כמיהות סודיות וערעור המציאות: תערוכות מומלצות לשבוע הקרוב

בית האמנים בתל אביב מציג עבודות צילום של ארכיטקטורה מוסלמית, בית האמנים בחיפה נותן לאמנים מקומיים שמתמודדים עם השריפה בכרמל, גלריית האגם מציגה תאוות סודיות וגלרית המדרשה מערערת על המציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתכתב עם יחזקאל נפשי: התערוכה כמיהה בגלריה על האגם

התערוכה כמיהה מציגה מגוון עבודות באמנות פלסטית המתכתבות עם שיריו של המשורר יחזקאל נפשי. התערוכה היא חלק מהפרויקט "מעבדה חושית" ומהווה המשך לתערוכה "חושים" שהציגה בגלריה בחודש שעבר. שתי התערוכות משלימות אחת את השנייה וביחד מציגות תהליך שלם של יצירה.

אחד מתוצרי החושים הוא הכמיהה: השתוקקות לדבר מה שלא בהכרח נמצא במרחב האובייקטיבי, מושג שמרכז בתוכו את הגשמי ואת הרוחני. זהו מושג המאגד בתוכו רצון, תשוקה וגעגוע, ומהווה את המנוע ליצירתו של האמן, המקור להשראתו ותרגומה לחוויה החושית. דרך החומר באים לידי ביטוי הרגשות העמוקים של כאב, געגוע לדבר בלתי מושג, אכזבות, שמחה, ערבוב של פנטזיה ומציאות.

התערוכות ילוו בהשמעת אופרת הרוק "האוחז באש" מאת יוסי עידה ובליווי סאונד של ביה"ס למוסיקה מתקדמת BPM.

» כמיהה, עד ה-15.8. גלריה על האגם, פארק רעננה, דרך הפארק 10, רעננה

במעמקי המערה הנשית. עבודה של דבי אולו מתוך התערוכה "כמיהה"

אללה אכבר: ארכיטקטורה מוסלמית בבית האמנים

תערוכת היחיד מינארט של האמנית דגנית אילן מציגה סדרת צילומים של ארכיטקטורה מוסלמית. מדובר בצילומים מרובדים, מלאים בשכבות שונות ובנופים שונים, כולם מצולמים באור טבעי  - בשעות שונות ביום ובעונות שונות. הנוף בעבודותיה נראה פנטסטי עם ניחוח רומנטי, אך מושלמות זו פצועה וסדוקה, מלא במודעות פוליטית.

הארכיטקטורה המוסלמית מתייחסת בדרך כלל לנוף הטבעי, מהדהדת אותו ומשתלבת בו: הבתים פרושים בנוף, בנויים לאורך רכס, מיתמרים על ראש גבעה, או נחים בוואדי למרגלותיה. בצורה זו נוצר דיאלוג בין הנוף הבנוי לבין הסביבה שבה הוא פרוש, בין מקצב המבנים למקצב הצורות, בין כתמי האור והצל לבין הטקסטורות השונות.

» דגנית אילן - מינארט, עד ה- 21.8. בית האמנים ע"ש זריצקי, אלחריזי 9, תל אביב

דיאלוג בין הנוף הבנוי לפרוש. עבודה של דגנית אילן מתוך "מינארט"

בין מוות לחיים: תערוכה על השריפה בכרמל בחיפה

השבוע זו ההזדמנות האחרונה לראות את התערוכה השריפה בכרמל - בין מוות לחיים המציגה בבית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה. במקום מוצגות 80 יצירות אמנות המספרות את סיפור דליקת הענק בכרמל. העבודות מתוארות מנקודת מבטם של אמנים ויוצרים מאזור חיפה והצפון השייכים לאגודת הציירים והפסלים בישראל.

» השריפה בכרמל - בין מוות לחיים, עד ה- 2.8. בית האמנים ע"ש שאגאל, שדרות הציונות 24 , חיפה

מתמדדים עם הטראומה. התערוכה השריפה בכרמל - בין מוות לחיים

מערער על הקיים: התערוכה "גוש" בגלרית המדרשה

התערוכה גוש דנה בנושא המבט והדימוי. לפי האוצר, בועז ארד, זו איננה באמת תערוכת נושא או מושג. היא איננה מנסה ללמד או לחדש בנושא מסויים אלא לשמוט או לערער את הידוע במידת האפשר.

האמנים המשתתפים: שי יחזקאלי, רונה יפמן, יובל כספי, טמיר ליכטנברג, אורטל מזרחי, הדס רשף וזמיר שץ.

» גוש, עד ה- 27.8. גלרית המדרשה לאמנות תל אביב, דיזנגוף 34, תל אביב

לא מנסה ללמד. עבודה של אורטל מזרחי מתוך "גוש"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ