כוכב הצפון: תערוכות חדשות בחיפה

מוזיאון חיפה לאמנות מתפלסף, גלריה הפירמידה מטשטשת גבולות, גלריה האגף מציירת נוף בודד ומוזיאון טיקוטין מתחדש. כמה סיבות לקחת את האוטו, לנסוע צפונה ולראות קצת אמנות

עדי הררי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי הררי, עכבר העיר אונליין

בעוד אנחנו רגילים למצוא תערוכות על קו מוזיאון תל אביב-שדרות רוטשילד, עם סטייה קלה פעם ברבעון למוזיאון ירושלים, דווקא חיפה מהווה אלטרנטיבה מעניינת ורעננה. הרבה תערוכות חדשות ומעניינות, של אמנים ותיקים לצד צעירים, נפתחו לאחרונה ברחבי העיר. מוזיאון חיפה לאמנות מציע שתי תערוכות חדשות בנושא הצורה והמדיום. גלריות הפירמדיה והאגף מציגות עבודות של אמנים צעירים ועכשווים וגם בגזרת תערוכות הבוגרים יש כמה הצעות שכדאי לבדוק. המלצות לתערוכות ואירועים בחיפה - זה רק שעה וחצי נסיעה.

רק על הקווים: מוזיאון חיפה לאמנות

בתחילת החודש נפתחו במוזיאון חיפה לאמנות שתי תערוכות חדשות תחת כותרת אחת.  שתיהן - קו שנוצר על ידי הליכה ו - מה לעשות עם ציור במאה ה-21? - מנסות כל אחת בדרכה, לאתגר חשיבה על אמנות במושגים של צורה ומדיום. העבודות מתייחסות לזליגה הבלתי נמנעת בין המדיומים השונים, ומראות כיצד חוסר מחויבות למדיום אחד הוא ממאפייני העשייה האמנותית של העשורים האחרונים.

קו שנוצר על ידי הליכהבתערוכה מוצגות עבודות שיש בהן מופעים של קו ושל הליכה: הליכה מדיטטיבית, הליכה כאקט מחאה, הליכה כמעשה אקולוגי - הליכה היוצרת קו. בין האמנים המשתתפים: פרנסיס אליס, גיא ברילר, עמית ברלוביץ', שילפה גופטה, אייל יהודה, אבי מוגרבי, גידי רובין, גיא רז, דפנה שלום.

מה לעשות עם ציור במאה ה-21?גם אם קיומו של הציור הוא מובן מאליו - מה עושים אתו במאה החדשה? העבודות בתערוכה, כולן מן השנים האחרונות, משקפות גישות שונות לציור: חלקן מגיבות למסורת הציורית וחלקן מחללות אותה ומתעללות בה, אחרות מנסות להתרחק מהציור וישנן גם כאלה המבקשות, למרות הכול, להיות ציור. בין האמנים המשתתפים: גיא אביטל, שי אזולאי, עדן בנט, דני יהב-בראון, דנה יואלי, שי יחזקאלי,רועי מרדכי, עידו מרקוס ועוד.

» באופן פורמלי, עד ה-20.11. מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה

ציור או צילום? זו השאלה. עבודה של נועה זית מתוך "מה לעשות עם ציור במאה ה-21?" המדיום הוא המסר: פירמידה - המרכז לאמנות עכשווית

גלריה פירמידה בחיפה היא מרכז לאמנות חזותית המשלבת תערוכות, סדנאות אמנים ומופעי מוזיקה נסיונית. בדומה לתערוכות במוזיאון חיפה, גם התערוכה לברוח מהכל ולהשאר לעולם מנסה להתמודד עם המדיום וגבולותיו. היא כוללת עבודות של שמונה אמנים עכשווים: גיא אביטל, עידן ארז, אורן בן-מורה, עדו בר-אל, רן טננבאום, מריק לכנר, איתי קמינר, נוגה שץ.

» לברוח מהכל ולהשאר לעולם, עד ה-16.8. פירמידה - המרכז לאמנות עכשווית, דרך אבן גבירול 6, מעל רח' קיבוץ גלויות , ואדי סאליב, חיפה

בורחים. "ינשוף-מלאך" עבודה של מריק לכנר מתוך "לברוח מהכל ולהשאר לעולם"

להיות בחיפה, לראות תל אביב: גלריה האגף

גלריה האגף, הקומה בשנת 2009 כשת"פ בין קבוצת אמנים. מדובר במקום צנוע ואינטימי שמציג עבודות ממדיומים שונים וכולל גם פאב, חצר קטנה והמון אמנים צעירים שאוהבים ומאמינים במה שהם עושים.

ב-28 ביולי תפתח שם התערוכה פילם נואר של האמן גיל צלנר, המציגה עבודות ציור ורישום. היא כוללת רישומי נוף אורבניים שנתלשו מפנקסים ומחברות, ציורי שמן שמתעדים אווירה עירונית תל אביבית ורישומים של דמויות זרות קבועות. המרחב הקשה אשר מתבטא בציורים, מאפשרים דיאלוג מרתק בין עולם ניהילסטי קשוח לבין הסביבה. לרוב גיבור הציור הוא דמות נואשת בעולם לא סלחני אשר מנסה למצוא את דרכו המוכרת בסביבה האפרורית.

» גיל צלנר - פילם נואר, עד ה-3.9. גלריה האגף, הנמל 51, חיפה

נוף עירוני קשוח. עבודה של גיל צלנר מתוך "פילם נואר"

לראות את העתיד: תערוכות בוגרים

ביום חמישי ה-21.7 תפתח תערוכת הבוגרים של המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה. במהלכה יוצגו פרוייקטים של המחלקה לעיצוב גרפי – תקשורת חזותית, המחלקה לצילום, המחלקה לארכיטקטורה והמחלקה לעיצוב אופנה.המחלקות השונות יציגו עבודות הנוגעות לנושאים חברתיים ופוליטיים, מיניות ועירוניות.

» תערוכת בוגרים ויצו חיפה - 2011, עד ה-31.7. הגלריה במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה, הגנים 21, המושבה הגרמנית, חיפה

עם אמירות חברתיות. עבודה של תום רזניקוב מתוך תערוכת בוגרים ויצו חיפה  מכללת תלתן הוא מוסד אקדמי נוסף בעיר שמוציא בימים אלה את בוגריו לשוק העבודה והאמנות. החל מיום חמישי ה-28.7 יוצגו ברחבי הקמפוס יוצגו עבודות הגמר של בוגרי המחלקות עיצוב גרפי, תקשורת חזותית, עיצוב פנים, צילום, איור, עיצוב אתרים, פוסט פרודקשן ואנימציה. התערוכה, שכותרתה "בוגרים מעצבים תקשורת", נותנת במה לסטודנטים לבטא ויזואלית את עמדתם בנושאים השונים של תקשורת.

» תערוכת בוגרים מכללת תלתן - 2011, עד ה-5.10. מכללת תלתן, דרך העצמאות 65, חיפה

עוסקים בתקשורת. עבודה של דנה ארואס, מתוך תערוכת הבוגרים של מכללת תילתן

לחיות את העבר: מוזיאון העיר חיפה

הזדמנות אחרונה לתפוס שתי תערוכות במוזיאון העיר חיפה לפני שהן ננעלות. הראשונה, בשירות הוד מלכותו - חיפה המנדטורית, 1947-1918, עוקבת  אחרי התפתחותה הייחודית של  העיר חיפה מאז כיבושה על ידי הצבא הבריטי ועד כ"ט בנובמבר, היום שבו הוחלט באו"ם על סיום המנדט הבריטי.

בתערוכה מוצגים אירועים מרכזיים ודמויות מפתח מהתקופה, לצד עשרות מוצגים העוסקים בהיבטי  החיים השונים:  שלטון מוניציפאלי, שוק העבודה, מסחר ותעשייה, דפוסי תרבות ובילוי, מערכת החינוך  ועיצובו והתפתחותו של המרחב העירוני. בתערוכה יוצגו צילומים, תעודות, כלי נשק , פריטי לבוש, פרטי אספנות נדירים ומוצגים רבים שייחשפו לראשונה בפני הציבור הרחב.

» בשירות הוד מלכותו - חיפה המנדטורית, 1947-1918, עד ה-31.7. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה

גוד סייב דה קווין. בשירות הוד מלכותו - חיפה המנדטורית, 1947-1918

התערוכה השניה, מלחמת השפות - ייסוד הטכניון, מספרת את סיפור הקמת הטכניון בחיפה. באמצעות מדיומים שונים, העבודות מתארות את תהליך הבנייה שנמשך למעלה מ-15 שנה  ודן בשאלה האם שפת ההוראה בו  צריכה להיות גרמנית או עברית? התערוכה כוללת מאות צילומים, סרטים, ספרים, דגמים,מסמכים,מכתבים ופרטי אספנות נדירים מאותה תקופה.

» מלחמת השפות - ייסוד הטכניון, עד ה-31.7. מוזיאון העיר חיפה, שדרות בן גוריון 11, חיפה

גרמנית או עברית? זו השאלה! הטכניון, מתוך אוסף ירמיהו רימון

בנוסף, מקיים המוזיאון סיורים ברחבי העיר בעקבות התערוכות בהדרכת האדריכל וליד כרכבי. ביום חמישי ה-21.7 סיור בנושא חיפה המנדורטית בואדי ניסנאס וביום חמישי ה-28.7 טיול במושבה הגרמנית: מבית העם ועד לגנים הבהאים.

צפון מזרח: מוזיאון טיקוטין

בימים אלו סגור מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, אך ב-13 באוגוסט הוא חוזר בשלוש תערוכות חדשות. הראשונה, תערוכת סורימונו (עבודות הדפס) של איגרות ברכה, הזמנות לרסיטלים וקונצרטים והודעות לאירועים שונים. כולם מעוטרים ומצויירים בטכניקות מיוחדות בחומרים יקרי ערך כמו אבקת זהב וכסף.

תערוכות נוספות הן "יאקושה־א - כל העולם במה", המציגה הדפסי עץ מז'אנר היַאקוּשָה־אֶ - תמונות של שחקני תיאטרון הקַאבּוּקִי של טובי האמנים בתחום. והשנייה, תערוכת יחיד של אמן העפיפונים מיקיו טוקי.

» מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית - תערוכות קבע. מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שדרות הנשיא 89 ליד מלון דן כרמל , חיפה

נפתח מחדש. מוזיאון טיקוטין בחיפה

על המתחדש בעירנו: "מגזין רוטט לתרבות חיפאית"

משהו טוב קורה לחיי התרבות והאמנות בחיפה. בתחילת אוגוסט יושק לראשונה מגזין אינטרנטי  - מגזין רוטט לתרבות חיפאית - שיתן מבט מכליל ועדכני על חיי התרבות בעיר. אמנות, מוזיקה, שירה, תיאטרון, אקטיביזם וחברה - הכל עטוף בטורי דעה, ביקורת, לוח אירועים ועוד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ