליאור וגימה ונושאים אישיים אחרים, ועד לעבודות מונומנטאליות יותר כמו מיצבים מורכבים במדיה מעורבת (כולל עבודות וידיאו) ואמרות חברתיות, היסטוריות ופוליטיות. 

"ביקרנו אמנים ותיקים וחדשים ובתערוכות של בתי-ספר לאמנות במטרה לחזות ביבול החדש, לבחון האם קיימים שפה או סגנון מקומיים, להבין מהם מקורות ההשראה ולגלות האם ישנם יוצרים חדשים", מספרת אליעזר ברונר. "גילינו כי הפתיחה של תחום העיצוב בזכוכית בפני תחומי הפיסול והאמנות הקונספטואלית ושחרור הזכוכית מהתלות הפונקציונאלית, הובילו להתפתחות גישות מגוונות ולהולדת רעיונות חדשים". יוצרים צעירים וותיקים, זכוכית ישראלית:

העבודות בתערוכה מציעות כי כאשר השימושיות והפונקציונליות של הכלי מפסיקות להיות התכלית העיקרית והיחידה ליצירה, נפתחת הדרך לפיתוח גישות ורעיונות חדשים שבמרכזם תוכני היצירה. בעבודות המוצגות ניכר העניין הגובר של היוצרים בכוח המופשט העצום שגלום בזכוכית להבעה אמנותית ולחקר הפוטנציאל הציורי, הפיסולי והמרקמי שלה.

העבודות מתעסקות בנושאים שונים ומשתייכות לקטגוריות כמו תחום "האדם והטבע", שמתייחס לזכוכית כחומר לא אורגני בעל תכונות טבעיות ומשמעותיה הסביבתיות ו"הדמות האנושית" בו האמנים חוקרים את גוף האדם ומשמעותיו כאשר הוא מתעצב בזכוכית המציעה עולם דימויים כה עשיר. "נופי הרגש" מתמקד בזכרונות ילדות, חוויות אישיות ואוטוביוגרפיות שהעניקו השראה לעבודות, ובהמשך לכך "הזמן והזיכרון" שמתעסק גם בזכרונות, שכחה והיסטוריה. עוד נושאים בהם מתמקדות העבודות כוללים הבטים מנטליים, חומריים, אוניברסליים, מקומיים, חברתיים ותרבותיים רבים. אמנים אחרים בחרו להשאר בתחומים המסורתיים יותר בעולם הזכוכית ומציעים עבודות המתייחסות לשימוש הזכוכית בעיצוב וארכיטקטורה, כלים ופרטים דקורטיביים למיניהם וכמובן עיצוב תכשיטים. 

» זכוכית ישראלית  - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ