גלריית שינה: לשדך מלונות עם אמנות

הקולקציה המתחלפת בדיאגילב, האסתטיקה של בראון הוטל: המלונות הקטנים והשיקיים שהציפו את תל אביב גילו את השילוב המתבקש כמעט עם עבודות אמנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשנתיים־שלוש האחרונות תל אביב הולכת ומתמלאת מלונות בוטיק קטנים, שיקיים ואינטימיים. כל מלון כזה הוא בעל אופי, סטייל ואמירה מובחנים. הרעיון שעומד מאחוריהם  קשור למגמה הרווחת בעולם ב־15 השנים האחרונות, ועל פיה השאיפה היא להתרחק מחוויות צרכניות ממוסחרות ולתת ללקוח מוצר המותאם לצרכיו ולמידותיו. משום שכך, לא אחת מחפשים מלונות הבוטיק איזשהו קונספט שייחד ויאפיין אותם.

אחד הקונספטים הפופולריים שמכתיבים את הטון, וכרגע עומדים מאחורי כמה מהמלונות הכי שווים בעיר - הוא אמנות. בין אם מלונות שבהם האמנות היא ציר מרכזי ומרכיב מזון בסיסי והכרחי, או כאלו שבהם היא מתנהלת כשחקן חיזוק משמעותי ויש לה חלק בלתי נפרד ביצירת האווירה במלון.

עד הפרטים הקטנים

דיאגילב – לייב ארט בוטיק הוטל, הוא מלון אמנות פר אקסלנס שנפתח לפני עשרה חודשים ברחוב מאז"ה 56. מידי שלושה חודשים מתחלפות כל יצירות האמנות במלון, ומדובר ביותר מ־300 יצירות וחפצים שונים. "כל המלון נתפש בעינינו כיצירת אמנות שנמצאת בהתהוות מתמדת", מסביר אבי יפרח, יזם המלון ומפתח הקונספט שלו. "בדיאגילב אתה פוגש אמנות בכל מקום אפשרי – אפילו על שלטי 'לא להפריע' שעל דלתות החדרים. האמנות לא באה רק להוסיף רובד קישוטי, היא חלק מהדי.אן.איי של המקום".

בעתיד מתכננים בדיאגילב גם להשיק שבוע אופנה שיתרחש אחת לחצי שנה ויחשוף מעצבים מעניינים, וכמו כן מופעים ייחודיים של פרפורמנס ומוזיקה, תערוכה של אמנות אבורג'ינית ותערוכה שתציג שני דורות של אמנים – מורים ותלמידיהם.

» מלון דיאגילב - לכל הפרטיםאולי זה יפה - בטוח לא נוח. מלון הבוטיק דיאגילב

גם מלון ארט פלוס, הממוקם ברחוב בן יהודה 35 וקיים זה שנתיים וחצי, הוא מלון שאמנות היא אחד מעמודי התווך שלו. זהו תוצר של שיתוף פעולה בין רשת מלונות הקונספט אטלס לבין דורון סבג, אחד מאספני האמנות הגדולים בארץ. המגמה היתה ליצור מלון שמאפשר תצוגה של יצירות אמנות ובד בבד גם מקדם את האמנות הישראלית העכשווית בכמה מובנים. בתוך המלון יש ספריית קטלוגים גדולה, ובחלל שלו מתקיימים מגוון אירועים כמו מכירת אמנות צעירה, יריד קטלוגים ישראליים, ובכל יום שישי ארוחת בוקר שלאחריה סיור גלריות ברחבי העיר.

היתרון של ארט פלוס הוא ההתמקדות שלו באמנות ישראלית. מדובר בפלטפורמה מרכזית לאמנות עכשווית איכותית מבית מדרשם של אמנים כמו סיגלית לנדאו, צדוק בן דויד ואורי גרשט. "יש לנו פרויקט שבמסגרתו אנחנו מביאים אמנים צעירים לעשות עבודות סייט ספסיפיק בתוך החדרים", מספרת נוגה דוידסון, מנהלת הפעילות האמנותית במלון, "חלק מהאג'נדה שלנו זה לא פשוט לתלות עבודות על הקיר. המחשבה שהנחתה אותנו היתה איך אפשר להציג עבודות אמנות בצורה מכובדת אך בכל זאת לא נורמטיבית, שכן לא מדובר בחלל גלריסטי או מוזיאלי סטנדרטי".

» מלון ארט פלוס - לכל הפרטים

גם גלריה, גם מלון. מלון ארט פלוס  (צילום: אברהם חי)

משתלבת - לא משתלטת

לצד דיאגילב וארט פלוס, יש גם מלונות בוטיק שהאמנות נוכחת בהם באופן ניכר, אבל היא לא עמוד התווך המכריע של החוויה שהם מציעים. הוטל מונטיפיורי ממוקם ברחוב מונטיפיורי 36 וקיים קצת יותר משלוש שנים. הוא שייך לחברת R2M שבבעלותם של מתי ורותי ברודו, הכוללת גם את  הקופי בר והבראסרי. אורן שנבל, מנהל העסקים והמנהל הכללי של המלון, מסביר: "אנחנו לא מלון אמנות במוצהר, אבל כחלק מההקפדה שלנו על סטייל ועל פרטים, אנחנו גם מציגים אמנות".

למלון יש ערך אסתטי רב שאין להסתירו. הוא הוקם בתוך מבנה לשימור, מרהיב ביופיו, שנחשב לאחד מהבתים הראשונים של תל אביב הקטנטנה ממש בלב העיר הלבנה. המלון מחזיק אוסף צילומים מקוריים של צלמים ישראלים מובילים שתלויים בכל החדרים ובמסדרונות. "האמנות והעיצוב הם חלק אינטגרלי מהמלון, אבל מדובר באלמנטים של ערך מוסף ודקורטיבי שעוזרים לייצג את התל אביב שאנחנו כל כך גאים להיות חלק ממנה", מוסיף שנבל, "האמנות שאנחנו בוחרים להציג על הקירות היא כזו שמשרה אווירה אותנטית וחמימה, לא של איזה שואו פלסטי ופומפוזי. זו אמנות שהיית רוצה לתלות גם בסלון הבית שלך".

הייתם רוצים לקחת הבייתה. הוטל מוניטפיורי (צילום: נתן דביר)

גם בבראון הוטל, ברחוב קלישר 25, הקיים קצת פחות משמונה חודשים, משתמשים באמנות ככלי להכנסת חיים וצבע. ליאון אביגד, הבעלים ואיש הקונספט, מספר: "מבחינת סטייל הכל אצלנו מעוצב על טהרת הווינטאג', האקלקטיות והשיק הסבנטיזי. אנחנו חוגגים את העיר, אפילו המדים שלנו עוצבו על ידי פשניסטית תל אביבית. מהרגע הראשון היה ברור לנו שגם האמנות במלון תהיה חלק בלתי נפרד מהמרקם התל אביבי, ומשום שכך בחרנו באמנות רחוב".

לבראון הוטל יש אמן בית – ניר פלד, הידוע יותר בכינויו הארטיסטי פילפלד - שיצירה שלו מכסה קיר שלם של המלון בגובה 50 מטר, ובנוסף נתנו לו לתלות כמות אדירה מיצירותיו בכל המסדרונות והמעברים. "בתוך המעלית במלון יש לנו מסך מדהים שמספק את התאורה היחידה במעלית ומקרין עבודות וידאו־ארט מתחלפות של וי.ג'ייז תל אביביים", מוסיף אביגד, "בקרוב אנחנו גם מתכננים לשתף פעולה עם המרכז לאמנות חזותית בקלישר שממוקם ממש לידינו".

» מלון בראון - לכל הפרטים

הבחורה - היא באה קומפלט עם החדר? בראון הוטל (צילום: אורן זיו)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ