לראשונה: פיקאסו יוצג ברמאללה

היצירה "פסל חזה של אישה", שצייר פיקאסו ב-1943, תוצג באקדמיה הבינלאומית לאמנות ברמאללה, במסגרת התערוכה "פיקאסו בפלסטין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ציור מקורי של פאבלו פיקאסו יוצג לראשונה ברשות הפלסטינית, במסגרת התערוכה "פיקאסו בפלסטין" שתיפתח ביום שישי הקרוב באקדמיה הבינלאומית לאמנות ברמאללה. מדובר ביצירה "פסל חזה של אישה" שצייר פיקאסו ב-1943, ציור שמן על בד בגודל 100 על 80 ס"מ. שוויה מוערך בשבעה מליון דולר, והיא מתארת ככל הנראה את דמותה של דורה מאר, המאהבת של הצייר בשנות השלושים.

התערוכה היא תוצאה של שיתוף פעולה בין האקדמיה לאמנות עם מוזיאון ואן אבה שבהולנד שהשאיל את הציור לאקדמיה, והיא נפתחת אחרי מאמץ של יותר משנתיים. היצירה של האמן הספרדי נחשבת ליקרה ביותר מבין עבודות האמנות של המוזיאון ההולנדי. מסע העברת העבודה לרמאללה דרך מעברי הגבול באירופה ובישראל תועד בסרט "פיקאסו מבקר בפלסטין" שביים הבמאי הפלסטיני ראשיד משראווי. לאחר קשיים ביורוקרטיים רבים בתהליכי ההעברה כמו אישורי כניסה לישראלים לגדה המערבית או חופש התנועה המוגבל של הפלסטינים התקבלו האישוריים הסופיים בחמישי האחרון, אז הוטס הציור לתל אביב, ושלשום הגיע בשלום לרמאללה.

נראה כי באקדמיה ברמאללה מנסים להשתמש באמנות על מנת להעלות לדיון את המצב הנוכחי בפלסטין. כך הנושא המרכזי של התערוכה, על פי דברי העיתונאי ההולנדי הסל ריפה להארץ, הוא "השפעת הקונפליקט במזרח התיכון על תחום האמנות במקום. המצב הפוליטי גורם לקושי רב לתושבי הגדה המערבית להיות במגע עם שוק האומנות הבינלאומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ